غارنوردی و طبیعت گردی درست باید به گونه ای انجام پذیرد که هنگام خارج شدن از آن هیچ اثری از ما باقی نمانده باشد.

غارنوردی بخشی از کوهنوردی نیست!!‏

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:پنجشنبه 20 اسفند 1394-06:28 ب.ظ

از لینک زیر میتوانید فایلی حاوی یک متن مختصر در باره چند دلیل رد ادعای غارنوردی بخشی از کوهنوردی یا زیر مجموعه کوهنوردی یا حتی نیازمند کوهنوردی را بخوانید:نوع مطلب : کوهنوردی  غارنوردی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

شناسایی غار در کسیل

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:سه شنبه 18 اسفند 1394-05:27 ب.ظ

 

گروه غارنوردان البرز

گزارش مقدماتی شناسایی غار در ارتفاعات جاده چالوس

 

 

 

جلال زارعی نویسنده گزارش:

Jalal-z@live.com- 

در طی ادامه تحقیق و جستجوهای گروه غارنوردان البرز در سالهای گذشته در ارتفاعات جاده چالوس که ارتفاعات روستاهای کسیل و گشنادر را هم در سال گذشته شامل میشد، با هماهنگی با سازمان محیط زیست کرج و انجمن غار به همراه تنی چند از غارنوردان تهران و کرج در تاریخ 14/12/1394 بعد از پرس و جوهای دوباره از اهالی محلی و جستجوی سطحی منطقه موفق به شناسایی محل دهانه غاری کوچک و بررسی ها و نقشه برداری اولیه از آن شدند.

اعضای شرکت کننده در این برنامه: جلال زارعی )سرپرست( احتشام مصدق ) مسول فنی( افسانه مینایی، نصرت میر شکه، سمانه عبداله، هانی مرجوی، محمد رضا افشاری، اصغر سعیدیان و نادر سعادت بودند.

اطلاعات تهیه شده از غار و چشمه خروجی آب منطقه در پایین دست این غار به صورت طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع ا  از سطح دریا، عکاسی غارشناسی، نقشه برداری اولیه و کاوش در داخل غار بود که توسط نفرات انجام شد. همچنین وسعت حدود ده کیلومتر مربع از منطقه اطراف دهانه در دو برنامه جستجوی سطحی شده است.

درباره نام غار و وجه تسمیه آن هنوز تحقیقات تکمیلی به پایان نرسیده است.

غار مورد نظر به صورت تقریبا عمودی به دلیل شرایط تکتونیکی که فرو ریختگی صخره های بزرگ در دهانه و داخل آن ایجاد کرده است، شکل گرفته که در دهانه به دلیل وجود شیب تند با حدود هشت متر عمق نیازمند استفاده از تکنیک های کار با طناب است. داخل غار فرایند انحلال به صورت غارنهشته ها مشاهده میشود. غارنهشته های پاپکورن و آنتودایت از چشم نواز ترین آنها هستند. داخل این غار نوعی از خفاش های نعل اسبی و جیرجیرک غارزی به علاوه آثار حضور موش غارزی مشاده شد که در کنار چند حشره و شب پره و عنکبوت زندگی میکردند. آثار استخوان یک بز که در غار فرو افتاده بوده نیز به صورت مجتمع در اتاق دوم مشاهده شد که با سنگ چین کردن بوسیله اعضا محافظت گردید. این غار به دلیل وجود مسیرهای تقریبا عمودی، معابر تنگ و گربه رو و خطر ریزش برای بازدید گروه های غیر ماهر توصیه نمیشود. به علاوه وجود حیات حساس غارزی و غارنهشته های با ارزش چند میلیون ساله پیمایش آن نیاز به مراتب احتیاط و احترام به طبیعت دارد. به همین دلیل از افراد علاقمند دعوت میشود در برنامه های گروه های متخصص و ماهر که از غارنوردی مدرن دوست دار طبیعت آگاهی دارند شرکت کرده تا با روش های مطلوب به مقصود خود برسند.

گزارش کامل همراه نقشه و مستندات لازم بعد از اجرای برنامه های تکمیلی برای علاقمندان منتشر خواهد شد.

در ادامه به همراه عکس ها توضیحات مفصل تر خواهد آمد:


ادامه مطلب

نوع مطلب : غارنوردی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

غار ژیپسام گرمسار، پدیده ‏ای کارستی در پهنه ایران مرکزی

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:چهارشنبه 12 اسفند 1394-09:20 ب.ظ

نام نویسندگان : جلال زارعی، هلاله ناطقه میرزایی،
غار ژیپسی گرمسار با طول 472 متر و ارتفاع دهانه حدود 1000 متر در استان سمنان دهستان ایوانکی واقع در کوه "تخت رستم" و در نزدیکی گنبدهای نمکی گرمسار قرار دارد و به دلیل نایاب بودنش در نوع خود دارای ارزش حفاظتی بالایی است. مطالعات غارشناسی بر روی این غار در سه حوزه زمین شناسی، کارست و نقشه برداری غار انجام شده است که در این مقاله ارایه می‏شود. ...
نحوه ارائه : به صورت پوستر


نوع مطلب : غارشناسی 
دنبالک ها: سی و چهارمین گردهمایی و دومین کنگره بین المللی علوم زمین 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic