فرزند ایران سلام به همه همنوردان و دوستان؛ من یک کوهنورد هستم و به غارنوردی هم علاقه خاصی دارم،البته این به دلیل علاقه من به طبیعت بوجود آمده؛ از این وبلاگ برای بیان افکار روزمره خودم و ثبت خاطراتم استفاده میکنم و به دلیل گذشته پر سفرم به بیشتر استان های ایران و برخورداری از میهمان نوازی های دوستان و مردمان بومی شهرهای مختلف تصمیم گرفتم نام این وبگاه را فرزند ایران انتخاب کنم. جلال زارعی tag:http://farzand-iran.mihanblog.com 2020-05-30T10:41:09+01:00 mihanblog.com آیا می‌توان آموزش غارنوردی را مانند کالایی بفروش رساند؟ 2018-10-14T09:54:56+01:00 2018-10-14T09:54:56+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/97 Jalal zareie ‏William Butler Yeats: “Education is not the filling of a pail, but the lighting of a fire.”آموزش مثل پر کردن یک بطری نیست بلکه مانند جرقه‌ای برای آتش است.منسوب به ویلیام باتلر یتسآیا می‌توان آموزش را مانند کالایی بفروش رساند و تجارت آموزش انجام داد؟بله، کالایی سازی آموزش از بزرگ‌ترین ایرادات جامعه ماست؛ سازمان‌هایی که خود را مرجع آموزشی می‌دانند بجای انجام درست وظیفه‌شان در صدد کاسبی بر می‌آیند.افرادی که دانش کافی ندارند و به دلیل شایستگی اندک خود را در سطح جایگاه آموزگاری نمی‌دانند سعی در میان ‏William Butler Yeats: “Education is not the filling of a pail, but the lighting of a fire.”

آموزش مثل پر کردن یک بطری نیست بلکه مانند جرقه‌ای برای آتش است.
منسوب به ویلیام باتلر یتس

آیا می‌توان آموزش را مانند کالایی بفروش رساند و تجارت آموزش انجام داد؟
بله، کالایی سازی آموزش از بزرگ‌ترین ایرادات جامعه ماست؛ سازمان‌هایی که خود را مرجع آموزشی می‌دانند بجای انجام درست وظیفه‌شان در صدد کاسبی بر می‌آیند.
افرادی که دانش کافی ندارند و به دلیل شایستگی اندک خود را در سطح جایگاه آموزگاری نمی‌دانند سعی در میانبر زدن به چنین رتبه‌ای دارند.
بنابراین با همکاری هم پدیده‌ای به نام مدرک را اختراع نموده و در عوض تهیه یک شیوه آموزشی مدرن و علمی شروع به خرید و فروش چنین محصولی می‌کنند.
فدراسیون کوهنوردی ماهم یکی از پایگاه‌های تجارت مدرک است، اگر خوب توجه کنید می‌بینید که این فدراسیون از تعدد و تنوع مدرک روی سازمان فنی حرفه‌ای را سفید کرده است.
اختراع دروغ ورزش زیرمجموعه کوهنوردی برای سو استفاده تجاری از فعالیت‌های غیر کوهنوردی و در ادامه شکایت از سازمانی مردمی مثل انجمن غار از نمونه رفتارهای ضد اجتماعی آنان است.
طرح درس‌های سمبل شده و دوره‌های دو سه روزه برای فروش مدرک غارنوردی و اطلاق تعریف دروغین ورزش حرفه‌ای به این فعالیت و قطع رابطه فعالین داخلی با سازمان‌های فعال خارجی نسلی از علاقمندان به غارنوردی را پدید آورده که غارها را با باشگاه ورزشی و تشک مسابقه و غارنوردی را با میدان رقابت ماهیچه‌ای اشتباه گرفته‌اند.
آنها برای حفاظت از غارها سنگ اندازی می‌کنند تا مبادا با بسته شدن درب یک غار یا محدودیت ورود افراد فاقد صلاحیت به تجارت‌شان لطمه‌ای خورده باشد.
در حالی که تکنولوژی آموزشی یک رشته نوین علمی و غارنوردی و غارشناسی فعالیت‌های شناخته شده جهانی با تاریخ مشخص و طولانی هستند.
آینده این فعالیت با چنین رویه‌ای مشخصا سیاه است و نتیجه آن نهایتا تخریب کامل تمام غارهای این سرزمین و بیراهه رفتن غارشناسی و نهایتا فدا شدن آنها صرفا به هدف مدرک بی‌ارزش و شهرت بیهوده جامعه غیر تخصصی کوهنوردی است.
آیا کسی از این خیل عظیم خریداران کاغذ مدرک به این سیستم اسفبار اعتراض یا حتی انتقادی دارد؟
خیر، آنها حتی در مقام حامی چنین تشکیلاتی بر می‌آیند تا شاید روزی در سود تجارت موهوم و کالایی سازی آموزش شریک شوند.

جلال زارعی - تابستان ۹۷

@PersianSpeleology
]]>
دانلود مقاله تاریخچه غارنوردی ایران و جهان 2018-10-12T15:25:51+01:00 2018-10-12T15:25:51+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/96 Jalal zareie متن صد و نهمین کلاس تخصصی گروه مجازی کوهنوردان و مربیان و اساتید ایران موضوع: تاریخچه غارنوردی در ایران و جهانمدرس جلال زارعیدوشنبه 18 بهمن 1395- ساعت 21تا22/30برای دانلود این مقاله از لینک زیر استفاده کنید:https://1drv.ms/b/s!Amkm4dnpALboginp4xt6KM7yLMok
متن صد و نهمین کلاس تخصصی گروه مجازی کوهنوردان و مربیان و اساتید ایران 
موضوع: تاریخچه غارنوردی در ایران و جهان
مدرس جلال زارعی
دوشنبه 18 بهمن 1395- ساعت 21تا22/30

برای دانلود این مقاله از لینک زیر استفاده کنید:

https://1drv.ms/b/s!Amkm4dnpALboginp4xt6KM7yLMok
]]>
تاثیر منفی نور فلاش عکاسی در غار 2018-10-10T11:55:35+01:00 2018-10-10T11:55:35+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/94 Jalal zareie یکی از همراهان عزیز سوال کرده بودند که آیا نور فلاش عکاسی برای طبیعت در غارها مضر هست؟ یا آیا میتواند برای خفاش ها حالت مزاحم ایجاد کند؟توضیح این سوال کمی طولانی است و مقالات مرتبط با مطالعه تاثیر منفی نور زیاد در غارها در منابع علمی موجود است.به طور خلاصه به دلیل دست نخورده بودن محیط غارها به مدت میلیون ها سال و ثبات شرایط طبیعی در آنها که تاریکی هم بخشی از آن بوده هر گونه تغییر در این شرایط ثابت و طبیعی مثل نور و دما یا رطوبت را تاثیر منفی یا تخریب غار قلمداد میکنند.در واقع شرایط طبیعی که باعث

یکی از همراهان عزیز سوال کرده بودند که آیا نور فلاش عکاسی برای طبیعت در غارها مضر هست؟ یا آیا میتواند برای خفاش ها حالت مزاحم ایجاد کند؟
توضیح این سوال کمی طولانی است و مقالات مرتبط با مطالعه تاثیر منفی نور زیاد در غارها در منابع علمی موجود است.
به طور خلاصه به دلیل دست نخورده بودن محیط غارها به مدت میلیون ها سال و ثبات شرایط طبیعی در آنها که تاریکی هم بخشی از آن بوده هر گونه تغییر در این شرایط ثابت و طبیعی مثل نور و دما یا رطوبت را تاثیر منفی یا تخریب غار قلمداد میکنند.
در واقع شرایط طبیعی که باعث شکل گیری غار و پدیده های طبیعی داخل آن شده است هزاران سال ثبات داشته و با تغییر اندکی باقی مانده است. به عنوان مثال میزان رطوبت داخلی غار تاثیر مستقیم در رشد غار نهشته ها دارد و اندک تغییر در میزان رطوبت باعث تغییر رشد و یا توقف آن خواهد بود.
به همین دلیل زمانی که افراد وارد غارها میشوند و از نورهای مصنوعی برای دیدن استفاده میکنند این میزان نور از مقدار طبیعی بیشتر بوده و تاثیر خود را در غارها بجا میگذارد.
اما شرایط طبیعی بسته به ظرفیت غارها میتواند چنین تاثیری را ترمیم کند، به شرطی که مقدار استفاده شده توسط انسان در حد این ظرفیت طبیعی باشد.
به عنوان مثال در غارهای توریستی یا مشهور شده ایران که روزانه هزاران نفر وارد آنها میشوند نور فراتر از ظرفیت غارها موجود است.
یکی از تاثیراتی که ما قبلا در بازدید از آنها ثبت کرده ایم و عکس هایی گرفته ایم، رشد جلبک در نزدیکی پرژکتورهای استفاده شده است که در غارهایی مثل علی سرد و کتله خور بوده اند.
خوشبختانه امروزه با پیشنهاد متخصصان داخلی و خارجی نوع نور پردازی در غارهای توریستی رسمی تغییر کرده است و از انواع سردتر مثل ال ایی دی ها استفاده میشود و در برخی نیز با فاز بندی مسیر بازدید فقط حین حضور بازدید کننده ها نورها در بخشی از غار روشن میشوند و در بخش های خالی خاموش است.
در غارهای توریستی نشده و غیر رسمی که در جامعه کوهنوردی مشهور شده اند و ماهانه هزاران نفر وار آنها میشوند هم نور زیادی همراه برده میشود که تاثیر منفی زیادی دارد.
در نتیجه، مشکلاتی که نورهای مصنوعی در غارها ایجاد میکنند را میتوان چند مورد عنوان کرد: 
رشد جلبک و قارچ های غیر غارزی که باعث تخریب و آلودگی مخصوصا در روی غارنهشته های چند هزار ساله میشود.
امکان ورود گونه های غیر غارزی به بخش هایی که در حالت عادی نباید باشند مثل کبوترها.
ترساندن خفاش های ساکن غار و ترک غار توسط آنها که باعث کم شدن جمعیت خفاش ها میشود.
لازم به ذکر است که این اتفاقات نتیجه مقدار زیاد استفاده از نور و فلاش در غار است که توسط توریسم رسمی یا تعداد زیاد گروه های بازدید کننده در غارهای غیر رسمی رخ میدهد.
برای اجتناب از تخریب طبیعت با روشی که ما آنرا "غارنوردی مسولانه" یا "غارنوردی با کمترین آسیب" می نامیم انتخاب ها و روش هایی را در پیش میگیریم که مقدار تخریب و آلودگی خود را در غار کم کنیم.
به این صورت که در صورت وارد شدن به غارها ابتدا اهداف مفید برای گروه در نظر میگیریم. مثلا نقشه برداری از فلان غار.
به این صورت در صورت بروز تاثیر منفی از ما در غار در نهایت چنین تخریبی بیهوده نبوده و نتایجی مفید برای غار و جامعه بدست آمده است.
انتخاب تیم محدود از دیگر راه های ما است که همیشه اصول اولیه غارنوردی را در نظر می گیریم: حداقل تیم غارنوردی چهار نفر و حداکثر آن ده نفر توصیه میشود که موارد ایمنی راهم در خود لحاظ دارد.
با توجه به اینکه اعضای گروه ما غارنوردان با تجربه های تخصصی محسوب میشوند؛ در برنامه های ما تعداد افراد تیم بستگی به تعداد افراد مورد نیاز برای اهداف مفید گروه را دارد که خیلی کم اتفاق میافتد در راستای تفریح بیهوده باشد.
مثلا برای یک برنامه نقشه برداری چهار نفر و یک برنامه عکاسی در غار نهایتا پنج تا شش نفر کافی است که هر کسی بخشی از کار را عهده بگیرد.
بنابراین در یک برنامه اکتشافی ماهرانه غارنوردی که با اهداف مفید تهیه شده و توسط غارنوردان با تجربه اجرا میشود میزان تخریب و آلودگی به دلیل آموزش های مربوط بسیار کمتر از تیم های تفریحی شلوغ بدون آموزش است؛ مضاف بر اینکه نتایج خروجی چنین برنامه ای به افزایش دانش و آگاهی جامعه درباره غارها میانجامد.
از روش های دیگر میتوان به انتخاب ابزارها و منابع نوری کمتر آسیب رسان به غارها اشاره کرد که استفاده از چراغ های ال ایی دی باتری دار در مقابل چراغ های با سوخت کاربیدی از آن موارد است.
در برخی نقاط که ما خفاشی را در حال استراحت دیدیم سعی کردیم با خاموش کردن هدلامپ خود و عبور بدون سر و صدا از بیدار کردن آنها اجتناب کنیم که البته تیم ما کلا سه نفر بود.

@PersianSpeleology
]]>
سومین غارعمیق ایران در کوهستان شاهو پیمایش شد 2018-09-30T19:13:16+01:00 2018-09-30T19:13:16+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/93 Jalal zareie كوهستان شاهو مرز بین استان‌های كرمانشاه و كردستان خاستگاه غارهای عمیق است و همواره مورد توجه غارنوردان خارجی و داخلی بوده و هست.1393/06/24 وجود‌لایه‌های قطور آهكی و همچنین گسل‌های متعدد در این كوهستان مهم‌ترین عامل پیدایش این غارها است.
كوهستان شاهو مرز بین استان‌های كرمانشاه و كردستان خاستگاه غارهای عمیق است و همواره مورد توجه غارنوردان خارجی و داخلی بوده و هست.
1393/06/24
 وجود‌لایه‌های قطور آهكی و همچنین گسل‌های متعدد در این كوهستان مهم‌ترین عامل پیدایش این غارها است.
]]>
انواع غارها 2018-09-25T06:08:20+01:00 2018-09-25T06:08:20+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/91 Jalal zareie انواع غار و نحوه شکل گیری شانعلم شکل گیری و توسعه غارها به عنوان اسپلئوژنز یا ژنز غار شناخته می‌شود. غارها ممکن است توسط فرآیندهای مختلف زمین شناسی تشکیل شوند،مواردی از قبیل:ترکیبی از فرآیندهای شیمیایی،فرسایش،جریان آب،نیروهای تکتونیکی،میکروارگانیسم‌ها،فشار،تأثیرات جوی،و حتی حفاریغارهای Solutional یا غارهای حلقوی، اکثر انواع غارها را تشکیل می‌دهند و غارهای آن در سنگ‌های انحلالی شکل می‌گیرند، مانند سنگ آهک، اما همچنین می‌توانند در سنگ‌های دیگر، از جمله چالک، دولومیت، سنگ مرمر، نمک و گچ هم یاف انواع غار و نحوه شکل گیری شان

علم شکل گیری و توسعه غارها به عنوان اسپلئوژنز یا ژنز غار شناخته می‌شود. غارها ممکن است توسط فرآیندهای مختلف زمین شناسی تشکیل شوند،

مواردی از قبیل:
ترکیبی از فرآیندهای شیمیایی،
فرسایش،
جریان آب،
نیروهای تکتونیکی،
میکروارگانیسم‌ها،
فشار،
تأثیرات جوی،
و حتی حفاری

غارهای Solutional 
یا غارهای حلقوی، اکثر انواع غارها را تشکیل می‌دهند و غارهای آن در سنگ‌های انحلالی شکل می‌گیرند، مانند سنگ آهک، اما همچنین می‌توانند در سنگ‌های دیگر، از جمله چالک، دولومیت، سنگ مرمر، نمک و گچ هم یافته شوند.

غارهای گدازه‌ای یا آتشفشانی
Lava Caves
زمانی که گدازه مذاب روی سطح زمین در جریان است سطح بیرونی آن سرد شده و در زیر مواد همچنان جریان دارند که بعد از اتمام فوران این قسمت مانند لوله‌ای خالی باقی می‌ماند. غارنهشته‌های آتشفشانی فقط یکبار حین مذاب بودن مواد تشکیل می‌شوند.

غارهای ساحلی یا دریایی
Sea cave
غارهای دریایی توسط ضربه مداوم امواج که به بخش‌های ضعیف سنگ‌ها حمله می‌کند شکل می‌گیرند. فشارهای عظیمی که توسط امواج وارد می‌شوند و قدرت خورنده شن و ماسه داخل آن تاثیر گذار هستند.

Ice cave
‏غار یخی به غارهای انحلالی معمولی که به عنوان مثال در سنگ‌های کربناته شکل می‌گیرند گفته می‌شود که به دلیل ارتفاع بالا و گردش هوای درونی سرد کننده دارای توده‌های یخ دایمی باشند. در برخی غارها هم به صورت فصلی استالاگتیت‌ها و استالاگمیت‌های یخی شکل می‌گیرند.
غار یخچالی
غاری است که درون یک یخچال تشکیل می‌شود. غار یخچالی را گاهی به اشتباه غار یخی می‌نامند. بیشتر غارهای یخچالی با جریان آب درون و یا از زیر یخچال تشکیل می‌شوند. منشا این آب اغلب از سطح خود یخچال است که به تدریج ‏و با تغییر دما ذوب می‌شود و در لایه‌های زیرین یخچال جریان می‌یابد و بیرون می‌زند. انتقال دما می‌تواند یخ را آن قدر ذوب کند که حفره ایجاد کند و هوا در آن جریان یابد. حرکت هوا با ذوب تدریجی یخ در تابستان و متصاعد شدن در زمستان، به بزرگ شدن حفره کمک می‌کند. بعضی از غارهای یخچالی ‏بر اثر گرمای درون زمین و حفره‌های آتش فشانی یا چشمه‌های داغ زیر یخچال‌ها تشکیل می‌شوند.

Corrasional Cave /Erosional Cave
غار فرسایشی / غار ارواح
غارهای فرسایشی انواعی هستند
که به طور کامل توسط فرسایش شکل می‌گیرند.
رودخانه‌های حمل کننده سنگ و دیگر
رسوبات یا باد توان ساخت آنرا دارند و  می‌تواند در فرم هر نوع سنگی به طور کلی وجود داشته باشد.
بعضی از مناطق ضعیف برای هدایت کردن آب، مانند یک گسل یا اتصال دو گسل به شکل‌گیری این نوع غار کمک می‌کنند.

Fracture cave
غار شکست یا غار شکافی
از حل شدن لایه‌های با انحلال پذیری بالاتر بین سنگ‌های کمتر انحلال پذیر بوجود می‌آید که این باعث فرو افتادن صخره‌های بزرگ می‌شود.

Talus caves
غارهای تالوس
به حفره‌های بین صخره‌های بزرگ که به شکل شمع روی هم فرو افتاده‌اند و بین آنها خالی است گفته می‌شود. فضای خالی بین دو سنگ بزرگ می‌باشد.

Anchialine caves
غارهای آنچیالاین یا غارهای زیر آبی
به غارهای معمولی که داخل آنها پر از آب باشد گفته می‌شود که ترکیبی از آب شیرین و شور وارد آن شده است. این غارها در اقصی نقاط جهان یافت می‌شوند که اغلب دارای گونه‌های بسیار تخصصی و اندمیک هم هستند.

غارنهشته‌ها بعد از شکل گیری غارها شروع به رشد می‌کنند.

غارهای مصنوعی هم به راهروها و فضاهای خالی زیرزمینی که در تاریخ‌های مختلف توسط انسان حفر شده باشند گفته می‌شود که انواع مختلفی دارد.

ترجمه جلال زارعی - تابستان ۹۷


@PersianSpeleology
]]>
اهمیت نقشه برداری از غارها 2018-09-21T17:06:13+01:00 2018-09-21T17:06:13+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/90 Jalal zareie نقشه برداری از غارها یکی از ملزومات شناخت آنها است. این فعالیت به نوبه خود سخت بوده و انجام آن حین غارنوردی مخصوصا از نوع عمودی به سختی آن دو چندان می افزاید.غارها مکان هایی با دسترسی محدود هستند که مثل باقی بخش های طبیعت نمی شود مثلا با یک هواپیما یا ماهواره از آنها نقشه ای تهیه کرد پس دولت ها با استفاده از تخصص غارنوردان جدی و دلسوز و با پشتیبانی از سازمان ها و گروه های مردم نهاد غارشناسی در کشور خود سعی در پیشرفت این کار مهم دارند.از طرف دیگر به دلیل تخصصی بودن این کار و سختی های آن نسبت نقشه برداری از غارها یکی از ملزومات شناخت آنها است. این فعالیت به نوبه خود سخت بوده و انجام آن حین غارنوردی مخصوصا از نوع عمودی به سختی آن دو چندان می افزاید.
غارها مکان هایی با دسترسی محدود هستند که مثل باقی بخش های طبیعت نمی شود مثلا با یک هواپیما یا ماهواره از آنها نقشه ای تهیه کرد پس دولت ها با استفاده از تخصص غارنوردان جدی و دلسوز و با پشتیبانی از سازمان ها و گروه های مردم نهاد غارشناسی در کشور خود سعی در پیشرفت این کار مهم دارند.
از طرف دیگر به دلیل تخصصی بودن این کار و سختی های آن نسبت به گردش تفریحی در غارها همچنین عدم حرفه ای بودن نقشه برداری غار معدود کسانی به این کار روی می آورند.
نقشه غارها برای کارهای تحقیقاتی و امداد و نجات لازم است و در میان غارنوردان به سند غار معروف است یعنی اگر از غاری نقشه نداشته باشید آن غار کشف شده محسوب نمی گردد.
نقشه برداری از غارها بخشی از فعالیت های انجام شونده توسط غارنوردان یا غارشناسان در غارها است. آنها غارها را طی جستجوهای خود یافته و از آنها نقشه برداری میکنند. این نقشه ها با انواع روش های مختلف علمی یا حتی ابداعی برداشت شده اند به صورتی که توسط اتحادیه جهانی غارشناسی درجه بندی هایی برای آنها تعریف شده است. این درجه بندی ها از کروکی که از یادآوری آنها در یک پیمایش انجام میشود تا نقشه برداری با دستگاه های پیشرفته الکترونیکی رتبه بندی شده اند. یعنی اگر کسی با کمترین امکانات و کیفیت نیز از غاری نقشه تهیه کرده باشد نیز آنرا قابل قبول دانسته اند.
فواید و استفاده های نقشه غار برای انسانها بسیار است، از آن جمله میتوان به اندازه گیری های مختلف مثل طول، عمق، مساحت و حجم غارها، جهت های شکل گیریشان، استفاده های علمی مثل علوم زمین و حتی دیرین و باستان شناسی نام برد.
یکی دیگر از موارد مهم استفاده از نقشه غارها در امداد و نجات غار است به طوری که در حین رخداد حادثه بعد از خبردار شدن گروه امداد متخصص فرمانده عملیات امداد از نقشه برای طرح ریزی عملیات امداد استفاده مینماید و این کار شاید برای یک فرد با تجربه حدود کسری از ساعت طول بکشد. اما در صورت نبود آن گروه امداد باید از اطلاعات شفاهی افراد دارای تجربه غار مورد نظر استفاده نموده و خود را در گرو زمانی طولانی تر و عملیاتی غیر مطمن قرار بدهد.
از آغاز شروع غارشناسی نقشه برداری از غارها نیز بخشی از فعالیت های انجام شونده در غارها بوده است و تا کنون غارهای بسیاری در جهان نقشه برداری شده اند. حتی در بعضی کشورهای پیشرو در زمینه غارشناسی تعداد غارهای نقشه برداری شده نزدیک صد در ص از غارهای این کشورها است و غارنوردان این کشورها فعالیت های خود را معطوف کشورهای کمتر کار شده میکنند. از جمله آنان میتوان به غار ماموت آمریکا اشاره کرد که بعد از چند نسل نقشه برداری در آن اکنون حدود 630 کیلومتر نقشه برداری انجام شده است و این کار در حال ادامه است. دیگر نمونه ها غار هان سون دونگ ویتنام است که حجیم ترین غار جهان نام گرفته. یا غار کروبرا ورونیکا که با عمق 2197 متری عمیق ترین غار طبیعی جهانست.
مهم ترین غار های نقشه برداری شده ایران غارهای کتله خور باطول حدود 20000 متر طولانی ترین غار ایران، غار پراو با عمق 751 متر عمیق ترین غار ایران، غار دوسر با حدود 85 هزار متر مربع بزرگترین غار ایران و چهارم در جهان و غار نمکدان با طول حدود 6580 متر طولانی ترین غار نمکی جهان میتوان نام برد.
نقشه برداری از غارها کاری زمان بر و خسته کننده است و افراد کمی به آن علاقمند خواهند شد. البته به دلیل اهمیت این کار و سختی آن و اینکه برای شناسایی و تحقیق در مورد غارها نمیتوان از روش های معمول مثل عکاسی هوایی یا استفاده از ماهواره ها با هدف نقشه برداری سود برد و تنها راه وارد شدن به غارها است. نیاز است که افرادی با تجارب غارنوردی شخصا این کار را انجام دهند، که با توجه به نبود امکانات و پشتیبانی زحمت این کار بر دوش افراد علاقمند دلسوز است. اما برای این کار نیاز به اطلاعات و آموزش لازم است که بخش بزرگی از آن را تجربه عملی به دست می دهد. (جلال زارعی)
آموزش و آشنایی با غارنوردی مسئولانه در کانال غارشناسی فارسی:
@PersianSpeleology
]]>
بیماریهای شایع در غار 2017-09-12T05:27:44+01:00 2017-09-12T05:27:44+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/89 Jalal zareie بیماریهایی که می توانند در یک غار شما را تهدید کنند!مجله وایرد در طبقه بندی جدید خود به معرفی تمام اتفاقات ناگواری که ماجراجویان را در جریان یک اکتشاف و یا بازدید در یک غار تهدید می کنند پرداخته است.به گزارش خبرگزاری مهر، زمانی که برای اکتشاف و یا یک گردش ماجراجویانه به غار می روید به این وسایل نیاز دارید: چراغ، طناب، ابزار غارنوردی، آب و غذا به اندازه کافی. در جریان کاوش در یک غار خطرات بسیاری می تواند شما را تهدید کند. در این راستا، مجله وایرد فهرستی از این خطرات را تهیه کرده است که بسی

بیماریهایی که می توانند در یک غار شما را تهدید کنند!

مجله وایرد در طبقه بندی جدید خود به معرفی تمام اتفاقات ناگواری که ماجراجویان را در جریان یک اکتشاف و یا بازدید در یک غار تهدید می کنند پرداخته است.
به گزارش خبرگزاری مهر، زمانی که برای اکتشاف و یا یک گردش ماجراجویانه به غار می روید به این وسایل نیاز دارید: چراغ، طناب، ابزار غارنوردی، آب و غذا به اندازه کافی.

 

در جریان کاوش در یک غار خطرات بسیاری می تواند شما را تهدید کند. در این راستا، مجله وایرد فهرستی از این خطرات را تهیه کرده است که بسیار قطورتر از لیست وسایل مورد نیاز برای سفر به نظر می رسد.
علاوه بر خطر سقوط، سُر خوردن، شکستگی اندامهای بدن و هجوم خفاشها، خطر حمله ارگانیسمهای میکروسکوپی ساکن غارها که می توانند عامل انتقال بیماریهای مهلکی باشند بیش از همه خودنمایی می کند.
"ریکارود پریرا اخریا"، استاد بیماریهای عفونی در دانشگاه فدرال ریو دو ژانیرو توضیح داد: "افراد در تمام دنیا برای کشف طبیعت و اکولوژی شروع به اکتشاف غارها می کنند، فکر می کنم کار خوبی باشد اما با خطرات بسیاری همراه است."
این خطرات نه تنها بازدیدکنندگان علاقه مند بلکه غارشناسان و معدنچیان را از طریق فضولات حیوانات، تماس با آب آلوده و گازگرفتگی تهدید می کند.
هرچند با وجود تمام این تهدیدات، همیشه کسانی هستند که این خطرات را می پذیرند و به اکتشاف غارها دست می زنند.
"ماتیو کانز" از انجمن ملی غارشناسی نیز گفت: "غارشناسی به شما اجازه می دهد که شگفت انگیزترین چیزها را ببنید. آبهای زیرزمینی، اشکال مختلف گچی و ... . هیجان انگیز است که بدانی به جایی رسیده ای که هرگز کسی به آن نرسیده است."

خطراتی که غارشناسان را تهدید می کند:


هیستوپلاسموزیز (Histoplasmosis):

 

زمانی با عنوان "بیماری غار" شناخته می شد. هیستوپلاسموزیز یک عفونت ریوی در اثر آلودگی به قارچ Histoplasma capsulatum است. این قارچ، خفاشها و پرندگان را آلوده می کند و سپس از راه فضولات این حیوانات دفع می شود. انسان در تماس مستقیم با این فضولات و یا استنشاق آنها می تواند به این قارچ آلوده شود.
این بیماری که تنها در موارد نادری مهلک است در حدود 10 روز به طول می انجامد. افراد مبتلا علائم مشابه آنفلوآنزا و یا سل را دارند. به طوریکه تا قبل از 1930 این بیماری با سل اشتباه گرفته می شد. هیستوپلاسموزیز یکی از شایع ترین بیماریهایی است که غارشناسان را تهدید می کند.

 

 

هاری (Rabies):

 

این یکی از خطرناک ترین بیماریها برای کسانی است که در غارها زندگی کار می کنند. درصورتیکه این بیماری فوراً و بلافاصله درمان نشود می تواند منجر به تشنج، کما و مرگ شود.
ویروس هاری در رطوبت غارها پیدا می شود. رطوبت، شرایطی ایده آل برای تکثیر و زندگی طولانی این ویروس است.
متخصصان در این خصوص اظهار داشتند: "زمانی که با صدها هزار خفاشی مواجهید که در یک محیط گرم و مرطوب داخل غار، فعالیتهای روزانه خود را انجام می دهند باید بدانید که ویروس هاری هم در معرض شما قرار دارد. به ویژه که این ویروس می تواند تا مدتها در فضولات این حیوانات باقی بماند."
درحقیقت، بر پایه اطلاعات مرکز کنترل بیماری آمریکا خفاشها بزرگترین مسئولان انتقال آلودگی هستند. به طوریکه این پستانداران پرنده، یکی از چهار حیوان عامل انتقال هاری بشمار می روند.
این بیماری از طریق گازگرفتگی و یا چنگ انداختن منتقل می شود. افرادی که به طور مرتب به غارها می روند باید نسبت به این ویروس واکسینه شوند

تب خونریزی دهنده ماربورگ (Marburg Hemorrhagic Fever):

 

ویروس ماربورگ که از خانواده ویروس ابولا است سبب بروز تب خونریزی دهنده کشنده ای می شود. به نظر می رسد که عامل انتقال این ویروس، خفاش میوه خوار آفریقایی باشد. باوجود این، بسیاری از پستانداران دیگر نیز می توانند این ویروس را منتقل کنند.
پس از حدود یک هفته نهفتگی، ویروس ماربورگ موجب تب و دردهای عضلانی می شود. در مراحل پیشرفته تر، بیماری در 25 تا 90 درصد از موارد منجر با مرگ بیمار پایان می یابد. بین سالهای 1998 تا 2000 در جمهوری دمکراتیک کنگو 128 نفر در اثر این عفونت جان باختند که بیشتر آنها معدنچیان یک معدن طلا بودند.


لپتوسپیروزیز (تب 7 روزه) (Leptospirosis):

 

معدنچیان و غارشناسان نواحی گرمسیری می توانند در تماس با آب آلوده به فضولات خفاشها و موشهای صحرایی به این بیماری مبتلا شوند. این بیماری که سبب سردرد، تب و دردهای عضلانی می شود با مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان است. هرچند بهترین راه برای دوری جستن از تب 7 روزه این است که از نوشیدن آب در غارها اجتناب کنیم، چکمه های لاستیکی بپوشیم، ماسک و دستکش داشته باشیم و به محض مشاهده زخمهای سطحی فوراً آنها را ضدعفونی کنیم.

تب راجعه (Relapsing Fever):

 

این تب به ویژه در خاورمیانه و آسیای مرکزی شایع است اما در آمریکا، آمریکای جنوبی و آفریقا نیز دیده می شود. این آلودگی در اثر عفونت به باکتری که در بدن ککهای ساکن مکانهای مرطوب و تاریک غارها زندگی می کند منتقل می شود.
این بیماری با تب، دردهای عضلانی، سردرد و معده درد آغاز می شود و زمانی که به نظر می رسد بیمار درمان شده است دوباره باز می گردد. این بیماری، با ترکیبی از داروهای مختلف درمان می شود.
برای اجتناب از آلودگی بهتر است که از ککها دور شوید و اگر آنها را دیدید بدون اینکه نابودشان کنید محترمانه از کنارشان رد شوید.

منبع: خبرگزاری مهر


]]>
اسپلیلیوتراپی یا غار درمانی در درمان پسوریازیس 2017-09-12T05:26:42+01:00 2017-09-12T05:26:42+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/88 Jalal zareie اسپلیلیوتراپی (Speleotherapy)، راه درمانی طبیعی برای برخی از بیماری ها بوده و شامل گذراندن وقت در زمان های کنترل شده در درون غارهای نمک و استفاده از یون های منفی منتشر شده از نمک ها است. اسپلیلیوتراپی به تنهایی یا همراه با سایر درمان ها می تواند برای بهبود یا کاهش علایم پسوریازیس و یا کاهش نیاز این بیماران به داروهای شیمیایی بکار رود.  اسپیلیلیوتراپی چیست:در زبان یونانی اسپیلیلیو یعنی غار و برخی واژه اسپلیلیوتراپی را به معنی غاردرمانی می دانند. انسان از دوران باستان از آثار غا غار درمانی در درمان پسوریازیس


اسپلیلیوتراپی (Speleotherapy)، راه درمانی طبیعی برای برخی از بیماری ها بوده و شامل گذراندن وقت در زمان های کنترل شده در درون غارهای نمک و استفاده از یون های منفی منتشر شده از نمک ها است. اسپلیلیوتراپی به تنهایی یا همراه با سایر درمان ها می تواند برای بهبود یا کاهش علایم پسوریازیس و یا کاهش نیاز این بیماران به داروهای شیمیایی بکار رود.

 

 

اسپیلیلیوتراپی چیست:

در زبان یونانی اسپیلیلیو یعنی غار و برخی واژه اسپلیلیوتراپی را به معنی غاردرمانی می دانند. انسان از دوران باستان از آثار غارها بر سلامتی خود آگاه بوده است. در زمان جنگها، مردم برای در امان ماندن از گزند دشمنان در غارها و معادن نمک، برای هفته ها پنهان می شدند. پس از اینکه مجبور بودند مدت ها در غارها زندگی کنند فهمید که علایم برخی از موارد سرفه ها، گرفتگی بینی و سایر بیماری های تنفسی در فضای غارها بهبود می یابند. هنگامی که انسانها در مورد این پدیده کنجکاو شدند، اسپلیلیوتراپی شکل گرفت. از این روش در مشرق زمین و اروپای مرکزی برای سالها استفاده می شده است.

 

با افزایش آلودگی هوا و آب در قرن اخیر، بیماریهای پوستی، راشهای پوستی و تنفسی مانند آلرژی، آسم، مشکلات تنفسی نیز افزایش یافت. علم پزشکی با داروها با این بیماری ها مبارزه می کند اما برخی اوقات فقط علایم بیماری به ظاهر فروکش می کند و عوارض داروهای استفاده شده، بیشتر از اثربخشی آنها است.

البته نظریه یون منفی اخیرا شکل گرفته و طرفداران این نظریه روز به روز بیشتر می شوند، با این حال برخی معتقدند که آثار درمانی خاص هوای غارها را می توان ناشی از درصد بیشتر گاز های دی اکسید کربن و برخی دیگر از گازها در هوای غارها نسبت به هوای آزاد دانست.

ذرات بسیار ریز نمک به فضای آلوئول ها (کیسه های هوایی)، برونش ها (راههای هوایی) و برونشیول ها دست پیدا می کنند و مسیر راههای هوایی فوقانی و تحتانی را تمیز می کنند. البته منظور از نمک، نمک طعام نیست بلکه سایر نمکهای معدنی است.

مرکز اسپلیلیوتراپی در کوههای هیمالیا از ۲۵۰ میلیون سال پیش ساخته شده است، غارهایی دارای مفیدترین انواع نمکها برای انسان که ازخشک شدن اقیانوسهای اولیه، شکل گرفته است. تحقیقات نشان داده است که این روش در درمان یا بهبود علایم بسیاری از بیماران نظیر پسوریازیس و اگزما موثر بوده است.

موارد استفاده از اسپلیلیوتراپی:

دیگر بیماری هایی که مسلم است از این روش بهبود یافته اند عبارتند از:

آسم، آلرژی ها، برونشیت مزمن، سرفه

سرماخوردگی و آنفولانزا

سینوزیت، فارنژیت، عفونت های تنفسی

پسوریازیس

اختلالات هوشیاری، میگرن، افسردگی و اضطراب

البته در این روش از تمام انواع غارها استفاده نمی شود بلکه از غارهایی استفاده می شود که در آنها برخی از ترکیبات معدنی خاص وجود دارد. درمان در روش اسپلیلیوتراپی شامل قرار گرفتن در معرض هوای غارهای نمک برای یک ساعت در روز و در طول یک ماه است.

این روش چگونه عمل می کند؟

چندی از آثار روش یون های شارژ منفی در روی بدن انسان را می توان ثابت کرد. آن آثار عبارتند از:

کاهش ضربان قلب و فشار خون

افزایش حجم هوای وارد شده به ریه ها در هر تنفس

افزایش ضربان سلول های کوچک پاک کننده که جدار کانال های تنفسی را می پوشانند

تأثیر مفید بر غدد درون ریز یا همان غدد تولید کننده هورمون ها

تأثیر بر ریتم ها و امواج طبیعی مغز و سیستم ایمنی

تنفس هوای دارای مقدار نسبتاً زیاد از آن یون ها مقدار سروتونین را در بافت های بدن آن ها و حتی سلول های مغزی آن ها کاهش داده است. این یافته مهم است، زیرا امروزه می دانیم که سروتونین یکی از عناصر فرستنده یا انتقال پیام درون شبکه عصبی مغزی بدن انسان است و تغییر مقدار آن نتایج گوناگون تولید می کند. جوّ یون های شارژ منفی اثری برجسته بر ریتم ۲۴ ساعته عملکرد طبیعی بدن افراد گروه گذاشته است. و این خیلی جالب است زیرا امروزه می دانیم که ماده سروتونین یکی از عوامل کنترل کننده ریتم های گوناگون بدن است. یون های منفی هم چنین فعالیت امواج آلفای مغز را بیش تر می کنند و این فعالیت را در مناطق متفاوت مغز هماهنگ می کنند. فعالیت بیش تر امواج آلفا باعث پیدایش احساسات دلپذیر و احساس آرامش می شوند. در این روش به واسطه یک عنصر فرستنده داد و ستدهای عصبی موجود در مغز انسان عمل می کند و آن نیز به نوبه خود بر هورمون های بدن و نظام عصبی بدن اثر می گذارد .

روش اجرا چگونه است؟

البته نیازی نیست برای این کار به هیمالیا سفر کنید! اخیرا دستگاه هایی ساخته شده اند که توانایی تولید یون های منفی را در فضای منزل یا اتاق شما دارند. این روش از ذرات شارژ منفی هوا برای پیش گیری و درمان بیماری ها استفاده می کند.

دستگاه های مولد یون های منفی را به دو طریق می توان به کار گرفت. معمول ترین طریق، افزودن یون های منفی به هوای تنفسی اتاق خانه یا اداره و یا تالار کارخانه است. دومین طریق، هدایت مستقیم یون های منفی تولیدی دستگاه به مکان ظهور علائم بیماری در بدن است. این دومین طریق مسلماً در موارد سوختگی، تاول، اگزما، پسوریازیس و غده های گوناگون بهترین طریق است.

نتایج مختلف با بیماری های مختلف:

بهترین شکل استفاده از این روش برای هر بیمار را باید به طریق آزمایش و خطا انتخاب کرد. آثار بهبود در موارد سوختگی، برخی انواع سردرد میگرن، زکام و حساسیت به گیاهان را تقریباً بلافاصله می توان مشاهده کرد، ولی دیگر بیماری ها چون تنگی نفس، اگزما و پسوریازیس زمان بیش تری نیازمندند. بارها مشاهده شده که سرماخوردگی کودکان پس از یک شب خوابیدن در اتاقی که دستگاه مولد یون های منفی تا صبح در آن کار کرده خوب شده است، ولی بهبود میگرن شدید شاید چند هفته استفاده مداوم از آن دستگاه را نیاز داشته باشد.

وب سایت : سایت درمانی پسوریازیس  /   سال : ۱۳۹۶   /   انتشار خبر : ۷ مرداد ۱۳۹۵ , ساعت ۵:۳۸

 


]]>
دانشگاه کردستان : برگزاری دوره آموزشی و کاربردی 2017-04-09T14:12:20+01:00 2017-04-09T14:12:20+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/87 Jalal zareie در تاریخ 1395/3/15 دوره آموزشی و کاربردی " نقشه برداری و نقشه کشی غار" به صورت عملی و تئوری در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه کردستان برگزار گردید. مدرسان این دوره آقایان دکتر سعید خضری(با تخصص ژئومورفولوژی کارست)، دکتر هادی امین رسولی(با تخصص زمین شناسی) و مهندس جلال زارع( عضو هیئت غارنوردی البرز و متخصص در نقشه برداری و نقشه کشی غار) بودند. در این دوره که به مدت ده ساعت برگزار شد ابتدا مبانی نظری اشکال نواحی کارستی توسط آقای دکتر خضری بیان گردید سپس نحوه کار با کمپاس برانتون توسط آقای دکتر ام در تاریخ 1395/3/15 دوره آموزشی و کاربردی " نقشه برداری و نقشه کشی غار" به صورت عملی و تئوری در دانشکده منابع طبیعی دانشگاه کردستان برگزار گردید. مدرسان این دوره آقایان دکتر سعید خضری(با تخصص ژئومورفولوژی کارست)، دکتر هادی امین رسولی(با تخصص زمین شناسی) و مهندس جلال زارع( عضو هیئت غارنوردی البرز و متخصص در نقشه برداری و نقشه کشی غار) بودند. در این دوره که به مدت ده ساعت برگزار شد ابتدا مبانی نظری اشکال نواحی کارستی توسط آقای دکتر خضری بیان گردید سپس نحوه کار با کمپاس برانتون توسط آقای دکتر امین رسولی به صورت عملی آموزش داده شد و در دنباله کلاس، چگونگی ترسیم نقشه غار در سه حالت مختلف plan, section و profile آموزش داده شد. در پایان به شرکت کنندگان در دوره "گواهی شرکت در دوره" اعطا گردید.

منبع: دانشگاه کردستان


]]>
وبلاگ اختصاصی جدید 2016-07-03T15:53:15+01:00 2016-07-03T15:53:15+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/86 Jalal zareie به عرض شما دوستان و مخاطبان گرامی میرساند که از این پس در یک وبلاگ جدید اختصاصی تازه تاسیس برای پرداختن به مطالب مربوط به غارها از آدرس زیر در خدمت شما هستم و به مرور مطالب مربوط به غار این وبلاگ را به آنجا منتقل خواهم کرد. به دلیل اینکه این سرویس دهنده برای ارسال مطالب محدودیت اجرا میکند و خیلی مطالب حجیم را نمیشود در آن منتشر ساخت.در آینده در این وبلاگ مطالبی شخصی منتشر خواهند شد.خیلی ممنون از توجه شماغارشناسیاسپلانکینگ یعنی: علاقه به غار شناسی، علاقمندی به کشف و مطالعه غارها؛http://spelunki به عرض شما دوستان و مخاطبان گرامی میرساند که از این پس در یک وبلاگ جدید اختصاصی تازه تاسیس برای پرداختن به مطالب مربوط به غارها از آدرس زیر در خدمت شما هستم و به مرور مطالب مربوط به غار این وبلاگ را به آنجا منتقل خواهم کرد. به دلیل اینکه این سرویس دهنده برای ارسال مطالب محدودیت اجرا میکند و خیلی مطالب حجیم را نمیشود در آن منتشر ساخت.
در آینده در این وبلاگ مطالبی شخصی منتشر خواهند شد.
خیلی ممنون از توجه شما

غارشناسی

اسپلانکینگ یعنی: علاقه به غار شناسی، علاقمندی به کشف و مطالعه غارها؛

http://spelunking.blogfa.com/

]]>
لیست غارهای ترکیه 2016-07-01T13:46:26+01:00 2016-07-01T13:46:26+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/85 Jalal zareie حدوا چهل هزار 40000 غار در ترکیه موجود است که نشان دهنده جاذبه های توریستی این کشور هستند. بیشتر غارها در کوهستان کارستیک برج ثور هستند. انجمن غارشناسی ترکیه در سال 1964 تاسیس شده است که ابتدا بررسی غارها تحت نظارت آن بود. بعدا انجمن غارشناسی دانشگاه سلچوک بخشی از کار را به عهده گرفته است و در ادامه واحد اکتشاف غار و کارست تحت نظارت واحد مطالعات بخش مطالعات زمین شناسی ام تی آ وارد میدان شده است. آنها هشتصد 800 غار را تا کنون بررسی کرده اند. در زیر یک لیست ناقص از غارهای ترکیه را می بینید. غا
 "Cave Location in Turkey". Oxford University Cave Club. 1964. Retrieved 2015-06-23.
 "Türkiye'nin En Uzun Mağaraları" (in Turkish). Mağara Araştırma Derneği. Retrieved 2016-05-19.
 "Bu mağaralar görülmeye değer"Sabah (in Turkish). 2012-04-16. Retrieved 2015-06-23.
 "Gökgöl Mağarası – Zonguldak" (in Turkish). Yatırım ve İşleteler Genel Müdürlüğü. Retrieved 2016-05-19.

]]>
گفت وگو با چنگیز شیخلی پیشکسوت غارشناسی ایران 2016-06-11T17:18:47+01:00 2016-06-11T17:18:47+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/82 Jalal zareie بزرگترین غار ایران از نظر طول غار «چاه وزمه  کلهرود» است. Iran's longest cave, the cave is Chavzme Kalahrod in isfahan گفت وگو با چنگیز شیخلی پیشکسوت غارشناسی ایران   اشاره: غار تنها یک اثر طبیعی نیست. غار نخستین خانه انسان محسوب می شود. هنوز هم نشانه های کهن ترین آثار زندگی و دستافرینه های آدمی را در غارها می توان یافت. نهفته های بسیار با ارزش غارها به شناخت زندگی و تمدن پیشینیان بسیار کمک می کند. از این رو، غارنوردان که در پژوهش&nbs


بزرگترین غار ایران از نظر طول غار «چاه وزمه  کلهرود» است. Iran's longest cave, the cave is Chavzme Kalahrod in isfahan 
گفت وگو با چنگیز شیخلی پیشکسوت غارشناسی ایران   اشاره: غار تنها یک اثر طبیعی نیست. غار نخستین خانه انسان محسوب می شود. هنوز هم نشانه های کهن ترین آثار زندگی و دستافرینه های آدمی را در غارها می توان یافت. نهفته های بسیار با ارزش غارها به شناخت زندگی و تمدن پیشینیان بسیار کمک می کند. از این رو، غارنوردان که در پژوهش های خود خطرات بسیاری را به جان می خرند، از باارزش ترین تلاشگران عرصه فرهنگ و تاریخ ما محسوب می شوند.   
نشستن پای صحبت غارنوردان و غارشناسان قدیمی، دانش ارزنده ای از غار و غارنوردی را در قالب خاطرات و یادداشت های این گروه از ورزشکاران و پژوهشگران پرتلاش به ما عرضه می دارد. حاصل گفت وگوی همشهری با یکی از پیشکسوتان غارشناسی را می خوانید.
* لطفاً خودتان را معرفی کنید.
- متولد ۱۳۰۶ مشهد، دیپلم ادبی در سال ۱۳۳۱. در انجمن فرهنگی ایران و انگلیس به صورت مکاتبه ای رشته باستان شناسی کمبریج را حدود سه سال تحصیل کردم که در تمام دوران تحصیل مقام اول یا دوم را کسب کرده بودم که قرار بود از بورس تحصیلی هم استفاده کنم. مدرک آن نیز برابر لیسانس بود. در آن زمان پدرم که نظامی بود فوت کرد و من کفالت خواهر و برادر و مادرم را به عهده گرفتم و همراه این مسئله و ادامه مبارزه ملی شدن نفت با انگلیسی ها اوج گرفته بود و بالطبع مؤسسه فرهنگی ایران و انگلیس تعطیل شد و در سال ۱۳۳۶ به استخدام یکی از سازمان های بهداشتی درآمدم. آقای کمالیان از کوهنوردان قدیمی ، رئیس کارپردازی این اداره بود و بنده نیز مسئول امور سمعی بصری اداره آموزش بهداشت وزارت بهداری بودم.
* از چه زمانی با طبیعت و کوهپیمایی آشنا شدید؟
- از سن ۱۲ سالگی .آن زمان در مشهد بودم ابتدا از کوه سنگی شروع کردم هر ۳ ماه تابستان با دوستانم به طرقبه و عنبران می رفتیم و پیوسته در طبیعت بودیم. در مرداد ۱۳۲۴ به قله کلکچال صعود کردم. در خرداد ۲۶ به قله توچال و سپس به قله دماوند رفتم. در مرداد ۱۳۲۶ با کاروان مرحوم مهران به عضویت باشگاه نیرو و راستی درآمدم.
* از چه زمانی علاقه شما به غار جلب شد و غارنوردی را آغاز کردید؟ 
- در سال ۱۳۲۴ به اولین غاری که قدم گذاشتم حفره ای در منطقه حصار بود که درواقع محلی دخمه مانند و متعلق به دوران قبل از اسلام بود. غار بعدی که رفتم غار سربی واقع در کوه بی بی شهربانو بود که در منطقه شهر ری قرار داشت. در سال ۱۳۲۵ در آذر ماه هیأت غارنوردی ایران را تأسیس کردیم. دیگر اعضای مرکزی غیر از اینجانب آقایان سیروس مستوفی و اکبر شفیع زاده بودند. سیستم کار ما بر اساس کار گروهی علمی بود و بر این اساس اعضا نیز محدود بودند. در همان سالها از سوی سازمان جغرافیایی کشور و فدراسیون کوهنوردی ایران چند برنامه به من واگذار شد با مرحوم آقای عبدالواحد خنجی برای تصحیح و تعیین نقشه منطقه چهارمحال و بختیاری در ۳ سفر به آنجا رفتیم که نقشه هایش چاپ شده و در سازمان جغرافیایی ارتش موجود است. از سال ۵۲ تا ۵۷ نیز رئیس کمیته غارنوردی بودم.
* نظرتان راجع به غارنوردی چیست؟
- ما ۳ شعار در اساسنامه هیأت غارشناسی داشتیم: ۱- یکی برای همه، همه برای یکی ۲- ارزش کشفیات در روشن کردن مجهولات است نه در مهم بودن آن ۳- پایداری، استقامت، خستگی ناپذیری. بنابراین ما در هیأت غارنوردی اعتقاد به این ۳ اصل داشتیم. مثلاً غار منطقه «کنی کولنو» که در کردستان قرار دارد اگر نقشه محل آن و نقشه داخل غار نبود این غار ناشناخته می ماند و کسی نمی دانست محل غار در کجا واقع شده است. یک عده برای ورزش به غار می روند، یک عده برای اکتشاف به غار می روند که نقشه غار به هر حال برای هر ۲ گروه مهم می باشد.
* مهمترین غاری که موفق به دیدن آن شده اید، چه نام دارد؟
- غاراسک با ۷۵۰ متر عمق که در لاریجان واقع شده و از بزرگترین غارهای ایران است. حداکثر طول غارهای ایران از ۳۰۰۰ متر تجاوز نمی کند. بزرگترین غار ایران از نظر طول غار «چاه وزمه  کلهرود» است که ۳ کیلومتر طول دارد که اکتشاف آن متعلق به هیأت غارنوردی بود. دیگر غار رودافشان در سال ۱۳۲۶ نقشه آن را تهیه کردیم که متأسفانه الان پر از زباله است. همچنین غار پرو که در سال ۵۳ تا چاه هشتم آن رفتیم که به علت از بین رفتن کوله و آذوقه و کمبود وسایل موفق به فتح غار نشدیم. الان کوهنوردان کرمانشاه تا چاه ۲۶ آن نیز رفته اند و غار را تا انتها بررسی کرده اند.
* ویژگی های علمی غار چقدر برای شماجذاب و جالب است؟ 
- هر کدام از جنبه ها بحث جداگانه دارد چه از نظر فنی چه از نظر اکتشافات، مثلاً غار «پرو» از نظر عمق بیستمین غار دنیا شناخته شده است و در عین حال که جزو دشوارترین غارهای دنیا محسوب می شود از نظر باستانشناسی غار، تمامی غارهای ایران دارای این جنبه هستند که متأسفانه از نظر سازمان میراث فرهنگی توجهی به آن نمی شود همان طور که برای چاپ «فرهنگ غارهای ایران» آنها همین جواب را دادند و تذکر دادند: غارها یک اثر طبیعی محسوب می شوند و از چاپ کتاب من سرباز زدند در حالی که قدیمی ترین اثر باستانی ایران در غارها کشف شده است، مثل غار کمربند و هوتو، که در استان مازندران(در بروجن ۵ کیلومتری بهشهر) قرار دارد و اسکلت انسان متعلق به ۷۵۰۰۰ سال پیش در آنجا کشف شد. غار قمری و غار کنجی در منطقه استان لرستان که آثار و نشانه هایی از انسانهای بسیار قدیمی دارد. غار همیان و میرملاس که در کوهدشت لرستان قرار دارند و دارای نقاشیهای دوره ماقبل تاریخ بوده  اند. همچنین در غار «اسپهبدان» خورشید که وسایلی که کشف شد به میراث فرهنگی داده شد. غاراسک نیز که انسان نشین بوده آنجا سفال متعلق به ۷۰۰ سال پیش از زمان مغول را پیدا کردیم. غار یخ مراد نیز که چاهی در محوطه جلوی آن قرار دارد، که در سفر سوم به آن غار متوجه شدم. اکثر غارهای ما دارای سوابق تاریخی است.
* نظرتان راجع به غار پرو چیست؟   
- درباره این غار گروه کوهنوردان انگلیسی و لهستانی اطلاعات علمی و فنی خوبی داشتند و تحقیقات زیادی در این مورد انجام دادند. زمانی که برای فیلمبرداری غار گل زرد با گروه انگلیسی و آلمانی کار می کردم در مقایسه غار پیرسن مارتن و پرو آنها نیز بر دشواری غار پرو صحه می گذاشتند. 
* آیا هنوز برای غارنوردی و اکتشاف اشتیاق دارید؟
- صد در صد تا زمانی که می توانم روی پا بایستم دنبال این کار هستم. گفت: از آن به دیر مغانم عزیز می دارند که آتشی که نمیرد همیشه در دل ماست.
* آیا تاکنون برای چاپ مطالعات غارشناسی که به انجام رسانده اید اقدام کرده اید؟
- این مجموعه شامل ۱۶ جلد فرهنگ غارهای ایران است که الان در کتابخانه من خاک می خورد. به هر طرف رفتم کسی راضی به چاپ آن نشده است فهرستی هم از مقالاتم آماده کرده ام که پیش از این در مجلات و نشریات مختلف از جمله، کیهان ورزشی، شکار و طبیعت چاپ شده است اما هنوز، امکانی برای چاپ این آثار نیافته ام.
گفت وگو: نرگس روحانی سراجی http://www.hamshahrionline.ir/HAMNEWS/1382/820515/news/mohit.htm
]]>
معرفی پنج غار كوچك و یك چاه غار (Shaft) در منطقه جوان رود كرمانشاه 2016-06-10T13:13:08+01:00 2016-06-10T13:13:08+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/81 Jalal zareie نویسند‌گان: [ جلال زارعی ] - عضو انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران[ حسین شایگان ] - عضو انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران خلاصه مقاله:اكتشاف، شناسایی و پیمایش یك چاه غار (Shaft) با عمق تقریبا 35 - متر از نوع آهكی در منطقه هدگه (زنبور عسل)،در نزدیكی روستای قوری قلعه در منطقه جوان رود كرمانشاه؛ حوالی غار قوری قلعه (طولانی ترین غار روخانه ای ایران)، و پنج فقره غار كوچك در جاده ثلاث بابا جانی به سمت دره ی قجه كه به معنای سخت است بعد از روستای سیاران نهر آب
نویسند‌گان:

 

جلال زارعی ] - عضو انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران
حسین شایگان ] - عضو انجمن غارنوردان و غارشناسان ایران

 

خلاصه مقاله:

اكتشاف، شناسایی و پیمایش یك چاه غار (Shaft) با عمق تقریبا 35 - متر از نوع آهكی در منطقه هدگه (زنبور عسل)،در نزدیكی روستای قوری قلعه در منطقه جوان رود كرمانشاه؛ حوالی غار قوری قلعه (طولانی ترین غار روخانه ای ایران)، و پنج فقره غار كوچك در جاده ثلاث بابا جانی به سمت دره ی قجه كه به معنای سخت است بعد از روستای سیاران نهر آب و شناسایی بیش از ده ها حفره در ارتفاعات منطقه جوان رود.

 

كلمات كلیدی:

جوان رود،قوری قلعه،هدگه،رود آب سفید برگ، رود لیله

 این مقاله در پانزدهمین همایش انجمن زمین شناسی ایران ارائه شئه است که آن را از لینک زیر می توانید بیابید:
معرفی پنج غار كوچك و یك چاه غار (Shaft) در منطقه جوان رود كرمانشاه

متن کامل گزارش این برنامه نیز از لینک زیر قابل دانلود است:
گزارش برنامه اکتشاف غارهای حوانرود

]]>
گزارش مختصر جلسه اتاق فکر فعالین و منتقدین غارنوردی در فدراسیون کوهنوردی 2016-06-08T17:12:34+01:00 2016-06-08T17:12:34+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/80 Jalal zareie گزارش مختصر جلسه اتاق فکر فعالین و منتقدین غارنوردی در فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با موضوع:راه های پیشرفت و موانع پیشرفت غارنوردی در ایراندر تاریخ سه شنبه 1392/11/08 ساعت 3 تا 6 بعدازظهر که به دعوت آقای وحید مصدری مربی غارنوردی از طرف فدراسیون از افراد زیر انجام شده بود:1- علی شیرازی: دبیر جلسه2- رضا زارعی: رئیس فدراسیون3- وحید مصدری از تهران4- مهیار کفاش از تهران5- یوسف واقف از تهران6- بهروز محمدی از اصفهان7- ابراهیم بیرامیان از تبریز8- روشن امین نیا  از تهران9- عباس توسلی از تهران1 گزارش مختصر جلسه اتاق فکر فعالین و منتقدین غارنوردی در فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با موضوع:

راه های پیشرفت و موانع پیشرفت غارنوردی در ایران

در تاریخ سه شنبه 1392/11/08 ساعت 3 تا 6 بعدازظهر که به دعوت آقای وحید مصدری مربی غارنوردی از طرف فدراسیون از افراد زیر انجام شده بود:

1- علی شیرازی: دبیر جلسه

2- رضا زارعی: رئیس فدراسیون

3- وحید مصدری از تهران

4- مهیار کفاش از تهران

5- یوسف واقف از تهران

6- بهروز محمدی از اصفهان

7- ابراهیم بیرامیان از تبریز

8- روشن امین نیا  از تهران

9- عباس توسلی از تهران

10- یوسف سوری نیا از تهران

11- جلال زارعی از البرز

12- علیرضا بلاغی از قزوین

13- حسین بوئینی از البرز

14- سعید کفشگیری از گلستان

 

]]>
کارگاه آشنایی با غارنوردی مسئولانه 2016-05-09T17:11:21+01:00 2016-05-09T17:11:21+01:00 tag:http://farzand-iran.mihanblog.com/post/79 Jalal zareie اداره محیط زیست استان البرز و انجمن غار و غارشناسی ایرانیان برگزار می کنند.سومین همایش حفاظت از غارها در استان البرزکارگاه آشنایی با غارنوردی مسئولانهبا سخنرانی اساتید دانشگاهزمان: جمعه 31 اردیبهشت 1395از ساعت 8 تا 18 به مدت یک روز؛(این روز، روز پاسداشت محیط زیست در استان البرز است.)مکان: سالن اجتماعات محیط زیست البرزبا ارایه گواهی حضور از اداره محیط زیست البرز و پذیرایی روزانهسر فصل های آموزشی( بخش اول)آشنایی با حساسیت ها و اهمیت های غارها1- آشنایی با آبهای زیر زمینی در کارست و اهمیت

اداره محیط زیست استان البرز و انجمن غار و غارشناسی ایرانیان برگزار می کنند.

سومین همایش حفاظت از غارها در استان البرز

کارگاه آشنایی با غارنوردی مسئولانه
با سخنرانی اساتید دانشگاه

زمان: جمعه 31 اردیبهشت 1395
از ساعت 8 تا 18 به مدت یک روز؛
(این روز، روز پاسداشت محیط زیست در استان البرز است.)
مکان: سالن اجتماعات محیط زیست البرز
با ارایه گواهی حضور از اداره محیط زیست البرز و پذیرایی روزانه

سر فصل های آموزشی
( بخش اول)
آشنایی با حساسیت ها و اهمیت های غارها

1- آشنایی با آبهای زیر زمینی در کارست و اهمیت آن در غار

2- آشنایی با غارنهشته های رسوبی در غارها و میکروارگانیسم های غارزی

3- آشنایی با غارزیان و حساسیت حیات در غار

4- آشنایی با خفاش های غارزی

5- آشنایی با پدیده های باستانی و دیرینه در غارها

6- آشنایی با غارهای استثنایی

7- آشنایی با کاربردهای غارها برای انسان

سر فصل های آموزشی
( بخش دوم)
آموزش غارنوردی مسئولانه

1- آموزش غارنوردی با کمترین آسیب

2- آشنایی با نقشه برداری غار با کمترین آسیب

3- آشنایی با عکاسی غار با کمترین آسیب

4- مدیریت اکتشافات غارها

لازم به ذکر است از شرکت کنندگان مبلغ ده هزار تومان برای صندوق اسکان انجمن دریافت خواهد شد.
امکان حضور علاقمندان به تعداد چهل نفر محدود می باشد و در صورت اتمام ظرفیت ثبت نام متوقف خواهد شد.
از دریافت وجه نقد بصورت دستی معذوریم. 
شماره حساب بانك ملی ٠١٠٦٧٥٨٨٤٣٠٠٨ و شماره كارت ٦٠٣٧٩٩١٨٩٩٥١١١٦٠ به نام انجمن غار و غارشناسی ایرانیان می باشد.
اصل فیش واریزی در زمان ثبت نام دریافت می گردد.

داوطلبین حضور برای ثبت نام با شماره 09124389095
آقای هانی مرجوی تماس بگیرند.

]]>