غارنوردی و طبیعت گردی درست باید به گونه ای انجام پذیرد که هنگام خارج شدن از آن هیچ اثری از ما باقی نمانده باشد.

غار میدانک البرز

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:چهارشنبه 14 اسفند 1392-10:20 ق.ظ

گروه غارنوردان البرز و باشگاه کوهنوردان کاهار

شناسایی، عکاسی و نقشه برداری از غار میدانک

جلال زارعی– زمستان 1392-(Jalal-z@live.com)


غار میدانک

مختصات دهانه: N36 02 E51 18

ارتفاع دهانه از سطح دریا: 2138m

طول غار 215 متر، عمق غار 17 متر


دهانه ورودی غار


وجه تسمیه: بر گرفته از نام روستای میدانک در نزدیکی غار است.

میدانک (کرج)، روستایی از توابع بخش آسارا شهرستان کرج در استان البرز ایران است. این روستا در دهستان نسا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۰ نفر (۷خانوار) بوده‌است. (سایت ویکی پدیا)

دیوار نویسی توسط کوهنوردان و بازدید کنندگان غار میدانک


گزارش غارنوردی:

برنامه در تاریخ 19/07/1392 طی هماهنگی های قبلی توسط حسین بوئینی، نرگس کوکبیان، جلال زارعی و حسین شایگان اجرا شد. دسترسی به دهانه غار به دلیل نزدیکی با برج باستانی میدانک که در میانه یال شرقی جاده یک پیچ قبل از برج مذکور است راحت است. مسیرهای غار عموما افقی بوده و نیازی به لوازم فنی ندارد. در این روز طی یک برنامه یک روزه اعضای تیم توانستند غار را به صورت کامل نقشه برداری کرده و تعدادی عکس از آن تهیه کنند.

برج آرامگاهی میدانک :

این بنای آرامگاهی با قدمت دوره تیموری در کیلومتر 60 جاده کرج - چالوس در کنار روستای میدانک و حاشیه جاده اصلی واقع شده است. بنای سنگی برج میدانک یا برج تهمینه، مقبره ای است با پلان 8 ضلعی با یک ایوان پیش آمده در سمت غرب، پهنای ورودی ایوان حدود 3 متر است و با ضخامت دیوارهای طرفین به 60/4 متر می رسد. فضای داخلی برج دارای پلان مربع شکل است که 4 قوس عقب نشسته آن در هر ضلع پلان چلیپایی را در ذهن تداعی می کند. بنا دارای تزئیناتی از جمله کاربندی و قطار بندی های داخل فضای ایوان و بقعه می باشد. پوشش برج به صورت گنبدی دو پوش (مخروطی، رک) است که در حال حاضر پوشش بیرونی از بین رفته و تنها پوشش زیرین باقی مانده است. مصالح بکار رفته در ساخت برج از جنس سنگ، گچ و نوعی ملات ساروج است. (پرتال شهرداری کرج)

سالن دوم غار

غار میدانک:

غار میدانک از دهانه ای با ابعاد تقریبی 2 در 0.8 متر به سمت شمال شرقی تشکیل شده است. هفت متر ابتدایی به صورت چهار دست و پا و پا مرغی با شیب 30 درجه پیمایش می شود. زیر دهانه به سمت جنوب یک مسیر فرعی بن بست شکل گرفته است. در این مسیرها به دلیل رسیدن نور خورشید انواع حشرات و عنکبوت ها و تارهای آنها دیده می شود. مسیر اصلی به سمت شمال شرقی با بیشتر شدن ارتفاع سقف تا شش متر و یک شیب تقریبا 40 درجه به سالنی بزرگ با ابعاد 15 در 25 متر می رسد. قبل از ورود به سالن اول از سمت راست مسیری فرعی مشاهده می شود که با یک شیب 30 درجه و کفی مملو از سنگریزه به مسیری موازی می رسد. این مسیر در حدود ده متر به شکافی تنگ منتهی است. سالن اول حاوی صخره های بزرگی فرو افتاده از سقف است که این مکان را به چند بخش تقسیم میکند. در قسمت شمالی این سالن کف غار صاف است. در ادامه مسیر به سمت سالن دوم روی کف غار آثار غارنهشته های کم حجم از نوع فلواستون و استالاگمیت دیده شد. در نزدیکی ورودی سالن دوم نیز در دو نقطه اثار حفاری مشاهده می شود. متاسفانه زباله های بازدید کنندگان قبلی از قبیل باتری های مصرفی در غار وجود دارد. سالن دوم با کفی غیر هم سطح و بقایای فروریختگی زیاد از سقف شروع شده و همراه شیب 25 درجه و چند صخره که در مسیر پله ایجاد کرده اند ادامه دارد. در کناره این صخره ها می شود آثار حوض ریم استون را دید که در این فصل آبی ندارد. انتهای این سالن با شیب معکوس و فلواستون به دیواره هایی با غارنهشته های مثل گل کلمی که یک ستون بلند در میان آن است و در پشت آن در سقف یک دودکش مشاهده می شود. مسیر با این غارنهشته ها به سمت ورودی سالن سوم ادامه دارد که دهانه ای تنگ با ابعاد تقریبی 1.5 در 0.8 متر است و با غارنهشته های کریستالی از جمله هلکتیت ها تزئین شده است. نرسیده به این دهانه در سقف یک دودکش دیگر مشاهده می شود. این مسیر برای رسیدن به سالن سوم به صورت سینه خیز بعد از گذر از مقداری سینک و چند استالاگمیت به زیبا ترین بخش و بخش انتهایی غار می رسد. این سالن که با کفی پوشیده از فلواستون و غارنهشته هایی نظیر گل کلمی، پرده های رسوبی، هلکتیت، استالاکتیت و... تزئین شده با وجود مسیری فرعی در سمت جنوب غربی و یک دودکش در انتهای جنوبی بن بست است. متاسفانه در این بخش از غار آثار تخریب های جبران ناپزیری به صورت شکستن پرده های رسوبی و دیوار نویسی های مختلف با رنگ و کنده کاری و مقداری زباله مشاهده می شود.

تیم با اتمام نقشه برداری از این قسمت و برداشت تعدادی عکس حین برگشت به سمت دهانه زباله های باقی مانده غار را نیز در حد توان با خود بیرون برد.

سالن سوم غار


زمین شناسی:

غار در سنگ دولومیت سازند سلطانیه شکل گرفته است.

سازند سلطانیه  (Soltaniyeh Formation)

نام سازند سلطانیه برگرفته از نام کوه و شهر تاریخى سلطانیه است که در 30 کیلومترى جنوب خاورى شهرستان زنجان قرار دارد.

نخستین بار اشتوکلین و همکاران (1964) این نام را به دولومیت‌هاى متراکم و چهره‌سازى اطلاق کردند که پاره‌اى از قلل کوه‌هاى سلطانیه را مى‌ساخت. وجود واحدى از نهشته‌هاى شیلى در بخش پایینى این دولومیت‌ها سبب گردید تا نامبردگان سازند سلطانیه را به سه پاره‌ سازند، به نام‌هاى دولومیت پایینى، شیل چپقلو و دولومیت‌هاى بالایى تقسیم نمایند.

در گذشته، با استناد به جایگاه چینه‌شناسى و همچنین سنگواره‌هایى که گمان مى‌رفت در خور قیاس                             با Salterella sp., Collenia  spissa Fenton  and Fenton, Hadrophycus immanis Fenton  and Fenton باشد،  سازند سلطانیه معرف بخشى از ردیف‌هاى موسوم به « اینفرا کامبرین »  ایران بود که سه عضو، به نام‌هاى دولومیت پایینى، شیل‌هاى چپقلو و دولومیت بالایى داشت.

در سال 1964 اشتوکلین با معرفى فسیل‌هاى Hyolithids, Eoredlichia sp.,Salterella sp., Wutingaspis sp.  سازند سلطانیه را به سن کامبرین پیشین دانست.

مى‌یر (1967) استروماتولیت‌هایى مانند Collenia spissa Fenton &  Fenton , Hadrophycus immanis Fenton & Fenton را که در سنگ‌آهک‌هاى نازک‌لایه تیره‌رنگ سازند سلطانیه در باختر کرج گردآورى کرده بود با گونه Collenia  spissa  و گونه‌هاىHadrophycus immanis که از شمال آمریکا و هیمالیا گزارش شده بود هم ارز دانست.

صالحى سیاوشانى (1973)، با معرفى فسیل‌هایى نظیر Biconulites sp., Microgastropoda , Eoredlichia sp., Brachiopoda, Wutingaspis sp.,Hyolithids, Trilobites که در لایه‌هاى کربناته شیل‌هاى چپقلو قرار داشت، سن کامبرین پیشین را براى این سازند در نظر گرفت.

اشکان (1361) با استناد به سنگواره‌هایى نظیر Brachiopoda, Biconulites sp., Trilobites, Microgastropoda, Echinoid/spine  که در شیل‌هاى چپقلو وجود داشت سن کامبرین پیشین را براى سازند سلطانیه پیشنهاد کرد.

حمدى و گلشنى (1361)، با استناد به سنگواره‌هایى مانند Hyolithes sp., Ostracods, Brachiopoda, Circotheca? sp., Hyolithellus sp., Lopochites sp., Sachites sp., Trilobite Fragments  سازند سلطانیه را به کامبرین پیشین نسبت دادند.

در بررسى‌هاى بعدى (حمدى، 1989) معلوم گردید که سازند سلطانیه از 5 پاره‌سازند به نام‌هاى دولومیت پایینى، شیل پایینى، دولومیت میانى، شیل بالایى و دولومیت بالایى تشکیل گردیده است که دوپاره‌سازند دولومیت پایینى و شیل پایینى آن به سن پرکامبرین پسین (وندین) و سه پاره‌سازند دیگر به سن کامبرین پیشین‌اند. مهم آن که مرز پرکامبرین - کامبرین که به تقریب در قاعده دولومیت میانى است به طور کامل هم‌شیب و تدریجى است.

در برش الگو، سازند سلطانیه 1160 متر ضخامت دارد .تغییرات ضخامت این سازند در نواحى گوناگون مى‌تواند درخور توجه باشد.

(سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور)


بخشی از سالن سوم غار میدانک

منابع:

1-      سایت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران

http://gsi.ir/IranGeology/Main/Lang_fa/Page_02/FormationId_12/ErathemId_4/PeriodId_19/Action_ActionFormation/Stratigraphy.html

2-      نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵، درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳بازبینی‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.

3-      پرتال شهرداری کرج:

http://karaj.ir/HomePage.aspx?TabID=7415&Site=DouranPortal&Lang=fa-IR

4-      اطلس زمین شناسی راه های ایران 1:250000– تهران چالوس – پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور

تار یکی از عنکبوت های داخل دهانه

تخریب های صورت گرفته در غار


دیوار نویسی توسط حکاکی


ترک مسیر پیمایش شده در نقشه زمین شناسی


نقشه غار میدانک


ترک مسیر پیمایش شده توسط جی پی اس

بخشی از زباله های استخراج شده از غارنوع مطلب : غارنوردی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

غارهای ایران پول‌سازند اما ...

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:چهارشنبه 14 اسفند 1392-10:18 ق.ظ

رییس اتحادیه جهانی غارشناسی در گفت‌وگو با ایسنا

غارهای ایران پول‌سازند اما ...

» سرویس: فرهنگی و هنری - گردشگری و حج
amin khosroshahi-9-29.jpg

«غارهای ایران بسیار زیبا، اما با مدیریتی ضعیف هستند. مردم بسیاری به غارها می‌آیند و پول زیادی هم از این طریق به‌دست می‌آید. بسیاری از آن‌ها در حالی به دیدن یک غار می‌روند که دانش کافی و علمی درباره‌ی آن ندارند و هیچ راهنمای مطلعی هم وجود ندارد.»

این بخشی از اظهارات «کیونگ سیل وو» (Kyung Sil Woo) رییس اتحادیه‌ی جهانی غارشناسی است که به دعوت انجمن غارشناسان ایران برای حضور در کنگره‌ی بین‌المللی تخصصی علوم زمین با رویکرد غارشناسی به ایران سفر کرد و پس از این کنگره و آشنایی با گروهی از غارنوردان و غارشناسان ایرانی، از دو غار علیصدر و کتله‌خور نیز بازدید کرد. او سپس به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آمد و با خبرنگاران حوزه‌ی گردشگری گپ‌وگفتی داشت.

او درباره‌ی غارهای علیصدر و کتله‌خور اظهار کرد: هر دوی این غارها بسیار جالب بودند؛ غار علیصدر در منطقه‌ای بیابانی است و من تجربه‌ی کافی درباره‌ی این نوع غارها ندارم. من در سراسر جهان، غارهای متعددی را دیده‌ام؛ اما جریان آب و میزان آن در غار علیصدر، خیلی جالب بود.

«وو» ادامه داد: غار کتله‌خور کاملا با علیصدر متفاوت است، چون قدمت خیلی زیاد و بافتی فسیل‌مانند و قدیمی دارد. برای من، بافت غار بسیار جالب‌ توجه بود و دکوراسیون زیبایی را هم فراهم کرده‌اند.

وی پس از اظهار شگفتی درباره‌ی این غارها، با تأسف گفت: در این غارها، بافت‌ها و بناهای انسان‌ساز بسیای ساخته شده است، مانند پله‌ها. نورپردازی واقعا بد است و این غارها اصلا مناسب طراحی نشد‌ه‌اند و زیبایی آن‌ها از بین رفته است. در تابلوهایی هم که در بخش‌هایی از غار (کتله‌خور) نصب شده، هیچ اطلاعات واقعی درباره‌ی آن ارائه نمی‌شود. در آن‌ها نوشته شده، این بخش شبیه سر اسب است‌، یا کبوتر یا پای فیل و ... این فقط یک توصیف سطح پایین است.

رییس اتحادیه‌ی جهانی غارشناسی که در دپارتمان جغرافیای کالج علوم طبیعی کره‌ جنوبی هم مشغول تدریس است، اظهار کرد: علاوه بر این، هیچ راهنمای مطلعی در این غارها وجود ندارد که غار را از نظر علمی و حرفه‌ای توضیح دهد. در علیصدر ما سوار یک قایق شدیم و فردی که قایق را می‌راند، قاعدتا باید اطلاعاتی درباره‌ی غار به ما می‌داد؛ اما او اصلا در این حوزه، فرد مطلعی نبود.

«وو» سپس توصیه کرد: شما به توسعه و تحصیل در حوزه‌هایی مانند اکوتوریسم و ژئوتوریسم نیاز دارید تا اطلاعاتی تخصصی در اختیار بازدیدکنندگان بگذارید،‌ اطلاعاتی که مردم عادی دانشی نسبت به آن‌ها ندارند. شما باید یک‌ سری الگو و استاندارد برای خود تعریف کنید. کشورهایی مانند استرالیا‌، آمریکا و ایتالیا غارهای توریستی بسیار زیبا و تمیزی دارند و راهنماهایی دارند که اطلاعات جامعی درباره‌ی جنبه‌های تاریخی و علمی غارها در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهند. شما باید چگونگی مدیریت این غارها را از دیگر کشورها بیاموزید.

وی براساس آنچه در این غارها دیده بود، گفت: در غار علیصدر شما فقط یک بلیت می‌خرید و وارد می‌شوید. مردم زیادی به آنجا می‌روند و پول زیادی از این طریق به‌دست می‌آید. بسیاری از آن‌ها در حالی به دیدن غار می‌روند که دانش کافی و علمی درباره‌ی غار ندارند.

او برای مقایسه‌ی این دو غار و این‌که کدام‌یک را بهتر می‌داند، اظهار کرد: هیچ‌کدام بهتر از دیگری نبود؛ هر دو، غارهای بسیار زیبایی بودند، اما مدیریت آن‌ها کاملا ضعیف بود. شما باید درباره‌ی اکوتوریسم بدانید. در گذشته، ما به کوه می‌رفتیم‌، عکس می‌انداختیم و لذت می‌بردیم؛ اما حال ما اکوتوریسم را داریم،‌ مردم را به کوهستان‌ها می‌بریم و آن‌ها را با انواع گونه‌های حیوانی و گیاهی آشنا می‌کنیم. در غارها حیوانات عجیب و غریبی زندگی می‌کنند، مثل ماهی‌ها‌، خفاش‌ها و بسیاری از حیوانات دیگر. این فقط به ژئوتوریسم یا اکوتوریسم مرتبط نمی‌شود، بلکه می‌تواند ترکیبی از هر دوی این‌ها باشد. من از دانش انجام این کار صحبت می‌کنم.

«وو» که از سال 2005 تا 2013 دبیر جایگزین اتحادیه بین‌المللی غارشناسی بوده، در ادامه‌ی سخنانش به موضوع اتحادیه‌ی جهانی غارشناسی و اعضای آن پرداخت و دراین‌باره توضیح داد: UIS) International union of Speleology) بزرگ‌ترین سازمان غارنوردی در جهان است. غارشناسی، علم شناسایی غارها و فعالیت‌های مرتبط با آن است‌. 55 کشور عضو این اتحادیه هستند و از برخی کشورها مانند ایالات متحده‌ی آمریکا شاید بیش از 10 هزار نفر عضو این اتحادیه باشند. حدود هشت‌هزار غارنورد و دانشمند غارنوردی هم از فرانسه به عضویت این اتحادیه درآمده‌اند. در کل نمی‌دانم چند نفر عضو هستند، اما به‌طور کلی، 55 کشور با ما همکاری می‌کنند. هر کشور یک نماینده‌ی ملی (اصلی) و یک نماینده‌ی علی‌البدل دارد‌. ایران هم سال گذشته به عضویت UIS درآمد.

«وو» ادامه داد: در وب‌سایت اتحادیه‌ی جهانی غارشناسی، پنج دپارتمان از جمله غارنوردی، تحقیقات و اکتشافات وجود دارد که در هریک از این بخش‌ها، کمیسیون‌های متعددی داریم که افراد می‌توانند براساس علاقه‌ی خود، عضو این کمیسیون‌ها شوند. ما با افراد حقیقی طرف نیستیم، بلکه با اتحادیه‌ی کشورهای مختلف در ارتباطیم.

او که در سفر به ایران با مقامات فدراسیون کوهنودری هم دیداری داشت و درباره‌ی عضویت ایران در این اتحادیه با آن‌ها گفت‌وگو کرد، گفت: اگر دو نهاد ملی در یک کشور به‌عنوان نماینده‌ی رسمی در اتحادیه‌ فعالیت کنند، باید به یک توافق برسند. فکر می‌کنم آن‌ها باید به یک تصمیم رسیده باشند و این، دلیل حضور من در ایران است. آن‌ها موافقت کردند که تا چهار سال، نماینده‌ی رسمی ایران ICSA (انجمن غارشناسی ایرانیان) باشد و نماینده‌ی علی‌البدل از فدراسیون کوه‌نوردی برگزیده شود؛ اما پس از چهار سال، جای آن‌ها عوض می‌شود. آن‌ها به من قول دادند که با همکاری مشترک‌شان بدنه‌ای قوی برای غارنوردی ایران بسازند.

رییس اتحادیه‌ی جهانی غارنوردی درباره‌ی همکاری این اتحادیه با ایران هم توضیح داد: این همکاری کاملا دو طرفه است؛ UIS هر چهار سال یک‌بار کنفرانس‌های منظمی برگزار می‌کند، چند اجلاس بین‌المللی داریم و غارنوردان ایرانی می‌توانند در این نشست‌ها حضور داشته باشند و اطلاعات خود را مبادله کنند. دانشمندان غارنوردی ایران هم می‌توانند با ایراد سخنرانی و ارائه‌ی اطلاعات خود، به اتحادیه کمک کنند و در عین حال می‌توانند از نتایج تحقیقات اعضای کشورهای دیگر در این کنفرانس‌ها استفاده کنند.

وی تأکید کرد: ما از آن‌ها حمایت مالی نمی‌کنیم؛ اما برای انجام پژوهش و اکتشافات آن‌ها را تشویق می‌کنیم. اتحادیه چهار تا شش مجله‌ی علمی دارد که یکی از آن‌ها مجله‌ی بین‌المللی غارنوردی نام دارد. UIS فعالیت‌های زیادی دارد و به‌طور رسمی، یک نهاد دارای اهمیت در عرصه‌ی بین‌المللی محسوب می‌شود.

او همچنین درباره‌ی کمک‌هایی که این اتحادیه به جامعه‌ی غارنورد و غارشناس ایرانی می‌تواند کند، گفت: فعالیت‌های غارنوردی ایرانیان از سال‌ها پیش آغاز شده، اما آن‌طور که من شنیده‌ام، آن‌ها از تجهیزات کوه‌نوردی استفاده می‌کنند. وقتی نمایندگان UIS برای دیدن ایران آمدند‌، ایرانی‌ها برای اولین‌بار بود که تجهیزات غارنوردی را می‌دیدند. پیش از آن‌، آن‌ها از تجهیزات کوه‌نوردی استفاده می‌کردند. این تجهیزات خیلی شبیه به هم هستند؛ اما در اصل با هم تفاوت دارند. UIS برای ایرانی‌ها خیلی جدید است‌، چون آن‌ها حدود هفت سال است دورادور با این اتحادیه آشنا هستد؛ اما فرصت پیوستن به آن‌ را نداشتند.

«وو» در پاسخ به این پرسش که آیا اتحادیه‌ی جهانی غارشناسی می‌تواند به ایران برای ثبت جهانی غارهای بی‌نظیر و کم‌یاب خود، مانند طولانی‌ترین غار نمکی جهان که در جزیره‌ی قشم است، کمک کند، بیان کرد: رابطه‌ی اتحادیه با اعضا فقط به فعالیت‌های علمی محدود نمی‌شود؛ ما دپارتمان اکتشافات و کمیسیون‌های نجات غارنوردان را داریم و اعضا می‌توانند دستاوردهای خود را در اجلاس‌های UIS ارائه کنند. این فقط علم نیست، بلکه تمام حوزه‌های مرتبط با غارنوردی را شامل می‌شود.

وی یادآوری کرد: چند وب‌سایت درباره‌ی «ترین»‌های غارنوردی وجود دارد؛ اما فعالیت‌های UIS فقط به این چیزها خلاصه نمی‌شود. این‌ها مسائل مهمی هستند، اما تمرکز اتحادیه فقط روی این حوزه‌ها نیست.

رییس اتحادیه‌ی جهانی غارشناسی ادامه داد: این‌که اتحادیه‌ی جهانی غارشناسی چگونه می‌تواند طولانی‌ترین غار ایران را شناسایی یا به ثبت آن کمک ‌کند، کاری است که غارنوردان ایرانی باید انجام دهند. غارنوردان ایرانی باید کشور خود را به اتحادیه معرفی کنند.

او سپس به انتظاراتش از ایران به‌عنوان یکی از اعضای تازه‌پیوسته به این اتحادیه اشاره و اظهار کرد: ما انتظار داریم غارنوردان ایرانی نقش خیلی خیلی پررنگی در همکاری با فعالیت‌های UIS داشته باشند. در مراسم افتتاحیه‌ی کنگره‌ی علوم زمین، من از غارنوردان و پژوهشگران ایرانی خواستم تا در کنفرانس سال 2017 میلادی در استرالیا شرکت کنند. ما همچنین کنفرانسی برای فدراسیون غارنوردان آسیایی داریم که هفت سال پیش تأسیس شد. سال آینده هم اجلاسی در چین خواهیم داشت. ما از غارنوردان و مکتشفان ایرانی می‌خواهیم که در این کنفرانس‌ها شرکت و اطلاعات خود را مبادله کنند. این یک رابطه‌ی یک‌طرفه معلم - شاگردی نیست، یک همایش است.

رییس اتحادیه جهانی غارنوردی درباره‌ی این‌که بعد از سفرش به ایران، آشنایی با غانوردان و غارشناسان ایرانی و ظرفیت‌هایی که در این کشور وجود دارد، درباره‌ی ایران چه پیشنهادی به غارنوردان خارجی خواهد داشت؟ گفت: فکر می‌کنم کار غارنوردان ایرانی خوب است‌، آن‌ها سابقه‌ی طولانی در غارنوردی دارند. من فیلمی در این‌باره دیده‌ام. آن‌ها مهارت بالایی در این کار دارند و فقط باید خودشان را به کشورهای دیگر برسانند. فکر نمی‌کنم شما خیلی عقب‌تر از دیگران هستید‌، کارتان را به‌خوبی انجام می‌دهید. شما به‌تازگی اولین کنگره‌ی جغرافیایی خود در سطح بین‌المللی را برگزار کرده‌اید؛ اما باید به این فعالیت‌های بین‌المللی درباره‌ی غارنوردی و دانش آن ادامه دهید، چون عصر‌، عصر اطلاعات است. از طریق اینترنت می‌توان دانش به‌دست آورد؛ اما غارنوردی حوزه‌ای عملی است که نمی‌توان فقط با اطلاعات مجازی آن را پی‌ گرفت. برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی راه بسیار خوبی برای بهبود وضعیت غارنوردان ایرانی است.

«وو» همچنین تأکید کرد: مطمئنم که شما غارهای بسیار خوبی از انواع گوناگون در کشورتان دارید و مسأله‌ی مهم، چگونه جذب کردن مردم است. اگر برنامه‌ی خوبی داشته باشید، آن‌ها هم هزینه‌ی خرید بلیت و سفر به ایران را می‌پردازند. به همین دلیل است که برخی کشورها، کنفرانس‌های بین‌المللی خود را به‌تنهایی برگزار نمی‌کنند. آن‌ها با هزینه‌ی خود پنج یا شش مهمان مشهور بین‌المللی را دعوت می‌کنند تا به سخنرانی بپردازند و اگر شما وب‌سایت چنین همایش‌هایی را ببینید‌، وقتی به نام مهمانان سرشناس برمی‌خورید، به خود می‌گویید من برای استفاده از سخنرانی این‌ها‌، حتما به آنجا می‌رم. اگر شما فقط غارنوردان و دانشمندان غارنوردی ایرانی را دعوت کنید‌، چه کسی اهمیت می‌دهد که به این کشور بیاید؟ باید از روش‌های جذاب استفاده کنید. شما باید برای هر کنفرانس‌، برنامه‌ی متفاوتی داشته باشید؛ ‌اگر این‌بار مهمانان را به دیدن غار علیصدر بردید‌، دفعه‌ی بعد می‌توانید فرصت دیدن مثلا غارهای جزیره‌ی قشم را در اختیارشان بگذارید. مردم با برنامه‌های متنوع جذب می‌شوند. شما باید به چگونه جذب کردن مردم و طرح‌ برنامه‌های سطح بالاتر و دقیق‌تر توجه کنید. شما فرصت بسیار درخشانی دارید، چون ایران کشور وسیعی است. در کره جنوبی، کشور من، محدوده‌ای مشخصی وجود دارد، اما ایران نقاط مختلفی برای این‌گونه فعالیت‌ها دارد.

او در پاسخ به این‌که آیا از غارنوردی می‌توان درآمدی به‌دست آورد؟ با هیجان و مزاح گفت: چطور؟ اگر فهمیدید به من هم بگویید.

«وو» ادامه داد: در کره جنوبی غارهایی با اهمیت تاریخی یا زیستی وجود دارند و دولت کره تصمیم گرفته غارها را بررسی کند. دولت برنامه‌ای طرحی کرده و بودجه‌ای را در اختیار کارشناسان و دانشمندان قرار داده تا به غارها بروند و توصیفی کوتاه درباره‌ی آن‌ها بنویسند و در زمینه‌ی مسیر آب‌ها‌، ساختمان، بافت و ... در غارها اطلاعاتی را یادداشت کنند.

این دانشمند غارشناس گفت: این یک پروژه‌ی خیلی علمی نیست؛ اما قرار است غارها منطقه به منطقه در کره جنوبی شناسایی و بررسی شوند، چون کره کشوری کوچک است و این امر امکان دارد؛ اما شاید نتوان این کار را در ایران که کشوری وسیع است،‌ انجام داد. در ایران غارنوردان محلی وجود دارند که شاید بهتر از متخصصان دولتی این حوزه، درباره‌ی غارها اطلاعاتی داشته باشند و این می‌تواند پروژه‌ی مفید به‌منظور دستیابی به اطلاعات جامع و علمی درباره‌ی خصوصیات غارها و گونه‌های حیوانی و گیاهی در آن‌ها باشد. آن‌ها می‌توانند فقط در یک صفحه، غار را توصیف کنند و این مطلب به یک مرجع مهم تبدیل شود.

اما او به‌عنوان یک دانشمند غارشناس و غارنوردی که 30 سال تجربه دارد، درباره‌ی این‌که غارنودری یک ورزش به‌شمار می‌آید یا فعالیتی علمی یا اکوتوریستی، اظهار کرد: UIS بر این باور است که غارنوردی را باید یک ورزش دانست؛ اما نه یک ورزش رقابتی. ما دو نوع ورزش داریم‌، رقابتی و غیررقابتی و غارنوردی باید ورزشی غیررقابتی باشد، زیرا در برخی کشورها مسابقات غارنوردی برگزار می‌کنند با ملاک‌هایی مانند این‌که چه کسی سریع‌تر پایین می‌رود؛ اما این موضوع موجب تخریب غارها می‌شود و باید از آن پرهیز شود. غارنوردی ورزشی برای ایجاد حس رضایت درونی است و نه یک ورزش رقابتی.

انتهای پیامنوع مطلب : محافظت از غارها 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

معرفی سازمان های مربوط به غار در جهان

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:چهارشنبه 14 اسفند 1392-10:11 ق.ظ

استرالیا

ASF-فدراسیون غارشناسی استرالیا، سازمان ملی دایر شده در 1956، سازمانی محیط زیستی که برای حفاظت از غارهای ویژه استرالیا تشکیل شده است.

SSS-انجمن غارشناسی سیدنی، تاسیس 1954-از قدیمی ترین گروه های غارنوردی استرالیا، برنامه های زیادی در غارهای محلی، ملی و جهانی اجرا کرده است.

SUSS – انجمن غارشناسی دانشگاه سیدنی تاسیس 1948. قدیمی ترین گروه غارنوردی استرالیا، فعال در زمینه های غارهای خشک و آبی و غواصی در استرالیا و دیگر نقاط جهان.

برزیل

SBE – انجمن غارشناسی برزیل سازمانی ملی دایر شده در 1969، عضو UIS و FEALC اتهادیه جهانی غارشناسی و فدراسیون غارشناسی آمریکای جنوبی و حوضه کاراییب.

بلغارستان اولین فدراسیون غارشناسی بلغارستان، تاسیس مارس 1929، که نتیجه احساس لزوم وجود سازمانی ملی برای بررسی و محافظت از غارها و شروع کار توریسم در غار بود. موسسان این سازمان دانشمندان برجسته بلغاری، گردشگران و علاقمندان غار بودند. این سازمان از اولین سازمان های مربوط به غار بود که آغازگر مرحله ای جدید در توسعه غارشناسی در بلغارستان بود. اگر چه اعضای آن زیاد نبودند و بودجه مالی محدودی داشت، ولی در فعالیت های بزرگ و مفید مشغول بود. اطلاعات بیشتر در مورد ادامه غارشناسی در بلغارستان و کلوپ های زیرنظر آن در آدرس منبع هست.

کانادا

هیچ سازمان ملی مربوط به غار در کانادا موجود نیست، اما یک نشریه ملی با نام غارنورد کانادا تاسیس 1968 – و سایت غارنوردی کانادا، و سازمان های منطقه ای در بریتیش کلمبیا و کبک هستند؛ به علاوه کلوپ های غارنوردی در بسیاری از استان های این کشور مثل انجمن غارشناسی البرتا، فدراسیون غارشناسی بریتیش کلمبیا، انجمن غارشناسی مونیتوبا، و یا گروه های مختص شهرها مثل گروه غارنوردی تورنتو.

چین

Hong Meigui جامعه جهانی چینی اختصاص داده شده به اکتشاف غارهای چین و سراسر جهان.

چک

انجمن غارشناسی چک، سازمان ملی با تعداد زیادی کلوپ غارشناسی تحت نظر این سازمان.

اروپا

FSUE فدراسیون غارشناسی اتحادیه اروپا، سازمان اروپایی غارشناسی که انجمن ها و فدراسیون های غارشناسی کشورهای اروپایی را تحت نظر دارد.

فرانسه

FFS – فدراسیون غارشناسی فرانسه که کلوپ های غارنوردی زیادی عضو آن هستند.

یونان

فدراسیون غارشناسی یونان تنها سازمان ثانویه غارشناسی در یونان که که کلوپ های غارنوردی زیادی اعضای آن هستند و تعدادی کلوپ مستقل هم خارج از آن هستند.

انجمن غارشناسی یونان تاسیس 1950، جامعه ای از غارنوردان سراسر یونان است با شش شعبه در استان های مختلف و دفتر اصلی در آتن، با انجام فعالیت های غارنوردی و مطالعات در سراسر کشور.

مجارستان

انجمن غارشناسی مجارستان که در 1959 تاسیس شد، این جامعه در 1958 تحت نام انجمن کارست و تحقیقات غار مجارستان تغییر نام و گسترش یافت. MKBT – نشریه ملی سالانه است که مطالبی در مورد کارست و غار منتشر میکند.

هندوستان

سازمان حفاظت ملی و تحقیقات غار هند، سازمانی با بدنه دولتی که تحقیقات و محافظت از غار را در هند به عهده دارد.

ایران

انجمن غار و غارشناسی ایرانیان، یک سازمان غیر دولتی که غارنوردان و غارشناسان را که علاقمند به تحقیق، نقشه برداری، جستجو، حفاظت از غارها در ایران هستند گرد هم آورده است. اتحادیه جهانی غارشناسی برای تاسیس و آموزش این جامعه کمک کرده است، این سازمان در سال 2010 با مجوز فعالیت از وزارت کشور تاسیس شده است این سازمان با سازمان های دولتی و غیر دولتی مثل سازمان محیط زیست، سازمان میرات فرهنگی، دانشگاه ها، جمعیت هلال احمر ایران، انجمن زمین شناسی ایران، انجمن کوارترنری ایران، انجمن عکاسان ایرانی همکاری می کند.

فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران، یک سازمان دولتی با نگاهی ورزشی به غارنوردی است که رسما تمرینات و موارد ورزشی مربوط به غار را تحت نظر دارد.

ایرلند

اتحاده غارشناسی ایرلند، نماینده رسمی غارنوردان ایرلند است، همچنین وابسته به سازمان امداد و نجات غار ایرلند که عملا غارنوردان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی را در تحت نظر دارد.

ایتالیا

دایره غارشناسی رومانو، تاسیس 1904، از قدیمی ترین گروه های غارشناسی ایتالیا است.

کوزوو

کوزووو- فدراسیون غارشناسی کوزوو تاسیس 2011. اولین انجمن غارشناسی در سال 2003 با نام انجمن غار آراگونایت تاسیس شد. انجمن مستقل کوه Gjeravica شهر غربی پجا تاسیس 1928 که یک بخش غارشناسی دارد. که بر روی تمام اطلاعات غارهای کشور و طراحی برنامه های اکتشافی کار می کنند.

جاماییکا

JCO سازمان غارهای جاماییکا، سازمان ملی غارنوردی کشور جاماییکا است که عضوی از اتحادیه جهانی غارشناسی است. فعالیت هایی مثل تحقیقات غارشناسی، جستجو، نقشه برداری، همکاری های فنی با سازمان های محیط زیست برنامه ریزی ملی، سازمان منابع آب، دانشگاه هند غرب و بازدیدهای محققان را انجام می دهد.

مکزیک

Ajau – گروه غارشناسی آجاو سازمانی ساخته شده از متخصصان و علاقمندان بسیار از رشته های مربوط به غار مثل جستجو و تحقیقات در کشور مکزیک و منطقه شبه جزیره یوکاتان است.

هلند

سازمان ملی غار هلند با چهار بخش منطقه ای و یک فصل نامه با نام Pierk به معنی چکنده فعالیت میکند.

نیوزیلند

انجمن غارشناسی نیوزیلند یک سازمان ملی با کلوپ های محلی و موارد تفریحی فعالیت میکند.

نروژ

انجمن ملی غارشناسی نروژ تاسیس 1980.

پاکستان

انجمن ماجراجویان چیلتان پاکستان و فدراسیون غارنوردی و تحقیات غار پاکستان تنها سازمان ملی غارنوردی پاکستان تاسیس به وسیله هیات الله خان درانی نماینده و عضو اتحادیه جهانی غارشناسی و فدراسیون غارشناسی بریتانیا از گروه غارنوردی Orpheus بریتانیا.

لهستان

کمیته غارنوردی انجمن کوهنوردی لهستان مسئول جامعه کلی غارنوردی لهستان است. در لهستان غارنوردی به صورت سنتی با کوهنوردی گره خورده است، 24 انجمن و کلوپ غارنوردی تحت نظر این کمیته هستند که فعالیت هایی مثل تفریحات و اکتشافات در غارها را انجام می دهند.

پرتقال

انجمن غارشناسی پرتقال در سال 1948 تاسیس شده است.

رمانی

فدراسیون غارشناسی رمانی در سال 1994 توسط انجمنی از تمام ساختارهای غارشناسی رمانی تاسیس شد. هدف آن تقویت فعالیت های غارشناسی ملی است. عضو UIS و وابسته به یونسکو است.

آفریقای جنوبی

CROSA – سازمان تحقیقات غار افریقای جنوبی،

SASA – انجمن غارشناسی آفریقای جنوبی بدنه غارنوردی آفریقا هستند. درحال حاضر چهار کلوپ غارنوردی با این سازمان در ارتباط هستند:

CERAC- کلوپ جستجوی غار، امداد و نجات، ماجراجویی؛

CPSS – انجمن غارشناسی شبهه جزیه کیپ؛

Potch Potholers (PPH)

SEC – کلوپ جستجوی غارشناسی؛

اسپانیا

فدراسیون غارشناسی اسپانیا انجمن غارشناسی اسپانیا است. 12 انجمن غارشناسی منطقه ای نیز در این کشور هست که هر کسی بخواهد غارنوردی کند باید با آنها ارتباط داشته باشد.

GERS de l'A.E. Muntanya – گروهی از بارسلونا متمرکز بر جستجوی غارهای جدید و اکتشاف در کوه های Pirineos و غارشناسی شهری است.

سوئد

انجمن غارشناسی سوئد بدنه ملی غارنوردی سوئد است که در سال 1966 توسط پدر غارشناسی سوئد لندر تل تاسیس شده است.

سوئیس

انجمن غارشناسی سوئیس که در سال 1939 در ژنو تاسیس شد.

ترکیه

MF – فدراسیون غارشناسی ترکیه.

انجمن تحقیقات غار قدیمی ترین انجمن تحقیقات غار ترکیه است. مرکز آن در آنکارا و شعبه ای در بورسا دارد. MAD طراح برنامه های غارنوردی و ترویج آن در ترکیه است. بیش از 100 عضو دارد که حدود 40 نفر از آنها فعال هستند.

BÜMAK – انجمن غارشناسی دانشگاه بوقاضی که قدیمی ترین کلوپ دانشگاهی ترکیه است. این کلوپ یکی از غارهای عمیق ترکیه را با عمق 1429 متر با نام EGMA کار کرده است و همچنان در حال انجام فعالیت های اکتشافی در کشور است.

BUMAD – انجمن بین المللی جستجوی غار بوقاضی جامعه ای غارنوردی تازه تاسیس شده است که اعضای باتجربه و فعالیت هایی در زمینه محیط زیست دارد و هنوز به طور فعال در جستجوی غارهای جدید است.

ESMAD  - انجمن تحقیقات غار اسکی شهر

انگلستان

انجمن غارنوردی بریتانیا بدنه فعالیت های زیر زمینی بریتانیا است. تمام افراد و گروه هایی که با منافع واقعی در مورد غارها، کارست و پدیده های مرتبط با آن چه از نظر ورزشی و یا علمی و یا هر دو را در بر می گیرد.

انجمن تحقیقات غار بریتانیا تشکیل شده از انجمن غارنوردی بریتانیا مروج مطالعه در مورد غارها و پدیده های آنها است. فعالیت هایی از قبیل تشویق به اکتشاف غارها، جمع آوری و انتشار اطلاعات غارشناسی و ساماندهی و رویدادهای آموزشی و پرورشی مربوط به غار را انجام می دهد.

CHECC – شورای عالی آموزش و پرورش کلوپ های غارنوردی به عنوان چتری برای همه کلوپ های غارنوردی دانشگاهی عمل میکند. برای تسهیل تعاملات درونی و میان کلوپ ها و ارتباط آنها با مقامات بالاتر کشور فعالیت میکند.

آمریکا

NSS – انجمن غارشناسی ملی آمریکا سازمانی غیر انتفاعی تاسیس شده در 1941 است، که با هدف ترویج علاقه و پیشرفت در همه موارد مربوط به علوم غارشناسی، حفاظت از غارها و طبیعت آنها، کمک به تحصیل علاقمندان شروع به کار کرده است. این سازمان 12000 عضو از بخش های محلی با عنوان grottos دارد. انجمن یک فروم آنلاین مربوط به غارها دارد. تمام علاقمندان به غارها به این فروم دعوت می شوند.

CRF – بنیاد پژوهش های غار یک گروه خصوصی غیر انتفاعی آمریکایی در امر جستجو، تحقیق و حفاظت از غارها فعالیت میکند.

جلال زارعی - زمستان 92

منبع: ویکی پدیانوع مطلب : غارنوردی  غارشناسی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic