غارنوردی و طبیعت گردی درست باید به گونه ای انجام پذیرد که هنگام خارج شدن از آن هیچ اثری از ما باقی نمانده باشد.

گزارش برنامه جمعه 27 فروردین 95

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:سه شنبه 31 فروردین 1395-08:20 ب.ظ

گزارش برنامه غارنوردی جمعه 27 فروردین 95

 

نویسنده جلال زارعی

غارنوردان البرزی به همراه چند غارنورد از تهران در این روز بارانی به ادامه بررسی غارهای منطقه جاده چالوس پرداختند.

در یک برنامه یک روزه هشت نفر از همنوردان علاقمند در این مناطق کمتر شناخته شده باستانی با پرس و جو از اهالی بومی منطقه سعی در شناسایی و بررسی غارهای مطالعه نشده داشتند که با بررسی چند غار کوچک و هماهنگی رسمی با مسئولین محلی برای شناسایی غارهای دیگر در همین منطقه قرار همکاری های آینده گذاشته شد.

حین اجرای این برنامه توسط یکی از دوستان همراه تحقیق دانشجویی درباره معماری بومی و باستانی محلی نیز به انجام رسید که امیدواریم برای معرفی فرهنگ غنی مردمان زحمت کش و بومی به عموم مفید واقع شود.

اعضای شرکت کننده در برنامه: آقایان - هانی مرجوی، احتشام مصدق، مرتضی محرابی، نادر سعادت، جلال زارعی، بانوان – نصرت میرشکه، سمانه عبدالهی، زهره قاسمی

 

 

اعضای گروه در حال کوهپیمایی 


ادامه مطلب

نوع مطلب : غارشناسی  غارنوردی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

گزارش برنامه نقشه برداری از غار سرخون یزد

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:پنجشنبه 19 فروردین 1395-10:12 ب.ظ

گزارش برنامه نقشه برداری از غار سرخون یزد

نوروز 1395- نویسنده جلال زارعی

معدن کاری در غارها چه خطراتی برای این طبیعت با ارزش چند میلیون ساله دارد؟

بنا به اعلام برنامه قبلی در گروه غارنوردان البرز که برای تعطیلات نیمه دوم نوروزی اعلام شده بود و قرار بر این شد که به همراه غارنوردان آذری به هامپوییل رفته و ادامه نقشه برداری از این غار عظیم و زیبا را انجام دهیم تدارکات و پیش بینی برنامه انجام شد که متاسفانه به دلیل نبود فرد کمک فنی برای نقشه برداری از مسیرهای با درجه سختی بالا این برنامه کنسل شد.

در ادامه با تماس دوستانه غارنوردان یزدی و دعوت به اجرای برنامه نقشه برداری از غاری با درجه سختی پایین به سمت این شهر باستانی حرکت کردیم.

روز دهم ماه در شهر یزد میهمان غارنوردان پر تلاش یزدی بودیم که به بازدید از شهر و رستوران غاری که در این شهر ساخته شده است پرداختیم. در ادامه روز همراه هم به بررسی شیوه های جدید طراحی نقشه های غارها در نرم افزار آدوبی و کشیده شدن نقشه دو غارپرداختیم.

روز یازدهم پنج نفر غارنورد که دو نفر آنها از یزد (حسن انتظاری و محمد شیخ راستی) و سه نفر از تهران و کرج بودند (هانی مرجوی، سعید مکرمی و جلال زارعی)به سمت غار سرخون حرکت کرده و با رسیدن به غار اقدام به نقشه برداری از مسیری که قبلا به صورت تونل مصنوعی برای معدن کاری حفر شده بود کردیم.

تیم نقشه برداری: محمد شیخ راستی، حسن انتظاری، سعید مکرمی، جلال زارعی. تیم عکاسی: هانی مرجوی و سعید مکرمی.

​به امید روزی که فعالیت های صنعتی مثل معدن کاری در پدیده های با ارزشی مثل غارهای انحلالی آهکی با این ارزش طبیعی چند میلیون ساله انجام نشود و حفاظت از غارها به اندازه مطلوبی انجام شده تا طبیعت بی دفاع توسط انسان های نا آگاه تخریب و آلوده نشود.​متن کامل گزارش برنامه را از لینک زیر می توانید دانلود کنید:

گزارش برنامه نقشه برداری از غار سرخون یزد


ادامه مطلب


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نئاندرتال ها، نزدیکترین خویشاوند منقرض شدۀ انسان ها

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:پنجشنبه 19 فروردین 1395-05:50 ب.ظ

نئاندرتال ها، نزدیکترین خویشاوند منقرض شدۀ انسان ها

آفریقایی های مدرن شمالی، رد پای ژنتیکی انسان های نئاندرتال را دارند و همچنین تصور می گردد که اجداد آنها با نزدیکترین خویشاوند شناخته شده ی انسان ها که منقرض شده(نئاندرتال ها) آمیزش داشته اند. گزارش شده در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۱، در مجله پلوس


ادامه مطلب

نوع مطلب : انسان دیرین شناسی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2  
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic