غارنوردی و طبیعت گردی درست باید به گونه ای انجام پذیرد که هنگام خارج شدن از آن هیچ اثری از ما باقی نمانده باشد.

سومین غارعمیق ایران در کوهستان شاهو پیمایش شد

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:یکشنبه 8 مهر 1397-11:43 ب.ظ


كوهستان شاهو مرز بین استان‌های كرمانشاه و كردستان خاستگاه غارهای عمیق است و همواره مورد توجه غارنوردان خارجی و داخلی بوده و هست.
1393/06/24
 وجود‌لایه‌های قطور آهكی و همچنین گسل‌های متعدد در این كوهستان مهم‌ترین عامل پیدایش این غارها است.


حدود ۴۰ سال قبل تیمهای حرفه ای غارنوردی از کشورهای انگلستان و فرانسه برای دستیابی به رکورد عمیقترین غارهای جهان راهی این منطقه زیبا می شوند که در آن سالها موفق به کشف غارهایی ازجمله (کورش کبیر)(شهربانو)(کله افعی)(بن دور)(مورگان)و … می شوند که همگی از جمله غارهای عمیق ایران می باشند.

 

ادامه کار اکتشاف در کوهستان شاهو در سالهای اخیر متوقف شد و غیر از فعالیتهای جزئی تاکنون هیچ تلاش جدی برای پیمایش این غارها و یا کشف غارهای جدید صورت نگرفته تا اینکه امسال تیمی متشکل از اعضای انجمن غار وغارشناسی ایرانیان تصمیم به اجرای برنامه ای جدی در منطقه گرفت و پس از کسب مجوزهای مربوطه و تدارکات و برنامه ریزیهای کارشناسی طی دو مرحله اکتشاف سطحی دهانه های غارهای منطقه را شناسایی کرد و در مرحله سوم غارهای شهربانو و بندور توسط این گروه پیمایش شد.

 

این تیم به سرپرستی یوسف سورنی نیا غارنورد کرمانشاهی وهمراهی غارنوردانی چند از استانهای کردستان و کرمانشاه و البرز و تهران تشکیل و در تاریخ های پنجم، ششم و هفتم شهریور ماه امسال موفق به انجام این پیمایش شدند.

 

لازم به ذکر است که پس از غارهای پراو با عمق ۷۵۲ متر (کرمانشاه کوهستان پراو) وغار سم با عمق ۴۰۵ متر (سمنان)، غار شهربانو با عمق ۳۲۰ متر سومین غارعمیق ایران می باشد و اولین چاه این غار با عمق ۱۱۵ متر جزو عمیق ترین چاههای ایران است.

دمای بسیار پایین آب (۲درجه) و هوای (۳٫۷ درجه) داخل غار که در نتیجه آب شدن برفهای منطقه می باشد پیمایش این غار را بسیار سخت تر کرده است.

 

این تیم پس از پیمایش غار شهربانو موفق به پیمایش غار بندور با عمق ۱۸۳ متر و چند غار جدید دیگر نیز شدند.

در پایان یادآوری می شود که با توجه به استعداد منطقه و بکر بودن آن از نظر کار اکتشاف این کوهستان می تواند تبدیل به بهشت ایده آلی برای غارنوردان ماجراجو از سراسر دنیا شود.

منبع: روزنامه باختر


عکس‌های این برنامه

غار شهربانو شاهو کرمانشاه

غار کوروش کبیر شاهو کردستان


غار کله افعی شاهو کردستان کرمانشاهغار بن دور شاهو کردستان
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic