یک بیماری قارچی باعث مرگ نزدیک به هفت میلیون خفاش در شش سال گذشته درآمریکا شده است. این بیماری که به نام "بینی سفید" شناخته شده، کشاورزان و حامیان طبیعت را در آمریکا بسیار نگران کرده است.

این نگرانی ها به دولت آمریکا هم رسیده و اخیرا کنگره این کشور، مبلغ چهار میلیون دلار بودجه برای کنترل و تحقیق درباره آن اختصاص داده است.

میزان مرگ خفاشها را که اداره حیات وحش و شیلات آمریکا روز چهارشنبه (۲۸ ژانویه) اعلام کرده، از آنچه قبلا تصور می شد بسیار بیشتر است. این حادثه از آن جهت بیشتر جلب توجه کرده که می تواند برای کشاورزان زیانبار باشد.

آخرین سرشماری خفاشها در سال ۲۰۰۹ در آمریکا انجام گرفت. اما سرشماری جدید نشان می دهد که میزان تلفات این حیوانات، ۵ تا ۶ برابر بیشتر از تخمین قبلی است.

مسئولان محیط زیست آمریکا می گویند، در برخی از ایالات این کشور، تمامی خفاشها از بین رفته اند و اگر این موضوع به طور جدی پیگیری نشود، ممکن است جمعیت آنها در شمال شرقی آمریکا کاملا از بین برود.

این بیماری که برای اولین بار درسال ۲۰۰۶، در ایالتهای شمال شرقی آمریکا، از جمله نیویورک، ورمانت و نیوجرسی دیده شد، از طریق قارچهای سفیدی که بر روی بینی خفاشها بوجود می آید، شناسایی می شود.

این قارچها با سرما سازگاری دارند و از راه پوست به بدن خفاشها نفوذ می کنند.

خفاشهای مبتلا به "بینی سفید" حرکات عجیبی را از خود نشان می دهند.

مثلا خیلی در ارتفاع پایین پرواز می کنند، به جای شبها، روزها از غارهای خود خارج می شوند و یا دیگر به خواب زمستانی نمی روند.

گاهی هم درهوای سرد زمستانی به دنبال غذا ازپناهگاههای خود خارج می شوند و جانشان را از دست می دهند.

تحقیقاتی که زیست شناسان انجام داده اند نشان می دهد، درغارهایی که "بینی سفید" شیوع پیدا می کند، ۹۹ درصد خفاشها از بین می روند.

آنها معتقدند اگر نسل خفاشها از بین برود، برای انسانها هم مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد، از جمله مشکلات اقتصادی.

مثلا در آمریکا، در خیلی از مزارع، برای کشتهایی مثل پنبه و ذرت به جای آفت کش از خفاشها استفاده می شود.

دانشمندان می گویند یک خفاش ماده که به سن باروری رسیده باشد، می تواند هر شب، به اندازه وزن خود، حشره مصرف کند.

این برای کشاورزان بسیار مهم است، چراکه برآوردها نشان می دهند اگر خفاشها نباشند، مخارج کشاورزان برای خرید آفت کشها در آمریکا چند برابر می شود.

خفاشها در مبارزه با حشراتی که حامل بیماری ها هستند، نیز نقش مهمی را ایفا می کنند.

اما بسیاری از عواقب ناپدید شدن این پستانداران، برای انسانها شناخته شده نیست و تنها پس از منقرض شدن آن بروز خواهد کرد.

زیست شناسان امیدوارند با بررسی بیماری مشابهی که چندی پیش در اروپا میان خفاشها شیوع پیدا کرده بود، راه حلی برای ریشه کن کردن بیماری "بینی سفید" پیدا کنند.

خفاشهای اروپایی پس از مدتی دست و پنجه نرم کردن با این بیماری توانستند، در نهایت به زندگی خود ادامه بدهند.