غارنوردی و طبیعت گردی درست باید به گونه ای انجام پذیرد که هنگام خارج شدن از آن هیچ اثری از ما باقی نمانده باشد.

هومونالدی‌؛ انسانی با قابلیت زندگی بر روی درختان

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:پنجشنبه 29 بهمن 1394-08:05 ب.ظ

Homonaledi

هومونالدی‌؛ انسانی با قابلیت زندگی بر روی درختان

فسیل‌های هومو نالدی
گونه‌ای از انسان‌های اولیه - دست و پاهایی داشته که هم برای زندگی روی زمین و هم بالای درختان مناسب بوده است.
با آنکه محققان هنوز نمی‌دانند که این گونه منقرض شده-که احتمالا قدیمی‌ترین انسان اولیه‌ای است که تا به حال کشف شده، چطور راه می‌رفته، اما مطمئن هستند که با نوع راه رفتن بشر امروزی کامل متفاوت بوده است.
بشر امروزی تنها گونه باقی‌مانده انسان‌ها در کره زمین است اما در روزگاران بسیار قدیم گونه‌های انسانی دیگری هم بر این کره خاکی می‌زیسته‌اند. انسان‌تباران با نام علمی هومینینی(Hominini)، تباری از زیرخانواده انسان‌ساییان به‌شمار می‌روند. این تبار شامل تمام گونه‌های موجود یا منقرض‌شده‌ای است که به انسان امروزی نزدیک‌ترند تا به شامپانزه‌های امروزی.
به گزارش دیسکاوری، آخرین گونه کشف شده نوع انسان که هومونالدی (انسان نالدی) نام دارد، مغزی به اندازه یک پرتغال داشته که آنقدر پیشرفته بوده که قادر به انجام تشریفات مربوط به مرگ (یعنی خاکسپاری) باشد. بیش از ۱۵۵۰ استخوان و خرده استخوان این نوع بشر در غاری در جنوب آفریقا کشف شده است که بزرگترین کشف این نوع انسان در قاره آفریقا به شمار می‌رود. اما به خاطر نوع خاص این غار تشخیص قدمت این فسیل هنوز برای دانشمندان ممکن نیست.

عکس از نشنال جئوگرافیک
محققان عقیده دارند که مطالعه دست‌ها و پاهای این فسیل‌های کشف شده ممکن است آنها را به یافتن دلایل تغییر مدل نوع زندگی بشر و راه رفتن روی دو پا به جای چهار دست و پا راه رفتن نزدیک کند. یکی از تئورهای انسان‌شناسان این است که نوع بشر از آنجا بر بقیه موجودات کره زمین برتری دارد که می‌تواند از دست‌هایش برای استفاده از ابزار مختلف استفاده کند.

ویلیام هارکورت-اسمیت انسان‌اولیه شناس موزه تاریخ طبیعی نیویورک به مجله لایو ساینس می‌گوید که پاهای این فسیل، کاملا مانند پاهای انسان ها نیست اما بیشتر شبیه پاهای انسان است تا موجودات دیگر. مطالعه بیش از ۱۵۰ استخوان دست این فسیل نشان می‌دهد که این گونه انسانی مانند انسان‌های امروز استخوان شصت دست بلندی داشته که در چرخه تکامل بعدها به ابزاری مهم برای تمایز انسان‌ها از شامپانزه‌ها بدل شد. البته پاهای گرد این فسیل بسیار با پاهای انسان امروزی متفاوت است. پاهای گرد به درد بالارفتن و زندگی بر روی درخت می‌خورده تا زندگی بر روی زمین. هر چند به گفته هارکوت-اسمیت، هنوز قدرت بالارفتن و زندگی بر روی درختان در شامپانزه‌ها بسیار بیشتر بوده تا این گونه انسانی.

جرمی دسیلوا، انسان‌شناس دانشگاه دورتمند و یکی دیگر از محققان این مطالعه، می‌گوید که ترکیب‌بندی در این فسیل نشان می‌دهد که ماهیچه‌های ران از استخوان‌های ران فاصله گرفته‌‌اند که این قدرت بیشتری در راه رفتن (بر روی دوپا) به این گونه می‌داده است. در طول زمان، ترکیب‌بندی استخوان لگن هم تغییر کرده که این به معنای داشتن فضای بیشتری برای رشد مغز جنین انسانی بوده است.


نوع مطلب : انسان دیرین شناسی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دی ان ای ۴۵۰۰ سالۀ انسان از مهاجرت انبوه به آفریقا حکایت دارد!

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:پنجشنبه 29 بهمن 1394-08:02 ب.ظ


Homo

دانشمندان برای اولین بار نقشه ژنتیکی یک انسان کهن آفریقایی را تهیه کرده اند که مقایسه آن با انسان امروزی، حاکی از مهاجرت گسترده انسان از اروپا-آسیا به آفریقاست.

به گزارش BBC ، محققان دی ان ای را از جمجمه یک انسان ۴۵۰۰ ساله که در ارتفاعات اتیوپی پیدا شد استخراج کردند. مقایسه آن نمونه با مواد ژنتیکی امروزی در آفریقا نشان می دهد که اجداد ما چگونه مخلوط شدند و به قاره های مختلف مهاجرت کردند. این یافته ها که در نشریه ساینس چاپ شده حاکیست که در حدود ۳۰۰۰ سال قبل موج عظیمی از مهاجران از اوراسیا (اروپا-آسیا) به آفریقا راه افتاد. آثار ژنتیکی آن مهاجرت باقی است و دانشمندان معتقدند که تا ۲۵ درصد دی ان ای مردمان امروز آفریقا از آن مهاجران نشات می گیرد.

دکتر آندریا مانیکا از دانشگاه کمبریج که این مطالعه را انجام داده می گوید: «کسر قابل توجهی از تک تک جمعیت های آفریقایی که اطلاعاتشان را داریم، از جد اوراسیایی است.» نقشه ژنتیکی انسان های کهن از اطراف جهان قبلا تهیه شده، اما در مورد آفریقا کار سخت تر است چون آب و هوای داغ و مرطوب به راحتی مواد شکننده دی ان ای را نابود می کند. با این حال بقایای این شکارچی-گردآور ۴۵۰۰ ساله که موتا نام دارد در یک غار نسبتا سالم مانده بود. مهم اینکه استخوان زیر گوش موسوم به پتروس سالم مانده بود.

دکتر مانیکا به برنامه “علم در عمل” رادیوی بخش جهانی بی بی سی گفت:« استخوان پتروس بسیار سفت و محکم است و خیلی خوب مانع ورود باکتری و تحلیل رفتن دی ان ای می شود. ما موفق به استخراج دی ان ای خیلی سالم و با کیفیت شدیم که با استفاده از آن کل نقشه ژنتیکی این فرد را بازسازی کردیم. او افزود:ما طرح کامل آن را داریم، تک تک ژن ها، همه اطلاعات سازنده این فرد را که ۴۵۰۰ سال قبل در اتیوپی زندگی می کرد.»

مهاجرت انبوه

این نقشه ژنتیکی آشکار کرد که موتا دارای ژن های خالص آفریقایی بود، یعنی اجدادش هرگز از آفریقا بیرون نرفته بودند. اما مقایسه این دی ان ای با ژن های انسان امروزی ساکن آفریقا نشان می دهد که ۱۵۰۰ سال پس از مرگ او، آرایش قاره آفریقا عوض شد. مطالعات قبلی ژنتیکی نشان داده بود که پس از مهاجرت انبوه از آفریقا، که حدود ۶۰ هزار سال قبل روی داد، بعضی مردم بعدا به این قاره بازگشتند. اما این مطالعه نشان می دهد که حدود سه هزار سال قبل، سیل عظیمی از مهاجرت، خیلی بزرگتر از آنچه تاکنون تصور می شد اتفاق افتاده است. کشاورزان دوران نوسنگی اهل غرب اوراسیا که حدود ۸ هزار سال قبل فن زراعت را در اروپا بنیاد گذاشتند، شروع به بازگشتن به آفریقا کردند.

دکتر مانیکا می گوید: « ما اکنون می دانیم که آنها احتمالا به یک چهارم جمعیتی که از قبل در شرق آفریقا زندگی می کردند مرتبط بودند. این یک بازگشت عمده بود. شمار قابل توجهی از جمعیت راهی آفریقا شد.» معلوم نیست که انگیزه آن مهاجرت چه بوده است – شاید تغییراتی در امپراتوری مصر – اما اثری ژنتیکی از آن به جا مانده است. دکتر مانیکا توضیح داد: « مساله کاملا قابل توجه این که در اتیوپی حدود ۲۰ درصد – یک پنجم – ژن های مردمی که الان آنجا زندگی می کنند در واقع سرمنشا اوراسیایی دارد، یعنی از آن کشاورزان سرچشمه گرفته است.” “اما ابعاد آن از این هم فراتر می رود، چون اگر به گوشه های آفریقا برویم، تا غرب دور یا آفریقای جنوبی، حتی جمعیت هایی که ما فکر می کردیم به طور خالص آفریقایی باشند ۵ تا ۶ درصد ژن های آنها به این کشاورزان اوراسیایی می رسد.»

بازگشت اروپا-آسیایی ها همچنین باعث معرفی مواد تازه ژنتیکی به آفریقا شد. گسترش کشاورزی تاثیری عظیم حتی در قاره ای داشت که گروه های بزرگی از مردم همچنان با شکار و گردآوری روزگار می گذراندند. ژن هایی که اجداد آنها از جفت گیری با نئاندرتال ها کسب کرده بودند سپس به آفریقایی ها منتقل شد که اثرش امروز هم قابل مشاهده است. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه Science منتشر شده است.

نوع مطلب : انسان دیرین شناسی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

دومین مجموعه مقالات علمی درباره "هومو نالدی" منتشر شد

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:پنجشنبه 29 بهمن 1394-07:48 ب.ظ


Homonaledi

دومین مجموعه مقالات علمی درباره "هومو نالدی" منتشر شد
هومو نالدی از اجداد انسان که بقایای آن به تازگی کشف شده موجودی همه فن حریف بوده است، نه فقط در برداشتن گام های راحت بر زمین، بلکه در بالا رفتن از درخت ماهر بوده است.
این مقالات پژوهشی کاملا بر دست و پای هومو نالدی متمرکز است.
پاهای این موجود آشکارا مخصوص پیاده روی است، درحالی که دستانش با انگشتانی قوسدار، مناسب گرفتن و آویختن از شاخه ها بوده.
اما حتی دستان این موجود هم نمایانگر میزانی از مدرنیت است که فقط در گونه های اخیرتر هومو، مثل انسان امروزی و نئاندرتال ها، مشهود است.
معماری استخوان ها و عضلات، به انسان امروزی امکان تردستی می دهد. مثلا می توانیم انگشت شست و کوچک را به هم خوب فشار دهیم - کاری که برای میمون هایی که شست نسبتا کوتاهی دارند بسیار سخت است.
برای همین است که ما اینقدر در ساختن و استفاده از ابزار مهارت داریم.
تریسی کیول از دانشگاه کنت بریتانیا می گوید استخوان بندی دست هومو نالدی نشان می دهد که این موجود هم احتمالا برخوردار از برخی از همین توانایی ها بوده.
او گفت: "مشخصه هایی که به خصوص در مچ می بینیم، قبلا فقط در نئاندرتال ها و انسان امروزی دیده ایم، و می دانیم که اینها برای استفاده از ابزار است."
"این مشخصه ها برای ابزارسازی، ابزارهای پیچیده، و استفاده دایمی از آنهاست، به طوری که عملا باعث تغییر شکل آن شده است."
"شاید نالدی از ابزارهایی استفاده می کرده که از مواد متفاوتی ساخته شده بود، یا کارهای دقیق و نیازمند نیروی زیاد دیگری با دستانش می کرده، اما سرراست ترین توضیح این است که نالدی ابزارساز بوده و از آنها استفاده می کرده."
در داخل غار رایزینگ استار که محل کشف این بقایاست هیچ ابزاری پیدا نشده بنابراین نمی توان مستقیما در این مورد نتیجه گیری کرد. این غار در مجاورت ژوهانسبورگ در منطقه معروف به گهواره بشریت که یک منطقه میراث جهانی است قرار دارد.
این مساله باعث پیدایش سوال و معماهایی می شود:‌ این موجودی بوده که احتمالا دو میلیون سال قبل با اندازه مغزی قابل مقایسه با شامپانزه های امروزی می زیسته. آیا واقعا توانایی فکری برای استفاده ماهرانه از ابزارها را داشته؟
این معما ممکن است به موقع پاسخ داده شود. فقط بخش کوچکی از غار حفاری شده، و مطالعات آینده می تواند به کشف ابزارها منجر شود.
مسلم اینکه، کشف بقایای بیشتر نالدی در انتظار دانشمندان است. استخوان هایی از ۱۵ یا شمار بیشتری افراد نالدی تاکنون کشف شده.
اینها شامل تقریبا ۱۵۰ نمونه استخوان دست، از جمله دست راست تقریبا کامل یک موجود بزرگسال است.
همچنین ۱۰۷ استخوان پا در این غار پیدا شده،‌ از جمله استخوان های سالم پای راست یک موجود بزرگسال.
پاهای نالدی هم مثل دستانش تا حدود زیادی مثل انسان امروزی دارای شکل و ظاهرا کاربردی مدرن است. به عبارت دیگر نالدی در پیاده روی مهارت داشته.
اما درست مثل دست ها، قوس بندهای انگشتان پا متفاوت از انسان است.
ویلیام هارکورت اسمیت از کالج لیمان سی یو ان وای و موزه تاریخ طبیعی آمریکا به بی بی سی گفت: "این موجودی دو پا بوده است؛ روی زمین خیلی راحت بوده."
"می توان تصور کرد که در طول روز، وقتی بیرون مشغول فعالیت بوده، عمدتا وقتش را روی زمین می گذرانده. اما برای کارهایی مثل تغذیه یا پنهان شدن از درندگان، روی درخت می رفته است، چون می بینیم که بعضی از مشخص های بدوی تر پا را دارد. بنابراین تا حدود زیادی دوپا بوده، اما نه ۱۰۰ درصد."
یکی از معماهای بزرگ باقی مانده در مورد هومو نالدی این است که دقیقا در چه مقطع زمانی می زیسته.
وقتی تیم دانشگاه ویتس ماه گذشته خبر از کشف این بقایا داد، قدمت آنها را مشخص نکرد. کار برای پاسخ گفتن به این سوال هنوز ادامه دارد.
با توجه به بسیاری از مشخصه ها، مثل شکل سینه یا شانه، فرض بر این است که این موجود در بن شجره خانواده انسانی می نشیند.
با این حال وقتی جستجو برای یافتن پاسخ این سوال کامل شد، احتمال رسیدن به نتیجه ای متفاوت وجود دارد. در آن صورت دانشمندان ممکن است دریابند که هومو نالدی نه موجودی دو میلیون ساله، بلکه متعلق به زمانی خیلی نزدیک تر به ما است.
دکتر کیول، دکتر هارکورت اسمیت و همکارانشان نتایج مطالعه به روی دست و پای نالدی را در نشریه نیچر کامیونیکیشنز چاپ کرده اند.
http://www.bbc.com/news/science-environment-34457572
مقاله درباره دست هومو نالدی
http://dx.doi.org/10.1038/ncomms9431
مقاله درباره پا هومو نالدی
http://dx.doi.org/10.1038/ncomms9432نوع مطلب : انسان دیرین شناسی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات