غارنوردی و طبیعت گردی درست باید به گونه ای انجام پذیرد که هنگام خارج شدن از آن هیچ اثری از ما باقی نمانده باشد.

اهمیت نقشه برداری از غارها

نویسنده :Jalal zareie
تاریخ:جمعه 30 شهریور 1397-09:36 ب.ظ

نقشه برداری از غارها یکی از ملزومات شناخت آنها است. این فعالیت به نوبه خود سخت بوده و انجام آن حین غارنوردی مخصوصا از نوع عمودی به سختی آن دو چندان می افزاید.
غارها مکان هایی با دسترسی محدود هستند که مثل باقی بخش های طبیعت نمی شود مثلا با یک هواپیما یا ماهواره از آنها نقشه ای تهیه کرد پس دولت ها با استفاده از تخصص غارنوردان جدی و دلسوز و با پشتیبانی از سازمان ها و گروه های مردم نهاد غارشناسی در کشور خود سعی در پیشرفت این کار مهم دارند.
از طرف دیگر به دلیل تخصصی بودن این کار و سختی های آن نسبت به گردش تفریحی در غارها همچنین عدم حرفه ای بودن نقشه برداری غار معدود کسانی به این کار روی می آورند.
نقشه غارها برای کارهای تحقیقاتی و امداد و نجات لازم است و در میان غارنوردان به سند غار معروف است یعنی اگر از غاری نقشه نداشته باشید آن غار کشف شده محسوب نمی گردد.
نقشه برداری از غارها بخشی از فعالیت های انجام شونده توسط غارنوردان یا غارشناسان در غارها است. آنها غارها را طی جستجوهای خود یافته و از آنها نقشه برداری میکنند. این نقشه ها با انواع روش های مختلف علمی یا حتی ابداعی برداشت شده اند به صورتی که توسط اتحادیه جهانی غارشناسی درجه بندی هایی برای آنها تعریف شده است. این درجه بندی ها از کروکی که از یادآوری آنها در یک پیمایش انجام میشود تا نقشه برداری با دستگاه های پیشرفته الکترونیکی رتبه بندی شده اند. یعنی اگر کسی با کمترین امکانات و کیفیت نیز از غاری نقشه تهیه کرده باشد نیز آنرا قابل قبول دانسته اند.
فواید و استفاده های نقشه غار برای انسانها بسیار است، از آن جمله میتوان به اندازه گیری های مختلف مثل طول، عمق، مساحت و حجم غارها، جهت های شکل گیریشان، استفاده های علمی مثل علوم زمین و حتی دیرین و باستان شناسی نام برد.
یکی دیگر از موارد مهم استفاده از نقشه غارها در امداد و نجات غار است به طوری که در حین رخداد حادثه بعد از خبردار شدن گروه امداد متخصص فرمانده عملیات امداد از نقشه برای طرح ریزی عملیات امداد استفاده مینماید و این کار شاید برای یک فرد با تجربه حدود کسری از ساعت طول بکشد. اما در صورت نبود آن گروه امداد باید از اطلاعات شفاهی افراد دارای تجربه غار مورد نظر استفاده نموده و خود را در گرو زمانی طولانی تر و عملیاتی غیر مطمن قرار بدهد.
از آغاز شروع غارشناسی نقشه برداری از غارها نیز بخشی از فعالیت های انجام شونده در غارها بوده است و تا کنون غارهای بسیاری در جهان نقشه برداری شده اند. حتی در بعضی کشورهای پیشرو در زمینه غارشناسی تعداد غارهای نقشه برداری شده نزدیک صد در ص از غارهای این کشورها است و غارنوردان این کشورها فعالیت های خود را معطوف کشورهای کمتر کار شده میکنند. از جمله آنان میتوان به غار ماموت آمریکا اشاره کرد که بعد از چند نسل نقشه برداری در آن اکنون حدود 630 کیلومتر نقشه برداری انجام شده است و این کار در حال ادامه است. دیگر نمونه ها غار هان سون دونگ ویتنام است که حجیم ترین غار جهان نام گرفته. یا غار کروبرا ورونیکا که با عمق 2197 متری عمیق ترین غار طبیعی جهانست.
مهم ترین غار های نقشه برداری شده ایران غارهای کتله خور باطول حدود 20000 متر طولانی ترین غار ایران، غار پراو با عمق 751 متر عمیق ترین غار ایران، غار دوسر با حدود 85 هزار متر مربع بزرگترین غار ایران و چهارم در جهان و غار نمکدان با طول حدود 6580 متر طولانی ترین غار نمکی جهان میتوان نام برد.
نقشه برداری از غارها کاری زمان بر و خسته کننده است و افراد کمی به آن علاقمند خواهند شد. البته به دلیل اهمیت این کار و سختی آن و اینکه برای شناسایی و تحقیق در مورد غارها نمیتوان از روش های معمول مثل عکاسی هوایی یا استفاده از ماهواره ها با هدف نقشه برداری سود برد و تنها راه وارد شدن به غارها است. نیاز است که افرادی با تجارب غارنوردی شخصا این کار را انجام دهند، که با توجه به نبود امکانات و پشتیبانی زحمت این کار بر دوش افراد علاقمند دلسوز است. اما برای این کار نیاز به اطلاعات و آموزش لازم است که بخش بزرگی از آن را تجربه عملی به دست می دهد. (جلال زارعی)
آموزش و آشنایی با غارنوردی مسئولانه در کانال غارشناسی فارسی:
@PersianSpeleology


نوع مطلب : غارنوردی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات