غارنوردی و طبیعت گردی درست باید به گونه ای انجام پذیرد که هنگام خارج شدن از آن هیچ اثری از ما باقی نمانده باشد.

غار بابا جابر،  (Babajaber)دلیجان - سایت کویرها و بیابان های ایران

غار بابا حسن، (Babahassan) کوه بابا حسن، شهرستان نقده، گزارش وفا سراجی
غار بابا گرگر،
 (Babagorgor)ساوه - سایت کویرها و بیابان های ایران

غار بابک لو،  (Babakloo)شمال رودبار تفرش، غار در ارتفاع 1800 متری تشکیل شده و دو دهانه دارد (پیک شورای شهر، ش11، 1384، ابوالقاسم تمجیدی)

غار بابو،  (Babo)نام یکی از اهالی و ریش سفیدان منطقه نام نیک می باشد که به دلیل نقش بسزای نوه ایشان در یافتن مکان این غار، تصمیم گرفته شد نام این غار بابو گذاشته شود.غار بابو در استان سمنان درشمال ایران قرار دارد. بهترین راه رسیدن به آن از طریق گرگانه است به سمت روستای نمک نیک. غار بر دامنهٔ کوه خواجه قنبر نزدیک روستا واقع شده است. غار سم وچند غار دیگر هم در این کوه قرار دارند. سایت غارنوردی در ایران

غار بادامستان،  (Badamestan)اسلامیه یزد -  اسامی غارهای ایران - کارگروه غارشناسی ایران

غارهای تاریخی بادامستان (10غار) (Gahr–e-Badamestan)  به گزارش خبرنگار مهر، غارهای دست کن بادامستان در مجاورت روستای بزرگ وشته قرار دارند. از کرج تا روستای وشته 105 کیلومتر است و غارها در کنار امامزاده یوسف این روستا قرار گرفته اند .این غارها که به نظر می رسد در گذشته های دور مسکن و ماوای مردمان غارنشین بوده، توسط دست در دیوارهایی با خاک رس کنده شده اند و بسیار تو در تو هستند .به نظر می رسد این غارها محل سکونت افرادی بوده که به مناسبت های گوناگون آیینی یا فرار از دست دشمنان به این نقاط پناه آورده اند و مسیرهای ورودی این غارها کمی صعب العبور است چرا که به میزان 10 تا 20 متر بالاتر از کف دشت قرار دارند. دهانه تعدادی از این غارها رو به غرب و مشرف به دره طالقان است، تپه ای که این غارها در آن کنده شده اند دارای یالی بسیار طولانی است که حد فاصل دره وشته و دره رودخانه گوران و گلیرد واقع است و از کوهستان گزآنایورد تا این نقطه کشیده شده است.

غار بادلکلک، Badleklek))، افقی، آبی، مازندران، گلوگاه پجت، گروه کوهنوردی چکاد ساری

غار بارامی،  (Barami)شهر رضا، اصفهان - لیست مهرداد حاجی هاشمی

غار بارده،  (Bardeh)چادگان اصفهان، لیست مهرداد حاجی هاشمی

غار باری یکی،  (Bariyeki)غرب شهرستان خرم آباد، کوه یافته، (فصلنامه کوه، ش 43، گروه پویا) 

غار اشکفت بازفت،  (Bazoft)چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات شهرستان بازفت، احمد معرفت غارهای ایران

غاربازگر (بازیگر)،  (Bazgar, Bazigar)استان کردستان، شهرستان سردشت (سلام اسماعیل سرخ)

غار باستان،  (Bastan)دزک، چهارمحال و بختیاری، لیست مهرداد حاجی هاشمی
غار باغچه، (Baghcheh) در قوچان به سمت دره گز در دهی بنام آسیاب - سایت کویرها و بیابان های ایران

غار باغ مراد،  (Baghmorad)استان مرکزی، کمیجان، وفس

غار بالاخانلالی كهل،  (Balakhanlalikoholl)مشکین شهر اردبیل - اسامی غارهای ایران - کارگروه غارشناسی ایران
غار بالا دام دام (دام دام کوچک)،
(Baladamdam, Little Damdam) استان مرکزی، تفرش، فرمهین، روستای تلخاب فراهان (31 کیلومتری شمال فرمهین)

غار بالاکر زیری، فارس، (راهنمای غارهای مهم ایران - علی مقیم)

غار بالای آبشار، (BalayeAbshar) دزفول منطقه ی سردشت

غار بام بامه،  (Bambameh)رامسر - سایت کویرها و بیابان های ایران

غار بام آور، کردستان، کامیاران، روستای لون سادات، شاهو، پیام رضا بخش

غار بان شلانه، کردستان، سنندج، پیام رضا بخش

غار های بان میستی(3غار)، Banmisti Caves - در دامنة کوه «شهبازبند»، در روستای «تیس» از توابع بندر چابهار یک غار طبیعی و دو غار مصنوعی در کنار هم واقع شده‌اند. مجموعة این غارها، در زبان محلی به نام «بان مسیتی» نامیده می‌شوند.غار اول طبیعی و به صورت نیم دایره است که با تراشیدن دیوارة کوه، داخل غار و دهانة آن توسعه پیدا کرده است. درون غار مقبرة کوچکی با دیوارهای گچی و سفیدرنگ وجود دارد که گنبدی کوچک بر فراز آن احداث شده است.در ورودی مقبره رو به درة تیس و به موازات دهانة ورودی غار واقع شده است. بر روی دیواره‌های مقبره با جوهر قرمز و بنفش خطوط و علاماتی نقش گردیده که به خط گجراتی و هندی شبیه است. یک غار مصنوعی در سمت راست غار طبیعی به فاصلة 8 قدم قرار دارد که آثار تراش به خوبی در آن آشکار است. دهانة مخروبة آن، 80 سانتی‌متر ارتفاع دارد و سقف آن کوتاه است. به فاصلة 50 متر در سمت چپ غار اصلی، غار سوم قرار دارد که طول دهانة قوسی آن حدود 20 متر است. ظاهراً این غارها بخش‌هایی از تأسیسات ساختمان بوده‌اند و به منزلة حجره‌ها و توقفگاه‌های معبد یا پرستشگاه به شما می‌رفته‌اند. از سطح زمین تا دهانة غار، پله‌کانی وجود داشته که آثار آن باقی مانده است. کویرها و بیابان های ایران و اطلاعات بیشتر در سایت کویرها و بیابان های ایران - وبلاگ تاریخ و جغرافیای بلوچستان

غار باووک، (Bavook) استان اصفهان، فریدونشهر

غار بایجان،  (Bayejan)جاده هراز، اسک، گزنک، (غار و غارنورد علی جوانشاد(

غار بتخانه،  (Botkhaneh)کوهدشت - سایت کویرها و بیابان های ایران گزارش تصویری از پایگاه خبری تحلیلی لکنا

غار بتون (غار بتو) (Batoo, Batoon) نویسنده: شراره غازی، مکان: ایران - استان خراسان جنوبی- شهر سرایان- روستای چرمه. غار در ۷ کیلومتری روستا و نزدیک به زیارتگاهی به نام پیر اباذر قرار دارد. سایت غارنوردی در ایران - این غار در نزدیکی روستای چرمه در 12 کیلومتری مرکز شهر سرایان واقع است. در نزدیکی این غار زیارتگاه پیر اباذر از اماکن تفریحی و زیارتی شهرستان سرایان قرار دارد. برای پیمایش این غار تجهیزات پیشرفته غارنوردی مورد نیاز می‌باشد. قندیل‌های زیبای آهکی به اشکال مختلف، حوضچه‌های آب معدنی، بلورهای زیبای کوارتز و کلسیت از شگفتی‌های داخل غار می‌باشند. پس از دهانه غار یک محوطه 50 متری قرار دارد که در انتهای آن چاهی به عمق حدوداً 25 متر به خوبی قابل رؤیت است. این غار دارای دو دهانه می‌باشد. دهانه ورودی «اژدها» نامیده می‌شود و دهانه خروجی که بسیار مخوف و عظیم است، «بتو» نام دارد. سایت گروه صنعتی پاکمن

غار بدره، ایلام، (راهنمای غارهای مهم ایران - علی مقیم)

غارهای دخمه ای برازجان، ) (Borazjan)حدود 12 عدد( - لیست مهرداد حاجی هاشمی

غار بر آفتاب زیر دو،  (Baraftabzirdo)مربوط به دوران فرادیرینه‌سنگی است و در شهرستان ممسنی، بخش رستم، دهستان رستم ۱، ۲۰۰ متری روستای برآفتاب زیر دو واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۸۴۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. (ویکی پدیا)

غار برآفتاب نالشکنه،  (BarAftabNaleshkaneh) مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان دوران پارینه‌سنگی جدید است و در شهرستان کوهدشت، بخش مرکزی، دهستان گل گل، روستای گندابه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۴۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. (ویکی پدیا)

غار برار، (Berar) مازندران، مرزن آباد، روستای برار(فصلنامه کوه ش 15)

غار بربر،  (Barbar)مشگین شهر اردبیل، اسامی غارهای ایران - کارگروه غارشناسی ایران

غار برد سفید،  (Bordsefid)استان لرستان، دو كیلومتری شمال همیان كوهدشت  - سایت کویرها و بیابان های ایران

غار بَرَدوست،  (Baradoost)غاری در کردستان که در آن شواهدی از زندگی انسان در دوره پارینه‌سنگی بالایی (حدود ۴۰٫۰۰۰ تا ۱۵٫۰۰۰ سال پیش) به دست آمده است. عنوان «بَرَدوستی» که نام دیگر دوره پارینه‌سنگی بالایی است از نام همین غار گرفته شده است فرهنگ نامه ایران.

غار برده بور، (Bardehboor) آذربایجان غربی، مهاباد، روستای دهبکر

غار برده گوران، (BardehGooran) آذربایجان غربی، مهاباد، کانی شیخان
غار برج،  (Baraj)در طالاقان، (محمدی فر، اطلس کوه ها و غارهای ایران، غار برج، ص 244) طالقان، غار در شمال روستای برج واقع شده و در گذشته از آن به عنوان پناهگاه استفاده می شده است. طول آن حدود 25 متر است. (فریبزر صادقیان)

غار (اشکفت) برجک توک توکه،  (Borjaktooktookeh)مربوط به عصر مفرغ - دوره اشکانیان است و در شهرستان دره شهر، بخش بدره، دهستان هندمینی، ۷۰ متری جنوب روستای زرانگوش واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ دی ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۰۶۳۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. (ویکی پدیا)شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات