غارنوردی و طبیعت گردی درست باید به گونه ای انجام پذیرد که هنگام خارج شدن از آن هیچ اثری از ما باقی نمانده باشد.

انجمن غار و غارشناسی ایرانیان

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:چهارشنبه 29 خرداد 1392-11:12 ق.ظ

انجمن غار نوردی ایران برای گسترش و ساماندهی فعالیت‌های علاقه‌مندان در این حوزه و ترویج تکنیک‌های نوین غار نوردی، ایجاد زمینه‌ای برای ارتباط بین غار شناسان و غار نوردان و اتصال پایگاه‌های علمی این رشته به بدنه عملیاتی غار نوردی، در بخش‌های مختلف و خصوصا در بخش‌های اکتشاف غار، تاسیس شده است. تاکید بر تکنیک‌های فرود بر تک رشته طناب و استفاده از ابزار خاص غار نوردی، توجه هر چه بیش‌تر به رعایت اصول ایمنی در غارها، مد نظر داشتن اصل کلی حفاظت از غارها و فرهنگ‌سازی عمومی در این زمینه مورد توجه جدی این سازمان است. همکاری با سازمان‌های مرتبط از جمله سازمان حفاظت از محیط زیست و تلاش برای آشنا کردن غار نوردان با تکنیک‌های عکاسی، فیلم‌برداری و نقشه‌برداری در غار، از جمله دیگر زمینه‌های فعالیت این انجمن است.

انجمن غار نوردان و غار شناسان ایران در اسفند ماه سال ۱۳۸۸ خورشیدی و پس از کسب تجربه در همایش بزرگ غار نوردی و غار شناسی ایران که با حضور دبیر و اعضای اتحادیه غار شناسی جهان (UIS) و تعدادی از مربیان سرشناس این رشته از کشورهای فرانسه، لبنان، بلژیک، سوییس، انگلستان و کرواسی به مدت ۱۴ روز در ایران برگزار شد، موجودیت خود را با حضور بیش از ۷۰ غار نورد و غار شناس ایرانی اعلام کرد .

ارتباط با سازمان

نشانی پستی :

ایران

تلفن :

00 98 9151152549
00 98 2155414675

پست الکترونیک :

info@iransplo.com. meyssamkh@gmail.com

وبسایت : http://www.iransplo.com

فیسبوک : ندارد

توییتر : ندارد

میزان فعالیت در فضای مجازی :

محدود به تارنمای انجمن است.

تشکیلات سازمان

تاریخ تاسیس : سال 1388 خورشیدی (تاریخ ثبت رسمی: 1389)

موسسین :

جواد نظام‌دوست، ابراهیم واقف، فاطمه واقف، سارا عدالتیان، سعید هاشمی‌نژاد، لیلا اسفندیاری، پیمان یاوری، امیرجلوانی، آرش یاسمن پور، ناهید عابدی

مدیر عامل :

جواد نظام دوست

روابط عمومی :

رامین نوری

تعداد اعضا : بیش از 200 نفر

اهداف سازمان :

سازماندهی غار نوردان و غار شناسان کشور و تحکیم رابطه دوستی میان آنان.
شناسایی غارها به منظور حفاظت از این پدیدهای با‌ارزش و ثبت آن‌ها در فهرست آثار ملی و کمک به تضمین استفاده پایدار نسل‌های آینده از آن‌ها.
جمع‌آوری اطلاعات مربوط به غارها، تهیه نقشه غارها، مستند‌سازی این اطلاعات، انجام پژوهش‌های غار شناسی و دیگر زمینه‌های مرتبط با غارها.
برگزاری دوره‌های آموزشی غار نوردی و غار شناسی و همایش‌ها و سمینارهای مربوط به غار.
کمک به ساماندهی جست‌و‌جو و نجات در غار.
ارتباط با دیگر سازمان‌ها، نهاد‌ها و ارگان‌های ذی‌ربط در هر یک از زمینه‌های بالا.
همکاری با مسوولان ذی‌ربط و هدایت طرح‌های آماده‌سازی غارها برای استفاده پایدار از آن‌ها به‌عنوان جاذبه‌های گردش‌گری.
بهره‌گیری از توانمندی‌های پیش‌گامان و اعضای هیات غار شناسان ایران و مربیان غار نوردی.

خلاصه فعالیتهای سازمان :

این انجمن از آغاز کار تا نیمه دوم سال 1391، اگر چه دوره فعالیت کوتاهی را پشت سر گذاشته است اما به دلیل استقبال و همراهی چشم‌گیر علاقه‌مندان به موضوع غار‌های ایران و غار شناسی، فعالیتش پررنگ بوده و حتی محدوده این فعالیت‌ها به خارج از ایران نیز کشیده شده است. برنامه‌های انجام شده انجمن غار نوردان و غار شناسان از ابتدای تاسیس تا نیمه دوم سال 1391 به این شرح است:
هماهنگی با شرکت‌های وارد کننده ابزار تخصصی غار نوردی و تهیه بیش از 100 ست لوازم تخصصی غار نوردی و تحویل آن‌ها به اعضای انجمن با تخفیف 50 درصدی.
برگزاری شش همایش سراسری در استان‌های خراسان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمانشاه، کردستان و تهران.
برگزاری سه همایش امداد و نجات در غار و مانور گروهی امداد استان البرز و دو مانور در استان آذربایجان شرقی.
برگزاری دوره تمرینی امداد انفرادی در استان خراسان رضوی برابر متدهای نوین غار نوردی.
شرکت در شش نمایشگاه مربوط به زمین‌شناسی، گردش‌گری و محیط زیست.
شرکت نه نفر از اعضای این انجمن در دوره بین‌المللی امداد غار، زیر نظر اتحادیه جهانی با میزبانی کلوپ غار نوردان لبنان در لبنان.
شرکت دو نفر از عضای انجمن در دوره پیشرفته امداد غار در تونس.
شرکت در سومین سمپوزیم غار شناسی خاورمیانه با چهار مقاله و برگزاری نمایشگاه عکس و نقشه‌های غارهای ایران.
گشایش چهار دفتر نمایندگی در استان‌های کردستان، فارس، آذربایجان و خراسان رضوی.
نقشه‌برداری از 60 غار در نقاط مختلف کشور.
شرکت نمایند‌گانی از این انجمن در دو اکسپدیشن بین‌المللی 2010 و 2012 غار نوردی ماگالایا در هندوستان.
کشف 20 غار پس از تشکیل انجمن توسط اعضا.
تبلیغ روز دوم مهر ماه هرسال به‌عنوان روز غار پاک و برگزاری مراسم در سال‌های 89، 90 و 91 در این روز.
جذب همکاری و حمایت سازمان حفاظت محیط زیست و پاک‌سازی سالانه 25 تا 40 غار در نقاط مختلف کشور و انتقال بیش از سه تن زباله از داخل غارها.
ساخت چند مستند تلویزیونی غار و غار نوردی و پخش آن در راستای اهداف فرهنگ‌سازی و حفاظت از غارها.
همکاری با وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مختلف در زمینه تخصصی انجمن و ارائه نظرات مشورتی به وزارت نیرو برای نجات چشمه بل (یکی از چشمه‌های عظیم آب معدنی) و فرمانداری خدابنده، برای ممانعت از توریستی کردن غار دود زا و ....
برگزاری نخستین جشنواره عکس غار در اصفهان و برپایی دبیرخانه دایمی دو سالانه عکس غار.
امضای تفاهم‌نامه میان انجمن و سازمان میراث فرهنگی برای چاپ نخستین اطلس غارهای ایران.
برگزاری نخستین همایش علمی - بین‌المللی شناخت و معرفی گنبدهای نمکی با حضور 9 تن از دانشمندان اتحادیه جهانی در ایران و بازدید از بزرگ‌ترین غار نمکی جهان در جزیره قشم و بازدید از گنبدهای نمکی فیروز‌آباد که منجر به پیشنهاد ثبت جهانی سه گنبد نمکی ایران در سازمان جهانی یونسکو شد.
ایجاد ارتباط علمی با مراکز دانشگاهی.
دریافت لوح تقدیر همکاری و تحسین انجمن از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی.
دریافت لوح انجمن برتر در بین سازمان‌های مردم‌نهاد از سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردش‌گری.
تقدیر توسط سازمان حفاظت از محیط زیست به‌خاطر تلاش‌ها و فعالیت‌های زیست محیطی.

منابع مالی :

حق عضویت‌ها
کمک‌های مردمی
برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی، همایش‌ها و ....

اطلاعات تکمیلی :

مسوول سایت: میثم خوش‌قدم (00 989 127175687)نوع مطلب : غارنوردی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

غارها و محافظت از آنها

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:شنبه 25 خرداد 1392-06:04 ب.ظ


طبیعت، سراسر آکنده از ناشناخته ها و پدیده های پر راز و رمز است؛ بسی سادگی است که بپنداریم زمین و محیط زیست خود را خوب می شناسیم، و یا بدتر از آن، بر این پندار اشتباه آمیز باشیم که می توانیم بر این محیط چیره گردیم. آدمی، حداکثر توان آن را دارد که به این لایه ی نازک و شکننده ی حیات که بر پوسته ی زمین رنگ های خیره کننده ی بی شمار زده است، آسیب های کاری بزند و با این کار، پیش از هر چیز خویشتن را از نعمت تنوعی که در دوران معاصر ما احتمالا غنی ترین تنوع زیستی تاریخ زمین بوده، محروم و محروم تر کند. و در ثانی (به علت همان ندانم کاری) زیست خود را بر این کره ی کوچک آبی و سبز که در تمامی فضای شناخته شده تا امروز بی مانند است، سخت و سخت تر کند.
همین زمین کوچک، در قیاس با لایه ی زنده ی سطح آن، که بشریت با تمامی ساخت و سازهای خود تنها بخشی از آن به شمار می رود بسیار عظیم است؛ برای آن که تصویری از کوچک بودن خودمان و شکنندگی کل حیات داشته باشیم، می توان یک مثال آورد: فرض کنید که از مرکز زمین، با سرعتی بالا می آیید که سه ماه طول می کشد تا به سطح زمین برسید. در این حال، فقط در پنج دقیقه ی آخر سفر، نخستین نشانه های حیات را (که مربوط به گونه های زنده ی اقیانوس ها است) و بیشترین گونه گونی را تنها در چند ثانیه آخر خواهید دید. آیا این کافی نیست که خودخواهی و خود بزرگ بینی را کنار بگذاریم و بر پهنه ی آفرینش فروتنانه تر گام بگذایم؟!.
غارها، جلوه گاه های دیگری از تنوع ساختاری زمین، و مکان هایی متفاوت با محیط مانوس سطح سیاره هستند که می توانند ما را به شناختی دیگرگونه از این جهان راز آمیز رهنمون شوند. از روزنه ی غارها است که می توانیم به حفره ها و دالان های پیچ در پیچ لایه های زیرین زمین راه یابیم و پدیده های شگفت انگیز ژرفاهای آن را ببینیم. غارپیمایی، فرصتی است برای کشف؛ امکانی برای شناخت؛ و راهی برای کاوش جهان تاریک درون این سیاره که دانسته هایمان از آن بسیار کم تر از آن چیزی است که از آسمان و کهکشان ها می دانیم.
غار؛ سکونتگاه، پناهگاه، و نهانگاه آدمیان در بسیاری از بخش های کره ی زمین، غارها و اشگفت های طبیعی طی صدها هزار سال اقامتگاه یا پناه دهنده ی انسان از گزند سرما و گرما و جانوران مهاجم بوده اند. وجود سنگ نگاره بر دیواره ها ی درون یا مجاور دهانه ی شماری از غارها، آثار اجاق های باستانی و یا بقایای استخوان و سلاح، همچنین آثار کنده کاری یا سنگ چینی، نشانه هایی از حضور انسان در غارها است. در دوره های پس از غارنشینی های اولیه هم که انسان در خانه های روستایی و شهری مسکن گزید، او باز هم به صورت های گوناگون به غارها رفت و آمد داشته است. برای مثال، از غار علی سرد (که امروزه بیشتر "علی صدر" خوانده می شود) در دوره هایی به عنوان نوعی ذخیره گاه آب استفاده می شده است؛ از غار کان گوهر، سنگ آهن استخراج می کردند؛ غار اسپهبد خورشید با ساخت اطاق و پلکان و راه های سخت گذر، به شکل دژی دست نیافتنی درآمد که برای زمانی دراز تسخیر آن برای مهاجمان ناممکن بود؛ غار بابا جابر، احتمالا محل برگزاری مراسم آیینی بوده؛ غار پیر هشتاد، ماوای مردی وارسته و تارک دنیا بوده، و... بسیاری غارهای دیگر که در شرایطی ویژه یا برای افرادی خاص مکان استقرار یا گذر بوده اند.
به جز غارهای طبیعی، گاه پیشینیان ما با کندن دیواره های کوه یا کناره ی رودها، یا با گسترش دادن سوراخ های موجود، غارهای دست کنده می ساختند که کاربردهای اقامتی، دفاعی، آیینی، دام داری، و جز آن داشته است. از این دست غارها، می توان به مجموعه غارهای پل مون در جاده ی هراز، غار قلعه جوق همدان، غار کرفتو در کردستان، و غار نیاسر کاشان اشاره کرد.
غارنوردی: امروزه، انسان برای دو منظور اصلی به غارنوردی می پردازد: نخست برای تماشا، ماجراجویی، تحرک، ارضای حس کنجکاوی، و خلاصه برای آن چه که در مقوله ی ورزش و گردش می گنجد. دوم برای مطالعه و پژوهش درباره ی زمین. مقوله ی نخست را بیشتر با نام «غارپیمایی»، و مقوله ی دوم را به عنوان «غار شناسی» می خوانند.
غارپیمایی، خود دارای چند گرایش است: از پیمایش غارهای توریستی و تجهیز شده که همگان بی آن که مهارت ویژه ای به دست آورده باشند، می توانند انجام دهند تا غارنوردی های دشوار ماجراجویانه که به قصد شناسایی دهلیزهای ناشناخته یا برجا گذاشتن رکورد انجام می شوند. دیدن یک غار برای هر کس، فارغ از این که ورزشکار باشد یا گردشگر، جوان باشد یا پیر، در یکی از زمینه های علمی متخصص باشد یا نه، با هدف خاصی وارد غار شده باشد و یا بدون برنامه ریزی قبلی گذرش به آن جا افتاده باشد، و ... در هر صورت، تجربه ای است جذاب و خاطره ای ماندگار. تماشای سنگ های چکنده، چکیده، ستون ها، آبشارهای سنگی، و دیگر پدیده های غیرعادی زیر زمینی که به طور کلی "سنگال" یا "غار نهشته" نامیده می شوند، و پیمودن راه هایی که در هر پیچ، چشم اندازی بدیع فرا روی بیننده قرار می دهند، چیزی نیست که هیچ انسانی مایل به آن نباشد. 
روشن است که در غارپیمایی هم مانند دیگر شکل های گردشگری، رفت و آمدهای مکرر به ویژه اگر با رفتار غیرمسوولانه همراه باشد، می تواند به تخریب آن زیبایی ها که به قصد بهره بردن از آنها آمده ایم، بیانجامد. با این تفاوت که حساسیت و شکنندگی محیط غار بسیار بیشتر از محیط های بیرونی است، زیرا سازندهای غار وضعیتی تقریبا ایستا دارند و امکان بازیابی آن ها در مقیاس عمر نسل های انسانی وجود ندارد. از این رو، ضرورت دارد که هم شمار بازدید کنندگان کنترل شود و در حدی باشد که از «ظرفیت برد» یا قابلیت تحمل طبیعی غار فراتر نرود، و هم این که هر فرد بازدید کننده نهایت وسواس را در حفظ پدیده های داخل غار به خرج دهد. در این میان، وظیفه ی سازمان های مسوول حفاظت از میراث های طبیعی و فرهنگی کشور در آموزش همگانی برای نگاهداشت غارها، و در برنامه ریزی برای بهره برداری از این سرمایه های ملی، بسیار سنگین است. همچنین راهنمایان غارپیمایی و سرپرستان گروه های غارپیما و کوه نورد باید پیش از ورود به هر غار، نکته های زیست محیطی را به افراد همراه گوشزد کنند و در طول برنامه ی غارپیمایی بر رفتار آنان نظارت داشته باشند.
غارشناسی، پیمایش غار است با هدف مطالعه ی علمی. این فعالیت هم شاخه ها و گرایش های گوناگون دارد: پژوهش های زمین شناختی، معدن شناختی، زیست شناختی، مطالعه در وضع منابع آب، سد سازی، و پژوهش در میراث فرهنگی، شماری از هدف های غارشناسی است.
پیش زمینه ها برای غارنوردی: اگر به بازدید یک غار تجهیز شده (مانند غار علی سرد همدان یا چال نخجیر دلیجان) می رویم، کافی است که به بروشورهای منتشر شده برای آن غار یا به تابلوهای هشدار دهنده در مدخل، و تذکرهایی که راهنمایان و دیگر ماموران درباره ی پوشاک و دیگر مسایل می دهند، توجه کنیم. اما برای پیمایش غارهای تجهیز نشده، لازم است که با گروه ها و انجمن های متخصص یا فعال در این رشته تماس بگیریم و در برنامه های آموزشی و بازدیدهای سازمان دهی شده توسط آنان شرکت کنیم. توجه داشته باشید که غارنوردی، یک فن است و باید این فن را زیر نظر کارشناسان آن فرا بگیرید. در زیر، به چند نکته ی عمومی اشاره می کنیم:
• پیش از رفتن به سوی یک غار، اطلاعات در دسترس درباره ی آن را از دوستان، تارنماها، کتاب ها و مجله ها بگیرید. از ورود تکی به غار خودداری کنید، و برای گروه تان حتما سرپرست کارآزموده ای تعیین کنید.
• فقط برای تماشا، عکس برداری و تهیه ی گزارش وارد غار می شویم؛ نه برای برداشتن سنگ ها و غار نهشته های آن یا آثار تاریخی و بقایای انسانی و حیوانی که احتمالا می بینیم، و یا برای بردن نمونه های جانوری و گیاهی که در بخش هایی از غار می زیند، یا برای یادگاری نویسی بر دیواره های غار! اگر آثار زیستی خاص یا آثار تاریخی دیدیم، باید گزارش و عکس یا فیلم آن ها را تهیه کنیم و پیش از اطلاع رسانی همگانی، به مسوولان سازمان های میراث فرهنگی، حفاظت محیط زیست و نیروی انتظامی اطلاع دهیم.
• از رها کردن کوچک ترین زباله در غار خودداری کنید و تمام پسماندهای خود را بیرون بیاورید و به شهر بازگردانید.
• در صورتی که فکر می کنید ممکن است به قضای حاجت نیاز پیدا کنید، با خود ظرف هایی ببرید که بتوانید مدفوع و ادرار را با آن به بیرون بیاورید.
• هیچ گونه یادگاری، چه با رنگ و چه با کنده کاری روی سنگ ها، و یا با برچسب و پلاک و مانند آن به جای نگذارید.
• بسیاری از پدیده های درون غار، کاملا حساس و شکننده هستند؛ دست زدن به غار نهشته های ظریف می تواند سبب نابودی آن ها شود. در مسیرهایی که پیش تر عبور شده راه بروید و در جاهایی که لارم است، کفش های خود را درآورید تا به غار نهشته های ظریف آسیب نرسانید.
• چراغ پیشانی با باتری های اضافه، پوشاک ضد آب، پوشاک گرم، پوشاک زیر اضافه، چکمه ی لاستیکی آج دار، کلاه ایمنی، قمقمه ی آب، اندکی مواد غذایی پر انرژی، و دستکش چند تا از اقلام ضروری برای پیمایش هر گونه غار کوچک و بزرگ است. همراه داشتن طناب و وسایل فنی کاملا بستگی به شناخت قبلی شما از غار، یا توصیه های کتاب راهنما و سرپرست گروه تان دارد. از بردن مشعل به درون غار جدا خودداری کنید، زیرا اطمینانی به دوام آن نیست و به علاوه موجب دود گرفتگی و آسیب دیدگی محیط غار می شود.
• ورود خودتان را به غار و زمان تقریبی خروج را به شخص یا اشخاصی که در بیرون هستند و با امدادگران و غارنوردان محلی ارتباط دارند، اطلاع دهید.
• پیش بینی وضع هوا را داشته باشید؛ اگر احتمال بارندگی شدید هست، از ورود به غار خودداری کنید. ممکن است ورود حجم زیادی از آب به غار، شما را گرفتار کند.
• توجه داشته باشید که زمان لازم برای بیرون آمدن از غار ممکن است بیش از زمان پیشروی در آن باشد، این نکته به ویژه در مورد غارهای چاهی (مانند غار پراو در کرمانشاه) صدق می کند. بنابراین، بیشتر توان خود را برای بیرون آمدن نگاه دارید.
گردشی کردن غارها؛ آری یا نه؟!: آماده کردن غارها برای ورود انبوه بازدید کنندگان می تواند موجب آسیب رسانی جبران ناپذیر به این پدیده های زیبا و کم یاب شود. گشاد کردن دهانه ی غار برای ساده سازی ورود، یکی از زیان آور ترین کارها برای غار است، زیرا تعادل هوا و رطوبت را که یک عامل اساسی در پدید آمدن و بقای غار است، به هم می زند. به علاوه، عملیات انفجار و سنگ بری برای این کار، موجب لرزش دیواره ی غار و سست شدن چکیده ها و چکنده ها می شود. متاسفانه در ایران نه تنها گشادسازی دهنه برای چندین غار انجام شده (علی سرد، قوری قلعه، دربند سمنان، کتل خور زنجان، و...) بلکه گاه حتی یک ورودی اضافه هم برای غار حفر کرده اند (چال نخجیر دلیجان)!
نصب نورافکن های قوی، موجب رشد قارچ ها و جلبک ها و در نتیجه سبب آسیب دیدگی سازندهای غار می شود. نورپردازی باید تا حد امکان کم، و به گونه ای باشد که پس از رد شدن بازدیدکنندگان، خاموش شود. نور همچنین ممکن است سبب فراری شدن خفاش ها یا دیگر غارزیان، و حتی از میان رفتن نسل شان شود.
برپا کردن رستوران و بوفه در درون غار (که برای مثال، در علی سرد انجام شده)، کاری است بسیار اشتباه که موجب آلودگی محیط، آسیب دیدن چشم انداز، آلودگی صوتی، و برهم خوردن تعادل دمایی محیط به خاطر وجود وسایل گرمایی و تجمع انسان ها می شود.
تجهیز افراطی دالان های غار، تمامیت طبیعی آن را به شدت مخدوش می سازد؛ برای مثال می توان به غار دربند سمنان اشاره کرد که وجود ترانس بزرگ برق و در آهنی در دهانه ی غار، و نورافکن های پرشمار و سیم کشی های بی ملاحظه بر دیواره ها، به راستی چشم را می آزارد. همچنین در علی سرد، همه جا نرده و پلکان و پلاک به چشم می خورد که انسان را از لذت تمرکز بر زیبایی های طبیعی محروم می کند.
ایجاد امکانات اضافی در نزدیکی غار؛ ممکن است کلیت آن را به خطر اندازد؛ در نزدیکی غار کتل خور زنجان، در نظر داشتند که دریاچه ای مصنوعی ایجاد کنند که این طرح با مخالفت طبیعت دوستان اجرا نشد. آب گیری این دریاچه می توانست سطح آب را در داخل غار بالا ببرد و تمام آن پدیده های چشم گیر را غرق کند.
به طور کلی می توان گفت که گردشی (توریستی) کردن غارها باید با کم ترین تغییر در وضع طبیعی آن ها، رعایت تمام ملاحظات زیست محیطی، و در بخش هایی از غار که کم تر آسیب پذیراند، صورت گیرد. و در هر حال، باید بخش های منحصر به فرد، بعضی از مکان های تجمع غارزیان، و اساسا شماری از غارها هیچ گاه برای گردش گری های انبوه تجهیز نشوند و بازدید از آن ها در گروه های کوچک و با مجوزهای معین صورت گیرد.
مسوولان کشور باید توجه داشته باشند که شکل گیری غارها (که در همه جای جهان بسیار طولانی است) در کشور خشک ما، به زمان باز هم بیشتری نیاز داشته و هر گونه آسیب وارد به این سرمایه های ملی به هیچ وجه جبران نخواهد شد.
چند عامل تهدید کننده ی دیگر:
• معدن کاری؛ حفاری در نزدیکی غارها، موجب آسیب دیدگی شدید سازندهای غار می شود. انفجارهای مربوط به یک معدن سنگ در نزدیکی غار دربند سمنان، موجب سست شدن و ریزش چند تا از چکنده ها شد. انفجارهای معدن کاری در کوه پشت غار اسپهبد خورشید، موجب فرو ریختن بخش هایی از آثار تاریخی مربوط به دوران پیش از اسلام در این غار شده است. همچنین برداشت شن و ماسه در پایین دست و کوه روبروی غار، موجب تخریب شدید چشم انداز این «دژ صخره» ی بی مانند شده است. یکی از غارهای دست کنده ی کشور که معدن باستانی قلع بوده (شاکین) با اجاره دادن آن به معدن کاران امروزین، به کلی نابود شده است!
• سد سازی؛ انفجارهای مربوط به سد سازی، و همچنین به زیر آب رفتن شمار نامشخصی از غارهای ایران در کوه های زاگرس (برای مثال: به زیر آب رفتن چند غار تاریخی با آبگیری سد سیمره) از مهم ترین عوامل تخریب غارهای کشور است.
• اضافه برداشت آب؛ چه به صورت مستقیم از درون غار ( مثلا، در غار سراب همدان)، و چه با افت سطح ایستابی غارها به دلیل برداشت زیادی از سفره های زیرزمینی. بیشترین خطر در این زمینه، متوجه غارهای آبی کشور مانند قوری قلعه، علی سرد، سراب، و همچنین چاه های طبیعی مانند «چاه دریا» در استان کرمان است.
• رها کردن زباله؛ چاه غار باباگرگر در استان همدان، به زباله دانی روستای نزدیک آن بدل شده است. گروه های غارپیما، انبوهی از زباله و پسماند در عمیق ترین و دشوارترین غار کشور (پراو) به جا گذاشته اند.
• «گنج یابی»؛ حفاری غیرمجاز و دزدی میراث های فرهنگی که شوربختانه، در تمامی گستره ی کشور رواج دارد و بسیاری از محوطه ها و بناهای تاریخی را تخریب کرده، در غارها نیز انجام می شود. به سرقت رفتن کتیبه ی تاریخی غار دست کنده ی قلعه جوق در استان همدان، رنگ پاشی روی آثار تاریخی غار تنگ براق در چهار محال بختیاری، کندن جرزدیوار اتاق های باستانی غار اسپهبد خورشید، نابود سازی سنگ نگاره های ماقبل تاریخی غار آوه زا در استان کرمانشاه، و تخریب سقف ضربی و دیوارهای باستانی در غار باباجابر، فقط چند نمونه از این دست است.
• توسعه ی ناپایدار؛ در حریم غار طبیعی- تاریخی اشگفت سلمان ایذه، هتل سازی شده است. جاده سازی و ایجاد تاسیسات گوناگون در نزدیکی دهانه ی تمام غارهایی که توریستی شده، منظر طبیعی حریم آن ها را به کلی مخدوش کرده است.
برداشت از سایت آرتا


نوع مطلب : محافظت از غارها 
دنبالک ها: آرتا 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آبشار چكان

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:دوشنبه 20 خرداد 1392-10:39 ق.ظ

آبشار چكان: این آبشار در جنوب غربی الیگودرز در دامنه ارتفاعات مشرف بر دره چكان در فاصله 141 كیلومتری شهرستان خرم آباد به ارتفاع 30 متر وعرض تاج 4 متر قراردارد.این آبشار از درون غاری مشرف بر زمینهای زراعی چكان بیرون می جهد و طول فوران آن به دهها متر میرسد .اطراف آبشار منطقه ای وسیع با فضایی مطلوب و دل انگیز است كه در دو الی سه كیلو متری آن امام زاده ای به نام (ابو علی (ع))واقع شده است .آب این آبشار در اواخر پاییز به مرور خشك می شود و در روز های اولیه شروع فصل بهار مجددا با همان فوران به بیرون می جهد، این آبشار یكی از عجایب و زیبایی های طبیعت استان لرستان محسوب می شود . در كنار آبشار پوشش گیاهی ودرختانی همانند گردو ،زالزالك،گلابی ،چنار ،كیكم،بید،بلوط،و... وجود دارد. راههای ارتباطی : 1-دورود به ایستگاه راه آهن سفید دشت به طرف شول آباد با جاده آسفالته 2-دورود به شاپله –تنگ ناله شنه چكان این جاده مالرو ومخصوص كوهنوردی است . 3-الیگودرز با اتومبیل به طرف شول آباد بهار كار .چكان كه با اتومبیل تا چند كیلومتری آن جاده وجود دارد .
نوع مطلب : گردشگری 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic