غارنوردی و طبیعت گردی درست باید به گونه ای انجام پذیرد که هنگام خارج شدن از آن هیچ اثری از ما باقی نمانده باشد.

معرفی غار کوله وا قروه

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:یکشنبه 11 خرداد 1393-09:00 ب.ظ

غار کولاوا
کوه کولاوا با ارتفاع 2400 متر در جنوب غربی قروه قرار دارد. بنابرگفته  قدمای این شهر، سه غار در این کوه وجود دارد که تا کنون یکی از غارها بوسیله دو کوهنورد گروه قاجر(طیب صالحی و داریوش الهیاری) در سال 1355 کشف شده است . آنان پس از دو سال تحقیق وبررسی و فرودهای متعدد موفق شدند، تا دهانه شرقی این غار را کشف نمایند.
این غار از نوع غارهای آهکی است و ستونهای کوچک وبزرگ استلاکتیک و استلاکمیت در آن بسیار به چشم می خورد. درون غار شکافهای عمیق، خطرناک و راههای پر پیچ و خم وجود دارد. بعضی جاها را باید به صورت سینه خیز رفت سپس به محلی می توان رسید که در اثر ریزش سنگها راه مسدود شده و غار نوردان تا این قسمت را رفته اند. در نقطه انتهایی از ستونهای آویزان سنگی باریک، آب بسیار زلالی می چکد و تعداد زیادی استخوان انسان وتعدادی سفال هم در حین کاوش بدست آمده که در اداره کل حفاظت آثار باستانی نگهداری می شود.  کمیته غار شناسی فدراسیون کوهنوردی وقت  ایران به جهت کشف این غار مراتب قدردانی خود را اعلان نمود. این غار در زبان محلی اوغان لرزاغه سی( زاغه افغانها) مشهور است. بنابر دستور اداره میراث فرهنگی وقت، کاوش جهت دو غار دیگر متوقف گردید و تاکنون تلاشی در این زمینه صورت نگرفته است.

رونوشت روزنامه کیهان 1355
فعالیتهای انجام شده گروه قاجر در این غار
این گزارش عینا از متن اصلی آورده شده است:
گزارش پیمایش غار کولاوا
برش غار عمودی که در مورخه 1355/6/21 توسط 2 نفر از کوهنوردان قاجر قروه آقایان طیب صالحی و داریوش الهیاری پس از 10 روز خاکبرداری کشف و طی نامه شماره 777-27/6/55 به فدراسیون محترم کوهنوردی ایران گزارش گردید.

طیب صالحی و داریوش الهیاری(کاشفین غار) 1355

متن گزارش
ریاست محترم تشکیلات ورزش شهرستان قروه
شماره نامه 768
تاریخ گزارش1355/6/23
احتراما به استحضار می رساند پس از 2 سال تحقیق و جستجو پیرامون غار افسانه ای کولاوا و با راهنمایی پیرمردها و اشخاص مسن که داستانها و وقابع تاریخی را به صورت نقل قول و روایت از گذشتگان بیاد داشتند، موفق شدیم پس از 10 روز خاکبرداری در دامنه شرقی کوه کولاوا دهانه غار قدیمی آنرا که در زبان عامیانه ترکی به اوغان لرزغه سی (زاغه افغانها) مشهور است، پیدا کنیم ( طیب صالحی و داریوش الهیاری) روز یکشنبه 1355/6/21 با تجهیزات و وسایل ایمنی لازم ساعت 7 صبح بدرون غار رفتیم پس از عبور از شکافهای عمیق و خطرناک و راههای باریک و پرپیچ وخم به چندین اسکلت استخوانی انسان که چند نمونه آن نیز الان در اداره تربیت بدنی موجود است، دست یافتیم.

نمونه شکافها
غار کولاوا از نوع غارهای آهکی است و ستونهای کوچک و بزرگ استلاکتیک و استلاکمیت در آن بسیار به چشم می خورد. پس از عبور از روزنه بسیار باریک که رفت و آمد در آن به صورت سینه خیز و بازحمت انجام می شد به مکانی رسیدیم که غار ریزش کرده و راه را بکلی مسدود نموده بود. با اندک کاوش در اطراف غار مانند سایر قسمتها اجساد و استخوان چند نفر دیگر نیز بر جای بود که نمونه هایی از آنها نیز به بیرون غار آورده شد.در نقطه انتهایی غار از ستونهای آویزان سنگی باریک آب زلال خیلی کند می چکید که در پایین نمونه های زیادی ازآنها به ستونهای پهن و کوچک سنگی تبدیل شده بود. به احتمال زیاد تا چند سال دیگر تمام قسمتهای نظیر آنجا نیز بر اثر سنگی شدن بکلی مسدود خواهد شد که هرگز راه عبوری نخواهد گذاشت.
طیب صالحی-داریوش الهیاری-قدوس بهرامی-علی حیدر نوربخش-غارنوردان شجاع این سفر پرخطر بودند. 
با تقدیم احترام طیب صالحی سرپرست اکیپ کوهنوردان قاجر قروه 
اصل متن گزارش


×××پی نوشت: روح زنده یادان قدوس بهرامی و  حیدر نوربخش شاد باد.
اولین کسانی که بعد از اکتشاف غار را پیمایش نمودند

نفرات از راست: بیژن صمدی، طیب صالحی، داریوش الهیاری، زنده یاد قدوس بهرامی
نفرات از راست: سیامک سلطانی، زنده یاد علی حیدر نوربخش،؟، داریوش الهیاری 
نفرات از راست: زنده یاد پیمان زارعی، مسعود فریدونیان، فردین صالحی، پرویز نویدی، کامبیز اقدامیان، طیب صالحی، کامران اقدامیان

کروکی غار کولاوا

این کروکی بصورت ذهنی در سال 1355 کشیده شده است

نامه فدراسیون کوهنوردی ایران خطاب به اداره تربیت بدنی شهرستان قروه
اداره تربیت بدنی شهرستان قروه
تشکیلات ورزش شهرستان قروه 
موضوع: کشف غار کولاوا
با اظهار تشکر از ارسال رونوشت گزارش غارنوردان قروه حاوی خبر جالب کشف غار کولاواتوسط غارنوردان جوان و شجاع بدین وسیله مراتب قدردانی کمیته غارشناسی فدراسیون غارشناسی ایران را به آقایان طیب صالحی- داریوش الهیاری- قدوس بهرامی و علی حیدر نوربخش زاده که با تحمل زحمات فراوان توانسته اند راهگشای این غار افسانه ای باشند، به اطلاع می رساند: 
با امید به موفقیتهای بیشتر در آینده انتظار دارد تماس و همکاری های خود را کماکان با این کمیته ادامه دهند 
چنانچه غار نوردان عزیز بتوانند از غارهای بازدید شده طرحی تهیه و طول و عرض و عمق آن را اندازه گیری کرده وهمچنین نمونه سنگ و آب و احیانا سفال شکسته هایی که خود می تواند رازگشای نکات تاریخی از سکونت در غار باشد، گردآوری و نگهداری کرده و در صورت امکان نمونه هایی از آنها را همراه گزارش خود ارسال دارند به شناخت غارها از جنبه های مختلف علمی کمک بیشتری خواهد کرد 
با سپاس فراوان 
رییس کمیته غارشناسی فدراسیون کوهنوردی ایران
چنگیز شیخلی
55/7/29  

اصل نامه فدراسیون

مراسلات اداره کل حفاظت آثار باستانی و بناهای تاریخی راجع به موضوع غار کولاوا
نقشه برداری جدید
در تاریخ  4 مرداد 1392 آقای آرش یاسمن پور عضو انجمن غارنوردان و غارشناسان شعبه کردستان همراه 5 نفر از اعضای هیئت و گروه قاجر( طیب صالحی، اسرا مفاخری ، داود مفاخری ، سامان مفاخری ، رحمان مرادیانی ) غار کولاوا را پیمایش و نقشه برداری نمودند.
دهانه غار کولاوا
خانم اسرا مفاخری آقایان: سامان مفاخری،طیب صالحی، رحمان مرادیانی، آرش یاسمن پور

نقشه غار کولاوا توسط آقای آرش یاسمن پور مرداد 1392


نوع مطلب : غارشناسی  غارنوردی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic