غارنوردی و طبیعت گردی درست باید به گونه ای انجام پذیرد که هنگام خارج شدن از آن هیچ اثری از ما باقی نمانده باشد.

تاثیر منفی نور فلاش عکاسی در غار

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:چهارشنبه 18 مهر 1397-04:25 ب.ظیکی از همراهان عزیز سوال کرده بودند که آیا نور فلاش عکاسی برای طبیعت در غارها مضر هست؟ یا آیا میتواند برای خفاش ها حالت مزاحم ایجاد کند؟
توضیح این سوال کمی طولانی است و مقالات مرتبط با مطالعه تاثیر منفی نور زیاد در غارها در منابع علمی موجود است.
به طور خلاصه به دلیل دست نخورده بودن محیط غارها به مدت میلیون ها سال و ثبات شرایط طبیعی در آنها که تاریکی هم بخشی از آن بوده هر گونه تغییر در این شرایط ثابت و طبیعی مثل نور و دما یا رطوبت را تاثیر منفی یا تخریب غار قلمداد میکنند.
در واقع شرایط طبیعی که باعث شکل گیری غار و پدیده های طبیعی داخل آن شده است هزاران سال ثبات داشته و با تغییر اندکی باقی مانده است. به عنوان مثال میزان رطوبت داخلی غار تاثیر مستقیم در رشد غار نهشته ها دارد و اندک تغییر در میزان رطوبت باعث تغییر رشد و یا توقف آن خواهد بود.
به همین دلیل زمانی که افراد وارد غارها میشوند و از نورهای مصنوعی برای دیدن استفاده میکنند این میزان نور از مقدار طبیعی بیشتر بوده و تاثیر خود را در غارها بجا میگذارد.
اما شرایط طبیعی بسته به ظرفیت غارها میتواند چنین تاثیری را ترمیم کند، به شرطی که مقدار استفاده شده توسط انسان در حد این ظرفیت طبیعی باشد.
به عنوان مثال در غارهای توریستی یا مشهور شده ایران که روزانه هزاران نفر وارد آنها میشوند نور فراتر از ظرفیت غارها موجود است.
یکی از تاثیراتی که ما قبلا در بازدید از آنها ثبت کرده ایم و عکس هایی گرفته ایم، رشد جلبک در نزدیکی پرژکتورهای استفاده شده است که در غارهایی مثل علی سرد و کتله خور بوده اند.
خوشبختانه امروزه با پیشنهاد متخصصان داخلی و خارجی نوع نور پردازی در غارهای توریستی رسمی تغییر کرده است و از انواع سردتر مثل ال ایی دی ها استفاده میشود و در برخی نیز با فاز بندی مسیر بازدید فقط حین حضور بازدید کننده ها نورها در بخشی از غار روشن میشوند و در بخش های خالی خاموش است.
در غارهای توریستی نشده و غیر رسمی که در جامعه کوهنوردی مشهور شده اند و ماهانه هزاران نفر وار آنها میشوند هم نور زیادی همراه برده میشود که تاثیر منفی زیادی دارد.
در نتیجه، مشکلاتی که نورهای مصنوعی در غارها ایجاد میکنند را میتوان چند مورد عنوان کرد: 
رشد جلبک و قارچ های غیر غارزی که باعث تخریب و آلودگی مخصوصا در روی غارنهشته های چند هزار ساله میشود.
امکان ورود گونه های غیر غارزی به بخش هایی که در حالت عادی نباید باشند مثل کبوترها.
ترساندن خفاش های ساکن غار و ترک غار توسط آنها که باعث کم شدن جمعیت خفاش ها میشود.
لازم به ذکر است که این اتفاقات نتیجه مقدار زیاد استفاده از نور و فلاش در غار است که توسط توریسم رسمی یا تعداد زیاد گروه های بازدید کننده در غارهای غیر رسمی رخ میدهد.
برای اجتناب از تخریب طبیعت با روشی که ما آنرا "غارنوردی مسولانه" یا "غارنوردی با کمترین آسیب" می نامیم انتخاب ها و روش هایی را در پیش میگیریم که مقدار تخریب و آلودگی خود را در غار کم کنیم.
به این صورت که در صورت وارد شدن به غارها ابتدا اهداف مفید برای گروه در نظر میگیریم. مثلا نقشه برداری از فلان غار.
به این صورت در صورت بروز تاثیر منفی از ما در غار در نهایت چنین تخریبی بیهوده نبوده و نتایجی مفید برای غار و جامعه بدست آمده است.
انتخاب تیم محدود از دیگر راه های ما است که همیشه اصول اولیه غارنوردی را در نظر می گیریم: حداقل تیم غارنوردی چهار نفر و حداکثر آن ده نفر توصیه میشود که موارد ایمنی راهم در خود لحاظ دارد.
با توجه به اینکه اعضای گروه ما غارنوردان با تجربه های تخصصی محسوب میشوند؛ در برنامه های ما تعداد افراد تیم بستگی به تعداد افراد مورد نیاز برای اهداف مفید گروه را دارد که خیلی کم اتفاق میافتد در راستای تفریح بیهوده باشد.
مثلا برای یک برنامه نقشه برداری چهار نفر و یک برنامه عکاسی در غار نهایتا پنج تا شش نفر کافی است که هر کسی بخشی از کار را عهده بگیرد.
بنابراین در یک برنامه اکتشافی ماهرانه غارنوردی که با اهداف مفید تهیه شده و توسط غارنوردان با تجربه اجرا میشود میزان تخریب و آلودگی به دلیل آموزش های مربوط بسیار کمتر از تیم های تفریحی شلوغ بدون آموزش است؛ مضاف بر اینکه نتایج خروجی چنین برنامه ای به افزایش دانش و آگاهی جامعه درباره غارها میانجامد.
از روش های دیگر میتوان به انتخاب ابزارها و منابع نوری کمتر آسیب رسان به غارها اشاره کرد که استفاده از چراغ های ال ایی دی باتری دار در مقابل چراغ های با سوخت کاربیدی از آن موارد است.
در برخی نقاط که ما خفاشی را در حال استراحت دیدیم سعی کردیم با خاموش کردن هدلامپ خود و عبور بدون سر و صدا از بیدار کردن آنها اجتناب کنیم که البته تیم ما کلا سه نفر بود.

@PersianSpeleologyداغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic