غارنوردی و طبیعت گردی درست باید به گونه ای انجام پذیرد که هنگام خارج شدن از آن هیچ اثری از ما باقی نمانده باشد.

آیا می‌توان آموزش غارنوردی را مانند کالایی بفروش رساند؟

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:یکشنبه 22 مهر 1397-02:24 ب.ظ

‏William Butler Yeats: “Education is not the filling of a pail, but the lighting of a fire.”

آموزش مثل پر کردن یک بطری نیست بلکه مانند جرقه‌ای برای آتش است.
منسوب به ویلیام باتلر یتس

آیا می‌توان آموزش را مانند کالایی بفروش رساند و تجارت آموزش انجام داد؟
بله، کالایی سازی آموزش از بزرگ‌ترین ایرادات جامعه ماست؛ سازمان‌هایی که خود را مرجع آموزشی می‌دانند بجای انجام درست وظیفه‌شان در صدد کاسبی بر می‌آیند.
افرادی که دانش کافی ندارند و به دلیل شایستگی اندک خود را در سطح جایگاه آموزگاری نمی‌دانند سعی در میانبر زدن به چنین رتبه‌ای دارند.
بنابراین با همکاری هم پدیده‌ای به نام مدرک را اختراع نموده و در عوض تهیه یک شیوه آموزشی مدرن و علمی شروع به خرید و فروش چنین محصولی می‌کنند.
فدراسیون کوهنوردی ماهم یکی از پایگاه‌های تجارت مدرک است، اگر خوب توجه کنید می‌بینید که این فدراسیون از تعدد و تنوع مدرک روی سازمان فنی حرفه‌ای را سفید کرده است.
اختراع دروغ ورزش زیرمجموعه کوهنوردی برای سو استفاده تجاری از فعالیت‌های غیر کوهنوردی و در ادامه شکایت از سازمانی مردمی مثل انجمن غار از نمونه رفتارهای ضد اجتماعی آنان است.
طرح درس‌های سمبل شده و دوره‌های دو سه روزه برای فروش مدرک غارنوردی و اطلاق تعریف دروغین ورزش حرفه‌ای به این فعالیت و قطع رابطه فعالین داخلی با سازمان‌های فعال خارجی نسلی از علاقمندان به غارنوردی را پدید آورده که غارها را با باشگاه ورزشی و تشک مسابقه و غارنوردی را با میدان رقابت ماهیچه‌ای اشتباه گرفته‌اند.
آنها برای حفاظت از غارها سنگ اندازی می‌کنند تا مبادا با بسته شدن درب یک غار یا محدودیت ورود افراد فاقد صلاحیت به تجارت‌شان لطمه‌ای خورده باشد.
در حالی که تکنولوژی آموزشی یک رشته نوین علمی و غارنوردی و غارشناسی فعالیت‌های شناخته شده جهانی با تاریخ مشخص و طولانی هستند.
آینده این فعالیت با چنین رویه‌ای مشخصا سیاه است و نتیجه آن نهایتا تخریب کامل تمام غارهای این سرزمین و بیراهه رفتن غارشناسی و نهایتا فدا شدن آنها صرفا به هدف مدرک بی‌ارزش و شهرت بیهوده جامعه غیر تخصصی کوهنوردی است.
آیا کسی از این خیل عظیم خریداران کاغذ مدرک به این سیستم اسفبار اعتراض یا حتی انتقادی دارد؟
خیر، آنها حتی در مقام حامی چنین تشکیلاتی بر می‌آیند تا شاید روزی در سود تجارت موهوم و کالایی سازی آموزش شریک شوند.

جلال زارعی - تابستان ۹۷

@PersianSpeleology


نوع مطلب : غارنوردی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات