غارنوردی و طبیعت گردی درست باید به گونه ای انجام پذیرد که هنگام خارج شدن از آن هیچ اثری از ما باقی نمانده باشد.

غارنوردی و محافظت از غارها

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-06:31 ب.ظ


بعد از ظهر روز چهارشنبه این هفته طی جلسه عمومی انجمن تور لیدرهای کرج (راهنمایان گردشگری) در ساعت 5:30 تا 7:30 مباحث غارنوردی مدرن و مسایل محافظت از غارها توسط اعضای گروه غارنوردان البرز توضیح داده خواهد شد.
شرکت در این جلسه برای عموم آزاد است.
آدرس کرج میدان قدس (شاه عباسی) دفتر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری البرزنوع مطلب : محافظت از غارها 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

بیایید به روز غارپاک بیندیشیم

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:شنبه 22 تیر 1392-12:20 ب.ظ

سال 1389 تصویر خود گویای عشق و شوراست

پس از برگزاری اکسپدیشن 2008 وخروج تیم UIS ازکشور، جملات ژان پیر بارتولینز رئیس دپارتمان حفاظت از غارهای جهان چون پتکی برافکارم ضربه می زد ( وضعیت غارهای ایران به لحاظ زباله نا بسامان است ) . شهریور 89 درحالی که درگیر مسائل ثبت انجمن بودیم ، طرحی را پیشنهاد و دلسوزترین فرد یعنی مجید کاشیان مسئولیت آن را عهده دار شد . او توانست ظرف یک ماه با اطلاع رسانی و دعوت از علاقه مندان غار در اکثر شهرها نفراتی را تعیین تا تیم های کوچکی را سازماندهی کرده و به پاکسازی غاری در منطقه ِی خویش بپردازند .

جمعه دوم مهر1389 - اولین قدم برای پاکسازی غارها با عنوان ( غارهای پاک ) برداشته شد . در گزارش آن سال آمده است 26 غار در 23 شهر کشور توسط حدود 400 غارنورد و علاقه مند از زباله پاکسازی و طی آن مقدار1100 کیلو زباله از آنها خارج شد .


مهر سال 1390 - تجربه خوب سال قبل و احساس مسئولیت دوستان غارنورد بدون درنظرگرفتن تعصبات قومی و سازمانی باعث شد ضمن هماهنگی با سازمان حفاظت محیط زیست و دریافت برخی همکاریهای ادارات کل درچند استان ، اینبار با نام گذاری دوم مهرماه بعنوان روز غارپاک 32 غار در 30 شهرکشوربا حضور بیش از500 نفرغارنورد و علاقه مند ، پاکسازی و 900 کیلو زباله از غارها خارج شود . دراین سال باحضور در شبکه تهران بیلانی از تلاش غارنوردان و اهمیت غارها ارائه شد وهمچنین دربرخی ازاستانها نیز انعکاس این امر زیست محیطی به تصویر کشیده شد و یا در رسانه ای انعکاس یافت .


غار رود افشان و زنده یاد مهدی عمیدی

مهرسال 1391 – هنوز ما بدنبال هماهنگی های برنامه با سازمان محیط زیست بودیم که اعلام برنامه روز غارپاک توسط اداره محیط زیست آذربایجان شرقی ، ما و سازمان محیط زیست کشور را غافل گیر نمود . دراین سال همکاری محیط زیست از سال قبل بسیار بهتر انجام شد . بطوریکه برای 31 استان کشور دستورالعمل همکاری ادارات کل با نماینده انجمن غارنوردی با امضای معاونت سازمان و رئیس کارگروه غارشناسی کشور ابلاغ گردید . دراین سال از 42 غار با همکاری بیش از 450 نفر1050 کیلو زباله خارج شد .

انعکاس این حرکت زیست محیطی در رسانه های تصویری و شنیداری و مطبوعات به نحو مطلوبی ارائه شد . چند وبلاک تخصصی مقالاتی در زمینه پاکسازی غارها ، نحوه حفظ و نگهداری آنها و پاک نمودن سنگ نوشته ها ارائه دادند. مقاله ای هم توسط من و سعید هاشمی نژاد تهیه و به کنفرانس جهانی کشور چک ( برنو 2013 ) در بخش حفاظت از غارها ارسال شد .

حال مهر سال 92 در راه است و لازم دیدیم ضمن تشکر از همکاریهای خوب دوستان مهرورز از آنان و همه صاحب نظران این مقوله درخواست همفکری و هم اندیشی برای اجرای بهتر و نو تر این روزمهم بنماییم . مصرانه تقاضا داریم برای جلوگیری از یک نواختی و تکرار، که آفت هر طرحی است با مشارکت در فرهنگ سازی ، ایجاد موج لازم برای جلوگیری از تخریب های بی رویه ، نهادینه کردن قانون چیزی بجای نگذارید ( حتی رد پا ) ، ایجاد حب الغار ( ببخشید کلمه ای نیافتم ) در بازدید کنندگان وغارنوردان طرحی نو دراندازیم .

همچنین بدینوسیله از دفاتر نمایندگی در استانها و همچنین مسئولین روزغارپاک در شهرها کشور تقاضا میشود ، برای برنامه ریزی روز غارپاک امسال ( پنجم مهر ) اقدام و طرح خویش را اعلام فرمایند . امیدوارم که روز غارپاک به سرنوشت روز دماوند دچار نگردد ! هنوز یک دهه از آن نگذشته میبایست برای نجات دماوند از دست دوستدارانش اقدام شود و به امید روزی که در هیچ غاری زباله و تخریبی نبینیم . جواد نظام دوست

نوع مطلب : محافظت از غارها 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

لیست غارهای ایران

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:چهارشنبه 19 تیر 1392-07:25 ب.ظ

 لیستی از غارهای ایران بر اساس حروف الفبا به همراه اطلاعات مختصر و لینک های اینترنتی مربوطه در این وبلاگ موجود است.

بی شک این لیست بدون اشکال و کمبود نیست که بیشتر متوجه منابع آن می باشد که در انتهای توضیحات هر غار آمده است.

از شما تقاضا می کنم، با صبر و حوصله موارد را مطالعه کرده و در صورت مشاهده کمبود و اشتباهات مختلف موضوع را اطلاع دهید؛ اگر از غاری خبر دارید که در لیست نمی باشد نیز متشکر می شوم آنرا معرفی نمایید.

این لیست در آینده نزدیک تصحیح و اضافه خواهد شد.

برای دسترسی از ستون های سمت راست بخش صفحات جانبی استفاده کنید.

(شما می توانید با استفاده از کلید های Ctrl + F و وارد نمودن عبارت مورد نظر و فشردن کلید ورود: Enter بلافاصله موارد مشابه را یافت نمایید)

لطفا و خواهشا اطلاعات را بدون منابع مربوط کپی نکنید.

 همچنین شما می توانید کانال تلگرام مارا دنبال کنید: PersianSpeleology@

جلال زارعی بهار و تابستان 1392 (Jalal-z@live.com)
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :3
  • 1  
  • 2  
  • 3  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات