غارنوردی و طبیعت گردی درست باید به گونه ای انجام پذیرد که هنگام خارج شدن از آن هیچ اثری از ما باقی نمانده باشد.

انواع غارها

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:سه شنبه 3 مهر 1397-10:38 ق.ظ

انواع غار و نحوه شکل گیری شان

علم شکل گیری و توسعه غارها به عنوان اسپلئوژنز یا ژنز غار شناخته می‌شود. غارها ممکن است توسط فرآیندهای مختلف زمین شناسی تشکیل شوند،

مواردی از قبیل:
ترکیبی از فرآیندهای شیمیایی،
فرسایش،
جریان آب،
نیروهای تکتونیکی،
میکروارگانیسم‌ها،
فشار،
تأثیرات جوی،
و حتی حفاری

غارهای Solutional 
یا غارهای حلقوی، اکثر انواع غارها را تشکیل می‌دهند و غارهای آن در سنگ‌های انحلالی شکل می‌گیرند، مانند سنگ آهک، اما همچنین می‌توانند در سنگ‌های دیگر، از جمله چالک، دولومیت، سنگ مرمر، نمک و گچ هم یافته شوند.

غارهای گدازه‌ای یا آتشفشانی
Lava Caves
زمانی که گدازه مذاب روی سطح زمین در جریان است سطح بیرونی آن سرد شده و در زیر مواد همچنان جریان دارند که بعد از اتمام فوران این قسمت مانند لوله‌ای خالی باقی می‌ماند. غارنهشته‌های آتشفشانی فقط یکبار حین مذاب بودن مواد تشکیل می‌شوند.

غارهای ساحلی یا دریایی
Sea cave
غارهای دریایی توسط ضربه مداوم امواج که به بخش‌های ضعیف سنگ‌ها حمله می‌کند شکل می‌گیرند. فشارهای عظیمی که توسط امواج وارد می‌شوند و قدرت خورنده شن و ماسه داخل آن تاثیر گذار هستند.

Ice cave
‏غار یخی به غارهای انحلالی معمولی که به عنوان مثال در سنگ‌های کربناته شکل می‌گیرند گفته می‌شود که به دلیل ارتفاع بالا و گردش هوای درونی سرد کننده دارای توده‌های یخ دایمی باشند. در برخی غارها هم به صورت فصلی استالاگتیت‌ها و استالاگمیت‌های یخی شکل می‌گیرند.
غار یخچالی
غاری است که درون یک یخچال تشکیل می‌شود. غار یخچالی را گاهی به اشتباه غار یخی می‌نامند. بیشتر غارهای یخچالی با جریان آب درون و یا از زیر یخچال تشکیل می‌شوند. منشا این آب اغلب از سطح خود یخچال است که به تدریج ‏و با تغییر دما ذوب می‌شود و در لایه‌های زیرین یخچال جریان می‌یابد و بیرون می‌زند. انتقال دما می‌تواند یخ را آن قدر ذوب کند که حفره ایجاد کند و هوا در آن جریان یابد. حرکت هوا با ذوب تدریجی یخ در تابستان و متصاعد شدن در زمستان، به بزرگ شدن حفره کمک می‌کند. بعضی از غارهای یخچالی ‏بر اثر گرمای درون زمین و حفره‌های آتش فشانی یا چشمه‌های داغ زیر یخچال‌ها تشکیل می‌شوند.

Corrasional Cave /Erosional Cave
غار فرسایشی / غار ارواح
غارهای فرسایشی انواعی هستند
که به طور کامل توسط فرسایش شکل می‌گیرند.
رودخانه‌های حمل کننده سنگ و دیگر
رسوبات یا باد توان ساخت آنرا دارند و  می‌تواند در فرم هر نوع سنگی به طور کلی وجود داشته باشد.
بعضی از مناطق ضعیف برای هدایت کردن آب، مانند یک گسل یا اتصال دو گسل به شکل‌گیری این نوع غار کمک می‌کنند.

Fracture cave
غار شکست یا غار شکافی
از حل شدن لایه‌های با انحلال پذیری بالاتر بین سنگ‌های کمتر انحلال پذیر بوجود می‌آید که این باعث فرو افتادن صخره‌های بزرگ می‌شود.

Talus caves
غارهای تالوس
به حفره‌های بین صخره‌های بزرگ که به شکل شمع روی هم فرو افتاده‌اند و بین آنها خالی است گفته می‌شود. فضای خالی بین دو سنگ بزرگ می‌باشد.

Anchialine caves
غارهای آنچیالاین یا غارهای زیر آبی
به غارهای معمولی که داخل آنها پر از آب باشد گفته می‌شود که ترکیبی از آب شیرین و شور وارد آن شده است. این غارها در اقصی نقاط جهان یافت می‌شوند که اغلب دارای گونه‌های بسیار تخصصی و اندمیک هم هستند.

غارنهشته‌ها بعد از شکل گیری غارها شروع به رشد می‌کنند.

غارهای مصنوعی هم به راهروها و فضاهای خالی زیرزمینی که در تاریخ‌های مختلف توسط انسان حفر شده باشند گفته می‌شود که انواع مختلفی دارد.

ترجمه جلال زارعی - تابستان ۹۷


@PersianSpeleology


نوع مطلب : غارشناسی  غارنوردی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic